27 Kasım 2015 Cuma 00:18
Bankacılıkta suistimal diz boyu

AHMET SAFA TERZİ / İSTANBUL

Bankaların yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) gibi kamu kurumlarının da destek verdiği Bankacılık Sektöründe Suistimal Farkındalık Zirvesi önceki gün İstanbul’da düzenlendi. ne ilgi ve katılım yoğundu. Uluslararası Sertifikalı Suistimal Uzmanları Birliği (ACFE) Türkiye Genel Sekreteri Gökhan Yılmaz, zirvede ‘Türkiye Bankacılık Sektöründe Suistimalin Boyutu: USİUD 2015 Suistimal Araştırması’nın ilk sonuçlarını paylaştı. 

Bankacılık suistimalde lider

“En basit tanımıyla kişinin çalıştığı kurumun kaynaklarını ve varlıklarını kendi çıkarları için uygun olmayan bir biçimde kullanması” olarak ifade edilen suistimal, en fazla bankacılık ve finansal hizmetler sektöründe görülüyor. Yolsuzluk, zimmet, çalıştığı kurumu kasten zarara uğratma da bu başlık altında değerlendiriliyor. Devlet ve kamu yönetimi, üretim, sağlık, eğitim, perakende ve sigorta en fazla suistimal yapılan sektörler olarak öne çıkmasına karşın; en yüksek kayıplar madencilik, gayrimenkul ile petrol ve gaz sektörlerinde yaşanıyor. Küçük işletmelerde daha yaygın olan suistimallerden kaynaklanan kayıplar, oransal olarak büyük işletmelerden daha fazla ve yıkıcı boyutlara ulaşabiliyor.

Olayların yüzde 85’ini ise şirket varlıklarının kötüye kullanılması oluşturuyor. ACFE’nin küresel ölçekte yaptığı araştırmanın 2014 sonuçlarına göre suistimali gerçekleştirenlerin yüzde 67’si erkek, yüzde 33’ü ise kadınlardan oluşuyor.Zirvenin konuşmacıları arasında yer alan PwC Finansal Kurumlar Risk ve Uyum Hizmetleri Şirket Ortağı Defne Ergun, PwC’nin iki yılda bir yaptırdığı ‘Global Ekonomik Suçlar Anketi’nin finansal hizmetler sektörüne ilişkin çıktıları hakkında da bilgiler verdi. Buna göre finansal hizmetler sektöründe halen suistimale yol açan en önemli risk, varlıkların kötüye kullanılması yani zimmet ve dolandırıcılık suçları olarak kendini gösteriyor. Buna karşılık siber suçlar giderek artıyor ve gelecekte de artış göstermesi bekleniyor. Diğer sektörlerde siber suçların oranı yüzde 17 iken, finansal hizmetler sektöründe bu oran yüzde 39’a çıkıyor.

Türkiye’de de fatura yüksek

Uluslararası Suistimal İnceleme Uzmanları Derneği (USİUD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Oltulular da, suistimalin kurumları kısa zamanda yıkıma götürecek kadar ciddi bir sorun olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Yapılan araştırmalar suistimal olaylarında yaşanan kayıpların oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Veriler Türkiye’nin gayri safi milli hasılası dikkate alınarak değerlendirildiğinde ülkemiz için suistimal kaynaklı zararın 40 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Bankacılık ve Finansal Hizmetler sektörü suistimal vakalarının en sık yaşandığı sektörlerin başında geliyor.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100