09 Eylül 2009 Çarşamba 00:00
Atıl işgücü harekete geçirilmelidir
Para kazanma hırsına sahip olan bireylerin bu talebi para ile para kazanma şeklinde değil de emeği devreye koyacak şekilde karşılandığı takdirde bireyin bu isteği aynı zamanda topluma fayda olarak yansıyacaktır. ~|~

 

Aksi takdirde para ile para kazanıldığında, toplumun diğer bireylerine ait olması gereken bir kazancın haksız yere bir bireye transferi söz konusudur. Ve yine elinde parası olmadığı için kahve köşelerinde âtıl olarak bekleyen bireylerin ne kendilerine, ne de topluma bir faydası vardır ama bu bireylere proje mukabili sıfır faizli kredi imkanı sunulduğunda, âtıl duran bu enerjinin sinerjiye dönüşmesi elbette mümkün olacaktır.

Fertleri kendi haline bıramak doğru değildir
Görüldüğü gibi bireylerin topluma ve kendilerine ekonomik olarak zarar verebileceği adımlar, bu modelde tam tersine faydalı bir hale çevrilmektedir. Dolayısıyla, eğer insanı konu alan bir model hayata geçiriyorsak, ona karışmayan, onu uzaktan seyreden veya onun isteklerini kısıtlayan değil, aksine onun tercihlerini hem kendi lehine, hem de toplum lehine faydalı kılacak bir anlayışı hayata geçirmek zorundayız. Bu konu, son derece önemlidir. Dünyada uygulanan ekonomi politikaları hep toplumun bir kesimine destek verirken, diğer kesimini ihmal etmiştir.

Kapitalizmde sosyal harcamalar yük kabul edilir
Bu anlayışlara göre eğer siz doğrudan gelir vergisini arttırırsanız, sosyal harcamalara daha çok para ayırabilirsiniz ama bu sefer de daha çok vergi aldığınız için istihdamı azaltmış olursunuz. Bu yüzden belli bir yaşa gelmiş insanların emekli maaşını arttırmak, işsizlik sigortası vermek kamu bütçesi üzerinde yük olarak gözükmektedir. Şu anda AB topraklarında başta Almanya olmak üzere sosyal harcamalarda kısıtlamaya gidiliyor. Yine örneğin Türkiye'de sanki tarım kesimini desteklemek, diğer kesimlerden bu kesime gelir transferi olarak değerlendiriliyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür ve bilinen ekonomi modelleri için bu kaygılar doğrudur. Ancak şu ana kadar hiçbir ekonomi modelinin yapamadığı bir uygulama, Milli Ekonomi Modeli ile hayata geçirilmektedir.

MEM, bütün kesimlere aynı anda fayda sağlıyor
Milli Ekonomi Modeli toplumun bütün kesimlerine aynı anda fayda sağlayacak mekanizmaları devreye koymaktadır. Mesela, tarım kesimini, paranın tarifinden yola çıkarak ve belli oranlarda emisyon hacmini arttırarak desteklemek, aynı zamanda toplumun diğer kesimlerini de desteklemektir. Çünkü ülkemizde halkın % 35'i tarım ile geçinmektedir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:


Prof. Dr. Victor Volkonsky / Rusya Bilimler Akademisi
Bu modelle, hem devlet, hem de toplum yükselecek
Prof. Dr. Haydar Baş'ın modeli ekseninde şu ana tespit önemli: ekonomik sorunlarla uğraşan insanlar aslında neyle uğraştıklarının ve yaptıklarının pek farkında değilller. Benim görüşümce, ekonomi konusunda mevcut ana teoriler, yani bilinen teoriler günümüzün şartlarında ihtiyaçlarımıza cevap vermekten çok uzaktır. Globalleşme sürecinde bir devletin ayakta kalma yarışı vardır. Daha doğrusu çok büyük şirketler, devletlerle bir güç yarışına girerler. Sayın Haydar Baş'la burada da tam olarak bir görüş birliği içerisindeyim ki, milli devlet, gücünü sadece finanstan değil, kendi halkının birikiminden, hem kültürel birikiminden alarak güçlü olur. Bu konuda net teoriler ortaya konulması gerektiğini dikkat çeken sayın Prof. Dr. Haydar Baş'la tam olarak fikir birliği içerisindeyim. Milli Ekonomi Modeli ile milli devletin kazanacağı yönünde artık önemli bir ümidim var. Ve tek kutuplu globalleşmiş ve finans dünyasına teslim olmuş bir dünyadan gerçek milli devletlere ve insanın kıymet bulduğu bir dünyaya geçişi yaşayacağımıza dair artık ümitlerim var, sayın Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli sayesinde.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137