07 Kasım 2005 Pazartesi 00:00
Bu zihniyetle nereye kadar?
Vadesi gelen ödemelerini yeni borçlanmalara giderek kapatmaya devam eden ekonomi yönetimi, ülkeyi borç batağına sürüklüyor ~|~ AKP yönetimi de tıpkı önceki hükümet gibi borcu yine borç alarak kapatıyor. Üretim ve yatırım projelerini rafa kaldıran ekonomi yönetimi, Türkiye'yi borç sarmalına mahkum ediyor...  Hazine'nin eylül ayında borç geri ödemesinin üzerinde iç borçlanmaya gitmesi sonucunda yüzde 108.9'a kadar yükselen iç borç çevirme oranı ekim ayında yüzde 77'ler düzeyine geriledi.

Böylece, yüzde 87.5'lik yıllık ortalama hedef ve yüzde 86.8'lik geçen yılın ilk üç çeyreğindeki ortalamanın gerisinde kalan bu yılın ilk 9 ayındaki yüzde 91.5'lik ortalama iç borç çevirme oranı, ekim ayıyla birlikte yüzde 89.7 düzeyine geriletildi.  Hazine, piyasaların AB'yle müzakerelerin açılmasına ilişkin tarih olarak 3 Ekim'e kilitlenmiş olması nedeniyle olası bir olumsuz durum karşısında eylülde borçlanmasını ödemelerinin oldukça üzerinde tutmuştu. Hazine'nin verilerine göre eylül ayında 13.1 milyar YTL iç borç geri ödemesi yapılırken, 14.7 milyar YTL borçlanma gerçekleştirildi. Böylece iç borç çevirme oranı yüzde 108.9 olarak gerçekleşti. Bu yılın başından itibaren aylık olarak gerçekleşen borçlanma geri ödeme rasyosuna bakıldığında eylül ayının en yüksek düzeyi oluşturduğu görülüyor. En düşük iç borç çevirme oranına ise yüzde 69.3'la mayıs ayında ulaşılmıştı.

Borçlanmada son durum

İç borçlanmanın geri ödemelere oranı ocak ayında yüzde 98.9, şubat ayında yüzde 104, mart ayında yüzde 78.6, nisan ayında yüzde 98.8, mayıs ayında yüzde 69.3, haziran ayında yüzde 79.9, temmuz ayında yüzde 82.1, ağustos ayında yüzde 99.1 olarak gerçekleşmişti. Buna göre yılın ilk 8 ayında aylık ortalama yüzde 88.8 olan iç borç çevirme oranı, eylül ayındaki yüksek düzeyle birlikte yılın ilk dokuz ayı için yüzde 91.5'e kadar çıktı. Yıllık ortalama hedefin yüzde 87.5 olduğu dikkate alındığında yılın ilk 3 çeyreklik döneminde iç borç çevirme oranında 4 puanlık bir sapma olduğu görülüyor. Su yılın ilk dokuz aylık dönemindeki iç borç çevirdme oranı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 86.6 oranının da 4.9 puan üzerine çıktı.  Hazine'nin borçlanmasının geri ödemeye oranı ekim ayında önemli ölçüde düşüş gösterdi.

Ekim ayında Hazine 9.4 milyar YTL, 648.7 milyon dolar, 701.4 milyon Euro olmak üzere toplam 11.4 milyar YTL'lik iç borçlanma gerçekleştirdi. Buna karşılık piyasaya 14.9 milyar YTL'lik faiz dahil olmak üzere iç borç geri ödemesi yaptı. Böylece ekim ayındaki iç borç çevirme oranı yüzde 77 düzeyine kadar geriledi. Ekim ayında iç borç çevirme oranının yüzde 77'ler düzeyine düşmesiyle, üç çeyreklik dönemde ortalama yüzde 91.5 olan iç borç çevirme oranı yılın ilk 10 ayında yüzde 89.7'ye gerilemiş oldu. Böylece 10 aylık dönemde iç borçlanma çevirme oranında yıllık ortalama hedeften sapma 2.2 puan oldu. Hazine'nin 2004 yılında ki ortalama iç borç çevirme oranı yüzde 89.1 olarak gerçekleşmiş, hükümetin 2004 yılı için öngördüğü yüzde 82 hedefinden 7.1 puan sapma olmuştu. Bu gelişmelerin ardından Hazine, bu yıl için iç borç çevirme hedefini 2004 yılı hedefi düzeyinde tutamamış, 5.5 puan daha yüksek belirlemişti. Ancak 2004 yılı için gerçekleşen iç borç çevirme oranının bu yıl düşmeye devam ederek, yüzde 87.5'e kadar gerilemesi öngörülmüştü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.