07 Haziran 2009 Pazar 00:00
Batının ?ordunuzu küçültün' tavrı
Türkiye'ye karşı "orduyu küçültün" diyen AB ülkeleri ve ABD, her geçen gün terörle mücadele adı altında savunma güçlerini daha da artırmakta ve desteklemektedirler; hatta ülkelerin işgaline kadar gitmektedirler. ~|~

 

Milli Devlet modelimizde ordu ile ilgili bir diğer konu da şudur; devlet, askeri harcamalarını sadece yurt dışından silah almak şeklinde yapmayacak, aksine silah sanayiinde kendi teknolojisini üretecek yüksek bilgi birikimine sahip tesisleri de devreye koyacaktır.

Türkiye kendi silahını üretmelidir
Gerek yerli silah sanayiini alım garantisi ile desteklerken, gerekse kendi tesislerini devreye koyarak; dışa bağımlı olmaktan kurtulacak, kendi teknolojisini üretir hale gelecektir. Silah sanayiinde gerek özel, gerekse kamu yerli firmalara yapılan yatırım ve harcamalar aynı zamanda ekonominin hem büyümesine hem de tüketimin canlanmasına sebep olacağı için istihdama katkı sağlayacaktır.

Bu tür kamu harcamaları emisyonla yapılabilir
Bu tür bir kamu harcaması için dövize ihtiyaç olmayacağı için devletler, bu harcamalarını emisyonla rahatlıkla yaparken; aynı zamanda emisyon karşılığı üretim devreye konulduğu için tüketim ve üretim dengesi korunabilecek, talep enflasyonuna da sebep olunmayacaktır. Bu bağlamda bir başka gerçek de şudur; bugün ülkeler arası savaş şekil değiştirmiştir. Terör, sanıldığının aksine belli grupların veya şahısların sapkın düşüncelerinin ürünü olmaktan ziyade, yayılmacı devletlerin, savaş meydanlarında yenemediği milletleri teslim almak için yürüttüğü yeni savaş tekniğidir. Veya bir ülkeyi işgal etmek için kendilerinin organize ettiği bir yapıdır.

Güneydoğu'da müttefiklerle mücadele etmekteyiz
Nitekim şu bir gerçek ki, Türkiye olarak biz, Güneydoğu'da birkaç teröristle değil, müttefik kabul ettiğimiz ülkelerin silahlı güçleri ile mücadele etmekteyiz. Bu sebeple askeri harcamaların belli bir kısmı istihbarat ağırlıklı olmalı; askeri bilgilerin korunmasında devletlerin kendilerine ait kripto yazılımları kullanarak mahrem bilgilerin korunması her halükarda sağlanmalıdır.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Cornelia Versreegh / Amsterdam Üniv, Hollanda
Problemleri doğmadan çözüyor
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Devlet?Sosyal Devlet anlayışında her devletin ve halkların kendi Milli imkanlarıyla kalkınması öngörülmektedir. Aksi taktirde küresel faktörlerin bağımlısı olmaktan kurtulamazlar. Sayın Baş bu tezi ile her devletin ve ulusun bağımsızlığını esas almaktadır.
Sosyal Devlet modelinde her devletin kalkınması mümkün olacağı için ülkeler arasında dengeleri bozacak sayıda yoğun işçi transferine ihtiyaç olmayacaktır. Ayrıca Millet Devlette Avrupa vatandaşlığı gibi bir takım zorlamalara da gerek yoktur. Haydar Baş bu yaklaşımı ile problemleri olduğu yerde çözerek zorlama çözümlere ve müdahalelere imkan vermemektedir.
Avrupa sosyal eşitsizliklerini nasıl çözebilir? Sosyal sistemine akıttığı 'kıt' kaynakları nasıl yeniden dağıtabilir? Avrupa bu soruların cevabını arıyor, halen daha bulabilmiş değil...
Sayın Haydar Baş, Avrupa birliği anlayışının topluma sosyal adalet getiremeyeceğini ayrıca bu birliğin Milli Devletlere meydan okumak olduğunu çok öncelerden görmüş olacak ki bütün projelerini insan üzerinden sistemleştiriyor. Böylece problemleri doğmadan çözüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.