10 Ekim 2003 Cuma 00:00
Bindiğimiz dalı  elimizle kesiyoruz!
Türkiye'nin hayvan varlığının son 20 yılda büyük ölçüde azaldığı, bu gerilemede, kaliteli hayvan ve yem kaynaklarından yoksunluğun payının büyük olduğu belirlendi. Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte ivme kazanan hayvancılık faaliyetlerinde özellikle 1980 yılından sonra düşüş trendine girildiğini söyledi. Prof. Dr. Kutlu, 1980 sonrasında nüfus artışının yüzde 52 düzeyinde gerçekleşmesine karşın hayvan sayısında yüzde 45'lik bir azalma meydana geldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Kutlu, "Bu olumsuz gelişmede terör ve göçün yanında, uygulanan yanlış hayvancılık politikaların etkisi büyüktür" dedi. Prof. Dr. Kutlu, Türkiye'nin bir zamanlar büyük ve küçükbaş hayvan varlığında dünya 2'ncisi ve Avrupa 1'incisi olduğunu, ancak süreç içinde sayısal azalmanın yanı sıra verimlilikte de gelişmiş ülkelerin gerisinde kalındığını anlattı.

Tarım da can çekişiyor

Hayvancılığın son 20 yılda yaşadığı bu~|~ gerilemede, kaliteli hayvan ve yem kaynaklarından yoksunluğun payının büyük olduğunu belirten Prof. Dr. Kutlu, "Ülkemizde tarımsal istihdamın oranı yüzde 39 gibi oldukça yüksek bir düzeydedir. Bu oran ABD'de yüzde 2.8, AB ülkelerinde 5'dir. Tarımın GSMH'deki payı ülkemizde yüzde 14 iken, ABD'de yüzde 1.7, AB'de yüzde 1.9'dur. Tüm bu göstergeler ülkemiz açısından tarımın ne kadar önemli ve sorunlarının çözümünün de ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır" dedi. Prof. Dr. Kutlu, hayvancılığın sorunlarının tesadüf değil yanlış politikaların ürünü olduğunu vurgulayarak, "Önemi nedeniyle tüm dünyada sürekli gelişme gösteren hayvancılık, tarım diyarı olarak nitelendirilen ülkemizde ise maalesef aksi yönde ilerlemektedir"ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Kutlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın son yıllarda hayvancılığı geliştirmek amacıyla teşvik çalışmaları yaptığını ancak, bunların hiçte telafi edici olmadığını anlattı. Prof. Dr. Kutlu, köklü tarım politikalarıyla sorunun çözümünün mümkün olduğunu, söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137