30 Nisan 2006 Pazar 00:00
Biyodizelde kota şoku
Biyodizelde, ÖTV istisnasının tüketimin yüzde 2'si  ile sınırlandırılması şok etkisi yaptı. Petrol fiyatları ve enerjide dışa bağımlılık artarken alınan bu karar, yerli enerji üretiminin önü, bilinçli bir şekilde kesilmesi anlamına geliyor ~|~

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) Genel Başkanı Tamer Afacan, dünyada biyodizele hiç vergi uygulanmazken, Türkiye'de özel tüketim vergisi (ÖTV) istisnasının "tüketimin yüzde 2'si" ile sınırlandırılmak istendiğini öğrendiklerini açıkladı.

Afacan, bu durumda, 1,5 milyon tonluk üretim kapasitesinin 1,2 milyon tonunun atıl kalacağını belirterek, "Petrol fiyatları ve enerjide dışa bağımlılık artarken, yerli enerji üretiminin önü, bilinçli bir şekilde kesiliyor" dedi.  Nisan ayı başında Resmi Gazete'de yayımlanan, Gelir Vergisi Kanunu ve Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da değişiklik yapan kanun ile  biyodizele litre başına 0,6498 YTL tutarında ÖTV konmuştu. Ancak, bu verginin uygulanması konusunda, "sıfıra kadar indirme, bir katına kadar artırma' yönünde Bakanlar Kurulu'nun yetkisi bulunuyor. 

Afacan, bu yetkiye istinaden, motorine katılacak yüzde 2 biyodizel için ÖTV istisnası getirilmesi yönünde bir hazırlık yapıldığını öğrendiklerini söyledi. Türkiye'de 14 milyon ton civarında motorin tüketildiğini, bu durumda, 280 bin ton biyodizelin ÖTV'den muaf bir şekilde satılabileceğini kaydeden Afacan,şu bilgiyi verdi: "Türkiye'de, biyodizel üretim kapasitesi 1,5 milyon tona ulaştı. ÖTV'den muaf katkı oranı yüzde 2 ile sınırlı tutulursa, 1,2 milyon tonkapasite atıl kalacak. AB'de, geçen yıl yüzde 2 olan biyodizel katkı zorunluluğu, bu yıl için yüzde 5'e çıkarılmıştı. Türkiye, elinde imkan olduğu halde, hem AB'den daha düşük bir katkı oranı belirliyor hem de dünya da bir ilk olarak biyodizele vergi uygulaması yapıyor. Muafiyet oranı belirlenirken, ne Türkiye'nin ne de tarımın çıkarları gözetilmemiş. Türkiye'de her yıl 300?350 bin tona yakın atık yağ kanalizasyonlara atılıyor, çevreyi kirletiyor. Bunun bile değerlendirilmesine olanak tanınmıyor."

AB, Türkiye'den biyodizel istiyor

 Getirilen 0,6498 YTL'lik ÖTV ile biyodizelin perakende satış fiyatının motorinin 30?40 YKr üzerine çıkacağı için iç piyasada rekabet etmelerinin imkansız hale geldiğini anlatan ALBİYOBİR Başkanı Tamer Afacan, AB'nin Türkiye'den "mevcut kurulu kapasitenin tamamı kadar" biyodizel istediğini, ancak dış ticaret rejimindeki olanaksızlıklar nedeniyle ihracat bile yapamadıklarını bildirdi.

Türkiye'de biyodizelin hammaddesi olan soya, kanola ve aspir üretiminin yetersiz olduğunu, dahilde işleme rejimi kapsamında bu ürünlerin ihracat amaçlı ithalatına ise izin verilmediğini kaydeden Afacan, şöyle devam etti:  "Eğer iç piyasaya girmemiz istenmiyorsa, hammadde ithalatını kolaylaştırsınlar, dış talepleri karşılayalım. Türkiye'de hammadde üretimini artırmak için kanolada kg başına 40 YKr'den sözleşmeli üretim bağlantısı yaptık. Bu ürünün biyodizel üreticisine maliyeti yaklaşık 400 dolar. Aynı ürünün Rotterdam'da uluslararası piyasa fiyatı 240 dolar. Yerli hammadde ile ithalatçıların talebini karşılayamayız. Diğer taraftan dahilde işleme rejimi kapsamında, biyodizel üretiminde kullanmak üzere ihracat amaçlı soya?kanola ithalatına izin verilmiyor. Yüzde 28?30 vergi ödeyip ithal etsek, bu sefer AB'de rekabet edemeyiz. Bu uygulamalarla, 4 bin kişiyi istihdam eden, Türk tarımının geleceği açısından çok önemli olan bir sektör, tam bir çıkmaza itiliyor."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100