25 Mayıs 2008 Pazar 00:00
Bireyler topluma faydalı olacak şekilde yönlendirilmelidir
Para kazanma hırsına sahip olan bireylerin bu talebi para ile para kazanma şeklinde değil de emeği devreye koyacak şekilde karşılandığı takdirde bireyin bu isteği aynı zamanda topluma fayda olarak yansıyacaktır. ~|~Aksi takdirde para ile para kazanıldığında, toplumun diğer bireylerine ait olması gereken bir kazancın haksız yere bir bireye transferi söz konusudur.
Ve yine elinde parası olmadığı için kahve köşelerinde âtıl olarak bekleyen bireylerin ne kendilerine, ne de topluma bir faydası vardır ama bu bireylere proje mukabili sıfır faizli kredi imkanı sunulduğunda, âtıl duran bu enerjinin sinerjiye dönüşmesi elbette mümkün olacaktır. Görüldüğü gibi bireylerin topluma ve kendilerine ekonomik olarak zarar verebileceği adımlar, bu modelde tam tersine faydalı bir hale çevrilmektedir.

Dolayısıyla, eğer insanı konu alan bir model hayata geçiriyorsak, ona karışmayan, onu uzaktan seyreden veya onun isteklerini kısıtlayan değil, aksine onun tercihlerini hem kendi lehine, hem de toplum lehine faydalı kılacak bir anlayışı hayata geçirmek zorundayız.


Bu konu, son derece önemlidir. Dünyada uygulanan ekonomi politikaları hep toplumun bir kesimine destek verirken, diğer kesimini ihmal etmiştir. Bu anlayışlara göre eğer siz doğrudan gelir vergisini arttırırsanız, sosyal harcamalara daha çok para ayırabilirsiniz ama bu sefer de daha çok vergi aldığınız için istihdamı azaltmış olursunuz. Bu yüzden belli bir yaşa gelmiş insanların emekli maaşını arttırmak, işsizlik sigortası vermek kamu bütçesi üzerinde yük olarak gözükmektedir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr. Sabden Orazalı Kazakistan İktisat Ensitüsü

"Model kanun" olmalı
Prof. Dr. Haydar Baş, bu kitabı yazmasaydı biz burada toplanıyor olmazdık. Dünya bilim adamlarının bu seslerini Türkiye Hükümeti, Azerbaycan, Rusya, Kazak, Özbek... hükümetler dinlemeli. Bu yüzden mademki Milli Ekonomi Modelini inşa etme gayesini konsept olarak destekliyoruz; o zaman daha fazlasını yapmalıyız. Bu bağlamda birleşmemiz gerektiğini söyleyen bilim adamlarını destekliyorum. Evet, birleşmemiz gerekir. Çağımızda bütün dünyada ilerlemeci fikirler nereden çıkıyor biliyor musunuz? Hükümetlerden değil, bakanlardan değil, ilerlemeci fikirler bilim adamlarından ve sivil toplum örgütlerinden çıkıyor. Bu yüzden Orta Asya ve diğer bölge ekonomi bilimcileri olarak biz gerçek bir sivil toplum teşkilatını kurmalıyız ve her sene bir araya gelerek Milli Ekonomiyi incelemeliyiz. Toplantı sonrasında sonuç bildirgesi hazırlamalıyız ve bu bildirge bütün devletlerin başkanlarına sunulmalı ki, onlar bizi dinlesin. Bundan sonra küreselleşme bizi dinlemeli, uslanmalı. Burada toplandığı gibi bütün ülkelerin potansiyel entelektüellerinin öncülük yapması kaydıyla mücadele edilmeli. Bütün dünyada model kanun denen bir kavram vardır. Bu mevcut model kanun her yerde geçerlidir. Prof. Dr. Haydar Baş tarafından geliştirilen Milli Ekonomiyi geliştirme modelinin model kanun olması için ve her yerde geçerli olması için mücadele etmeliyiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137