08 Ekim 2008 Çarşamba 00:00
Bize ?destekleri kesin' diyorlar, kendileri destekliyorlar
Gelişmiş ülkeler tarım ve sanayilerini eşzamanlı olarak geliştirdiklerinden biyolojik ve genetik teknolojide ileri noktalara geldiler. Tarımda daha az istihdam ile daha fazla ürün elde ettiler. Ürettikleri tarımsal ürünler, kendi nüfuslarını beslemenin ötesinde, ABD'de hububat dağları, Avrupa'da süt nehirleri ile et buzulları oluştu. ~|~

 

Tarımsal desteği sürekli artıran bu ülkeler, diğer yandan da bize ve bizim gibi ülkelere "tarıma desteği çekin" diyorlar. Daha önce katma değeri düşük diye "tarım ülkesi olun" diye telkinde bulundukları Türkiye'ye şimdi "tarımdan destekleri kaldırın, doğrudan ve dolaylı destekleme kuruluşlarını özelleştirin, gelişmiş ülkelere pazar olun" demektedirler.

Milli Ekonomi Modeli tarım sektörünü stratejik bir alan olarak görmektedir. Alım garantisi verilerek en uygun fiyattan tarımsal ürünleri alabilecek finansmanı da modelin iç dinamiklerinden yola çıkarak oluşturmaktadır.

* Çiftçiden, planlı ve sürekli üretime katıldığı sürece vergi alınmayacak ve ürün alım garantisiyle doğrudan desteklenecektir.
* Toprağı olmayan köylüye, üretim yapılması şartıyla toprak verilerek üretime katılması sağlanacak.

* Devlet tarafından ürünün tahmini bedelinin yüzde ellisi üreticiye avans olarak ürün ayından altı ay önce peşin olarak ödenecektir.
* Kuraklık, don, sel gibi doğal afetlere karşı, ürün sigorta sistemi, getirilerek üreticilerin zararları karşılanacaktır.

* Stratejik öneme sahip tarım sektöründe yerli üretim, ithal ürünlere karşı gümrük duvarları yoluyla korunacaktır.
* Tarım ürünlerine IMF ve Dünya Bankası dayatmasıyla getirilen tahditler tamamen kaldırılacak, yerli üretimin arttırılması teşvik edilecektir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Goulnur Baltonova / Kazan Devlet Üniv. Tataristan
Prof. Dr. Baş'a Nobel ödülü verilmeli
Biz Tataristan'lı bilim adamları Prof. Dr. Haydar Baş'ı derin temel çalışmalarından iyi tanırız. Milli Ekonomi Modeli'nin belirgin özelliği esaslılığı, yenilikçiliği, çağdaş dünyanın en ağır meselelerini halletmedeki cesaret ve orijinalliğidir. Bizce bu sıradan bir ekonomik teori değil, belki geleceğin ekonomi felsefesinin parlak bir açıklamasıdır.
Bu kitabın neşri Profesör Haydar Baş'ı da Smith, Ricardo, Keynes, Leontyev, Friedman, Goodmans ve diğer bilim adamları sıralamasına koymuştur. Ekonomik teori, istatistik, matematik ve haberleşmenin gerçek sentezi saygıdeğer Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu çalışmasında mevcuttur.
Bu çalışma, bu bilim adamına; siyasetçi, muteşebbis, derin düşünceli bu adama koşulsuz Nobel ödülü verilmesi hakkını veriyor. İktisat teorisi, istatistik ve enformasyonun gerçek sentezi olan bu eserle Prof. Dr.Haydar Baş'a da bir nobel ödülü gerekecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137