20 Haziran 2009 Cumartesi 00:00
Atılan ekonomik adımlar, global odakların çıkarları doğrultusundadır
IMF ve AB üzerinden global sermayenin oyuncağı haline getirilen ülkemizde çıkartılan bütün iktisadi kanunlar, global odakların çıkarları doğrultusunda düzenlenmektedir. ~|~

 

Özelleştirme düzenlemelerinden Bankacılık Yasası ve Petrol Yasasına kadar pek çok düzenleme, bunun en açık örneklerindendir.

Uygulanan dış politika milli çıkarlarımıza uygun değil
Bütün bunları bir araya getirip düşündüğümüzde; ne kadar yanlış bir dış siyaset takip ettiğimiz anlaşılacaktır. Bu icraatların hiçbirisi, "milli çıkarlarımız"a uygun olmadığı gibi, ülke olarak bölünmeye doğru gidişimize de sebep olacak boyutta vahim hatalardır.

Dış politika, bağımsızlığımızı tehdit etmemeli
Milli Devlet'te dış politika "bağımsızlık, milli menfaatler, barış, karşılıklı çıkar" temelleri ve kavramları üzerine oturmaktadır. Kısa da olsa bu temellere göz atalım?
BAĞIMSIZLIK: Devletlerin dış politikalarında uygulayacakları politikalara elbette kendileri karar vermeleri gerekir. Gerek dış, gerekse iç lobilerin etkisinde uygulanacak bir dış politika asla olumlu netice vermeyecektir. Globalleşme sürecinde ülkelerin içeride "dış destekli sivil toplum örgütleri, dışarıda ise "uluslarüstü örgütler" tarafından kuşatıldığı görülmektedir.

Milli çıkarlarımızı zedelemeyen birlikteliklere gidilebilir
Elbette devletler uluslar arası örgütlere üye olarak birlikteliğe gitmelidir. Ama bunu kendi iradesi ile yapmalıdır; bu örgütlerde bazı kararların onlara dikte ettirilmemesi gerekmektedir. Gerek GATT görüşmeleri, gerekse BM'nin yapısı bağımsız dış politika anlayışlarına ters düşmektedir. GATT görüşmeleri esnasında global firmaların istediği kararlar alınarak, gelişmekte olan devletlere uygulatılmaktadır.

Bugünkü BM ve AB bağımsızlığımıza ters düşmektedir
Bugünkü hali ile Birleşmiş Milletler de, adeta ABD'yi dinlemek ve onun talep ettiği kararları düzenlemek zorunda olan milletler topluluğuna dönüşmüştür. AB süreci, ülkemiz açısından Milli Devlet tezimizin ortaya koyduğu bağımsız dış politika anlayışına ters düşmektedir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu / Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Fakirlik kalkacak
Milli devlette hayata geçirilecek olan Milli Ekonomi Modelinde liberal kapitalist ekonominin bugüne kadar başaramadığı sürekli büyüme, tam istihdam ve gelir dağılımındaki adalet sağlanarak fakirlik ortadan kaldıracaktır. Milli devlet anlayışı ve milli ekonomi modeli sadece Türkiye'yi değil sömürgeci kapitalizmin kuşattığı  bütün ülkeleri kurtaracak ve onların refah ve mutluluk içinde yaşamalarını  sağlayacaktır. Milli devlet, Batı'nın sahte özgürlük ve insan hakları yerine gerçek özgürlük ve insan haklarını gerçekleştirecektir. Batı, sözde sivil toplum kuruluşları ile Türkiye'yi bir örümcek ağı gibi sararak ülkeyi etnik gruplara bölmek için büyük  gayretler sarfetmektedir. Oysa Prof. Baş'ın milli devletinde vakıf, sivil toplum örgütleri ile düşünce kuruluşlarının dışarıdan yardım almalarına izin verilmeyecektir. Bunlara devlet tarafından maddi destek sağlanarak ülke yararına çalışmalar yapmaları desteklenecektir. Milli devlette eğitim, devletin görevleri arasında olduğundan eğitimin finansmanı devlet tarafından karşılanacaktır. Ne yazık ki, bugün devletin burs imkanları kasıtlı olarak sınırlı tutulduğu için Türk gençlerine dışarıdan desteklenen, Hıristiyan misyonerleri ile işbirliği içinde olan kuruluşlar tarafından burslar verilmektedir. Bu doğrudan doğruya ülke gençlerinin yabancıların  denetimine alınması anlamına gelmez mi?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100