18 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
Babacan'dan acı itiraf
Türkiye ekonomisini krizi sürüklemesinden korkulan cari açıkla ilgili şok bir açıklama geldi. Soruna çözüm üretemeyen Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, "Cari açık önemli bir risk değil, buna alışacağız" diye konuştu ~|~

Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresi ile ilgili ''artık Merkez Bankamızın politikalarını kişilere bağlı da düşünmemek lazım, artık kurumsal bir yapı vardır. Merkez Bankası kurum olarak hareket etmektedir" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yüksek Kordinasyon Kurulu'nun birlik merkezinde bugün gerçekleştirilen 2. toplantısına katılan Babacan, toplantı sonunda gezetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'ninin görev süresinin yakında dolacak olması konusundaki soruyu yanıtlarken,  Merkez Bankası'nın kendisine bağlı bir kuruluş olduğunu, bu kuruluşta görev süreleri bulunduğunu hatırlattı. 

Şu anda da görev süreleri dolacak yöneticiler bulunduğunu ifade eden Babacan, görev süreleri dolduktan sonra ne yapılacağıyla ilgili açıklamaların, gün geldiğinde yapılacağını bildirdi. Babacan şöyle dedi: "Bunun böyle aylar önceden başlayarak speküle edilmesi, aylar önceden tartışılması, kimseye de fayda getirmez açıkçası. Burada ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bizim ekonomik programımız ortada.

Makro ekonomik çizgimiz belli, bütün bu makro ekonomik çerçeve içinde Merkez Bankamızın belli bir görevi, belli fonksiyonu vardır ve para politikalarının çerçevesi çizilir. Bu çerçeve içinde de bağımsız bir şekilde Merkez Bankası görevini yerine getirir. Bu temel ilkelerden asla sapma olmaz. Merkez Bankası'nın prensipleri, ilkeleri, çalışma şekli, bellidir.  Kaldı ki bundan sonraki dönemde Merkez Bankası'nın çalışma şekli, karar alma şekli, biliyorsunuz,  Para Piyasası Kurulu olarak, öyle kararlar akşamdan sabaha sürpriz bir şekilde alınmıyor. Sürpriz bir şekilde açıklanmıyor.. Merkez bankasında karar verme mekanizmasının kurumsal yapısı oluştu. Dolayısıyla artık Merkez Bankamızın politikalarını kişilere bağlı da düşünmemek lazım. Artık kurumsal bir yapı vardır. Merkez Bankası, kurum olarak hareket etmektedir."
 Merkez Bankası'nın son yıllardaki çalışması, ortaya koyduğu performansın da ortada olduğuna işaret eden Babacan, "tüm ekonomik birimlerimiz gibi Merkez Bankası da son üç yıldır, üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmiş bir kurumdur. Bu kurumumuzun temel politikaları, ana politikaları, ana çizgisi, her şart altında devam edecektir" dedi.

IMF ile görüşmeler neden gecikti?
 "IMF ile 3. gözden geçirme görüşmelerindeki gecikmenin, Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili düzenlemenin TBMM'den henüz geçmeyişinden mi kaynaklandığının" sorulması üzerine Babacan, Sosyal Güvenlik Reformu'nun Acil Eylem Planın'da yer aldığını söyledi.

 Bu reformu bir iki yıl içinde yapmayı öngördüklerini ifade eden Babacan, bu konuda çeşitli çevrelerle bir konsensüs sağlanması gerektiği için biraz daha vakte ihtiyaçları olduğunu bildirdi. Ancak şu anda bütün bu aşamaları geçtiklerini belirten Babacan, şöyle devam etti:  "TBMM'yi ilgilendiren konularda, ekonomik programımızla ilgili dökümanların tarihlerini yazarken, hep tek tek tarih olarak yazıyoruz.Bazen (taahhüt  ediliyor, söz veriliyor, şöyle, böyle) diye yazılıyor.

TBMM'nin kendi takvimi vardır, kendi işleyişi vardır. Bizim sadece bu takvimle ilgili beklentilerimiz olabilir. Dolayısıyla önemli olan, bu yasanın sıhhatli bir şekilde ve mümkün olduğunca toplumsal mutabakat sağlanmış şekilde, TBMM'den geçmesi, yasalaşması ve uygulamaya başlamasıdır. Yıllardır devam eden bu çalışmaların, bir iki ay erken ya da sonra olmasının açıkçası pek büyütülmemesi gerektiğini düşünüyorum.  Kaldı ki, bu bizim bundan sonraki yapacağımız gözden geçirme çalışmalarıyla da tabii ki ilgilidir ama bunun zamanlaması da bize aittir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100