14 Ağustos 2009 Cuma 00:00
Bor, tarımdan nükleer teknolojiye birçok sahada kullanılmaktadır
Hafifliği, gerilmeye olan direnci ve kimyasal etkilere dayanıklılığı sebebiyle; plastiklerde, sanayi elyafı üretiminde, lastik ve kağıt endüstrisinde, tarımda, nükleer enerji santrallerinde, roket yakıtlarında da kullanılmaktadır. ~|~

 

Camın ısıyla genleşmesini önemli ölçüde indirgediği, camı asite ve çizilmeye karşı koruduğu, titreşim, yüksek ısı ve ısı şoklarına karşı dayanıklılığı sağladığı için ısıya dayanıklı cam gereçleri ve elektronik ve uzay araştırmalarında kullanılacak üstün nitelikli camların üretiminde de önemli yeri vardır.

Madencilik konusunda milli menfaatler dikkate alınmalıdır
Daha birçok sahada kullanılan Bor madenin önemi Türkiye'ye uluslararası sahada çok büyük bir avantaj sağlamasına rağmen bu ve benzeri kaynaklarımız yabancılara talan ettirilmektedir. Milli Devlet anlayışında her konuda olduğu gibi madenlerimiz noktasında da millet menfaatler dikkate alınacaktır.
Öncelikle yabancıların madenlerimiz üzerindeki hâkimiyetine son verilecektir. Çünkü Milli Devlet tezinde madenler ve diğer yeraltı zenginlikleri millete aittir. Bu kaynaklar, devlet?millet ortaklığı ile kurulacak şirketler tarafından çıkartılmalı ve işlenmelidir.

Satılan madenler parayla geri alınacaktır
Yabancıların elindeki ruhsatlar, ederlerinin 3?4 misli paralar karşılığında geri alınacaktır.
Gerekli paranın bulunması ise, Milli Ekonomi anlayışındaki devletin gelir kaynakları dikkate alındığında hiç de zor olmayacaktır. Böylece vatan topraklarının tamamı, yine millete ait hale gelecektir.
Madenler yerli sanayiinin gelişmesinde kullanılacak hammadde olarak ihracına müsaade edilmeyecek,işlendikten sonra çok daha fazla bir karla satılması sağlanacaktır.

BOP'la Ortadoğu'nun kaynakları talan edilmek isteniyor
Bugün BOP adı altında devam eden işgallerin demokrasi için değil, Ortadoğu'nun kaynaklarına ulaşmak için yapıldığı bilinen hakikatlerdir. Bu noktada "işlenmemiş zengin kaynaklara sahip Türkiye"miz de bu manada küresel tehdit ve tehlike altındadır. Bu bağlamda global maden firmalarına verilen ruhsatlarla devredilen maden yataklarının bu işgale yardım edeceği unutulmamalıdır. Kendi topraklarında dilenci olmak yerine mutluluk içerisinde refah bir yaşam sürmek elimizde ,yeter ki ayağımızın altındaki 3 katrilyon dolar değerindeki servete sahip çıkalım. Bu zenginlik, sadece bize değil bütün insanlığa ikram etsek dahi bitmeyecek büyüklüktedir. Yeter ki talan edilmesine müsaade etmeyelim?

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Sekip Sokoloviç / Sarayevo/ Bosna Hersek
Milli Devlet, toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır
Milli Ekonomi Modeli gelişmiş ülkelerin aracı olan yüksek vergiler, borçlandırma olmaksızın tüm kaynakları kullanarak insanların ihtiyaçlarını sağlayan bir araçtır. Sağlık reformunu içeren ekonomik özgürlük büyük farklılıkların üstesinden gelmek için çok gereklidir. Milli Ekonomi Modeli insanların yapay değil doğal ihtiyaçlarını karşılamak için gerçek ekonomi, sağlık ve eğitimi sağlar. Milli Devlet/Sosyal Devletin vazifesi toplumun başta eğitim ve sağlıklı olmak üzere bütün ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaktadır. Dışardan alınan kredilerle eğitim ve sağlık hizmetini doğru ve eksiksiz yapmak mümkün değildir. Kaldı ki alınan kredilerin nerede ve hangi şartlarda kullanılacağı da ayrı bir problemdir. Bir ülkenin sağlık öncesi yatırımları en üst düzeyde olmalı ki sağlık problemi en aza indirilebilsin. Milli Devlet sağlık sektörünün bütün imkan ve nimetlerini, aile hekimliğini, çevre sağlığını bakıma muhtaç, sahipsiz, kimsesiz çocukların , yaşlıların , emekli, dul ve yetimlerin sağlığını milli bir politika olarak halkına sunmaktadır. Ayrıca Milli Devlet/Sosyal Devlet işsizliği, fakirliği, yoksulluğu temelinden çözdüğü için bunların fert, aile ve toplum üzerindeki yan tesirlerini ortadan kaldırır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132