07 Ekim 2008 Salı 00:00
Batı dünyası tarımı destekliyor
Kendi çiftçimizi açlığa mahkum ederken başka ülkelerin çiftçilerini zengin etmekteyiz. Üstelik yüklü miktarda cari açık veren ve bu açığı yüksek faizle alınan kredilerle kapatan bir ülke olduğumuz düşünüldüğünde, sadece yabancı ülke çiftçisini finanse etmekle kalmayıp aynı zamanda bu sebepten dolayı yüklü miktarda faiz ödediğimiz görülecektir. ~|~

 

Ülkemizde en yoksul kesimi tarım kesimi oluşturuyor
Ülkemizde tarım kesimi, kişi başına düşen gelir bakımından en yoksul kesimi oluşturuyor. Türkiye'deki toplam yoksul kesimin yüzde 42'si tarım kesiminde çalışmaktadır. Tarım kesimindeki yıllık gelir, kişi başına ortalama gelirin üçte biri kadardır. Yani Türkiye'de milyonlarca insan dengesiz değil, yetersiz beslenmektedir. Acaba bunun nedeni Türkiye'de tarım yapılabilecek toprağın olmaması mı? Bu sorunun cevabını vermeden önce Hollanda ile bir karşılaştırma yapalım.

Hollanda, tarımda 30 milyar dolar ihracat yapıyor
Hollanda 1 milyon hektar alanda tarım yapmakta; Türkiye ise 27 katı daha büyük bir alanda ?yani 27 milyon hektar? tarım yapmaktadır. Hollanda'da 200.000 kişi tarım yapmakta; Türkiye'de ise bırakın toplam çalışanı, ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi, peyzaj mimarı gibi mesleki eğitimi olanların toplamı 200.000 kişi. Hollanda'da tarım yapan çiftçi sayısı kadar Türkiye'de eğitimli ziraat mühendisi vardır. Bütün bunlara rağmen Hollanda 30 milyar Dolar ihracat yapabilmektedir.

Tohumları Türkiye'de üretip, Türkiye'ye satıyor
Üstelik Türkiye'de ürettiği (Antalya, İzmir, Urfa...) tohumları tekrar Türkiye'ye satmakta. Mesela 1 kg domates tohumunu 25 milyar TL'ye satın alıyoruz.
Küresel güçler ?Türkiye'de olduğu gibi? ürettikleri tarım ürünlerini satabilmek için azgelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere bir takım tahditler getirmiş ve tarımın o ülkede dışa bağımlı bir hale gelmesini sağlamıştır.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BaşMİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Hasan Meybullayev / Azerbaycan Devlet İktisat Üniv.
MEM sınırsız kaynakların adaletli dağılımını sağlar
Genelde küreselleşme sürecini küreselleşme sistemleri ile karşılaştırmak kesinlikle doğru değildir. Küreselleşmenin türettiği fesatlardan kurtulmak için Milli Ekonomi Modeli yol gösterir.
Sürekli ekonomik gelişme ülke nüfusunun tamamının refah seviyesinin yükselmesi manasına gelmez. Bir ülkede yoksulluk düzeyi günlük 1?2 dolar düzeyinde ise, gelişmiş ülkelerdeki yoksulluk düzeyi Batı Avrupa'da 14 dolar, ABD'de 28 dolar olarak kabul edilmişse bizim gibi ülkelerde 2 dolar olduğu göz önünde bulunulursa, bu koşullarda biz Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya attığı istikamette ilerlemeliyiz. Bizim gibi bir Türk evladının aynı zamanda dindaşımızın bu fikirleri öne sürmesiyle sevinmeliyiz.
Sınırsız kaynaklarla sınırlı ihtiyaçların karşılanması gerçeğini ortaya koyan Prof. Dr. Haydar Baş'ın esas gayesi sınırsız kaynakların sınırlı ihtiyaç dairesinde adaletli bir şekilde kullanılmasıdır.
Biz bu konuya dikkat çekerek Milli Ekonomi Modeli'nin önemini ortaya koyabiliriz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100