14 Ocak 2008 Pazartesi 00:00
Bursa'da tarihi kongre

İstanbul, Azerbaycan ve Almanya'da düzenlenen ve büyük ses getiren Milli 
Ekonomi Modeli kongrelerinin ardından Prof. Dr. Baş'ın 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tezi de Bursa'da düzenlenecek uluslararası kongre ile tüm dünyaya duyurulacak.
~|~

 Mart 2006'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2. Milli Ekonomi 
Modeli Kogresi'nin ardından kurulan Uluslararası Bağımsız Ekonomi   Birliği(UBEB), İstanbul'da yeniden toplandı. Toplantıya UBEB Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın yanı sıra birlik yönetiminde yer alan ve  Azerbaycan'da Aksakal olarak isimlendirilen iktisatçı Prof. Dr. Ahmet  Kaşamoğlu ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu da katıldı.
Toplantı sonrasında bir açıklama yapan UBEB Başkanı ve Bağımsız Türkiye  Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, UBEB'in yapılan çalışmalarla çok  önemli mesafeler katettiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Birlik  arkadaşlarımızın çalışmalarıyla birlikte uluslararası bir kimlik kazandı ve bu  çerçevede uluslararası platformlarda adından sözettiren bur kurum oldu.  Dünyanın önde gelen kuruluşları, UBEB'in varlığından haberdardır."

'Milli Devlet, Sosyal Devlet' Kongresi Mart'ta
Uluslararası Bağımsız Ekonomi Birliği'nin İstanbul'daki toplantısında Mart  ayında Bursa'da yapılacak olan "1. Uluslararası Milli Devlet, Sosyal Devlet  Konresi"nin hazırlıkları da ele alındı.
Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli adlı eserinden sonra kaleme aldığı 'Milli  Devlet, Sosyal Devlet' isimli eserinden yola çıkılarak düzenlenecek olan  Kongreye çok sayıda yabancı bilimadamının da katılması bekleniyor.
Prof. Dr. Baş, bu konuda şunları söyledi: "Elimizde Kongreye gönderilmiş 20  civarında tebliğ mevcut. Avrupa'dan ve yurtiçinden gelecek tebliğlerle  birlikte, inşallah geniş katılımlı bir Kongre gerçekleştireceğiz."

Batılı sistemler tıkandı
Dünya ekonomisi ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan BTP Lideri,  komünist sistemin çöktüğünü, liberal sistemin de insanlara refah ve  mutluluk getirmediğini söyledi. Haydar Baş, gidişatla ilgili olarak şunları  söyledi: "Ekonomi bilimi dünyada donmuştur, hatta batmıştır. Sistemler  batmıştır. Günümüzde öne çıkan liberal iktisat anlayışı insanları bunaltıyor. 
Dünyada tüketim eksenli bir anlayış olmadığı için, hep üretim eksenli anlayışön plana çıkarıldığı için dünya tıkandı. Bu süreçte zengin daha zengin, fakir  ise daha fakir oldu. ABD, dünyada ekonomisi en ileri gittiği söylenen ülkedir. 
Ancak orada 20 milyon kişi evsiz ve barksızdır. Yine ABD ve dünyanın bir  çok ülkesinde milyarlarca insan günde 1 doların altında bir gelire sahiptir. 
Mevcut sistemlerde insanların mutlu olması mümkün değildir."

Denizaltı gemisindeki oksijen de bitiyor
Prof. Dr. Baş, böyle bir dünyada Milli Ekonomi Modeli dışında insanların  açlığını giderecek bir sistem üretilemediğine işaret ederek, "Dünyada kriz  diye bir şey yoktur, ekonomi sistemleri tümüyle batmıştır. Olan şey şudur:  Bütün insanlık açlıkla karşı karşıya kalacak. Şimdilik denizaltındaki havayla  insanlar geçiniyor. Bu oksijen de bir gün bitecek. Dünyanın sosyal devlet  modeline ihtiyacı var" dedi.

Çarenin adı: MEM
İnsanlığın tümüyle çaresiz olmadığını dile getiren BTP Genel Başkanı Prof.  Dr. Baş, çözümün adresinin Milli Ekonomi Modeli(MEM) ile Sosyal Devlet,  Milli Devlet modelinin olduğunu dile getirdi. Baş, şunları söyledi: "Bu  modellerin öngördüğü gibi tüketici kesimi güçlendirecek bir sosyal devlete  ihtiyaç vardır. Biz modellerimizde 'tüketim'den yola çıktık. 'Memurun, işçinin, emeklinin, ev kadınının, çiftçinin cebine nasıl para koyarız' sorusundan yola  çıktık. Biz öncelikle toplumun tüketim kabiliyetini arttıracağız. Bu politika,  üretimi teşvik edecek. Emme basma tulumba örneğinde olduğu gibi sistem  takır takır çalışacak. Böylece ekonomi rayına oturacak."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137