20 Ekim 2007 Cumartesi 00:00
Bütçenin ağırlığı dar gelirlinin sırtında
Hükümet, 2008 yılında da vergi gelirlerinin büyük bölümünü, gelir, kar ve rant elde edenlerden değil, yurttaşların mal ve hizmet alımları sırasında fiyatın içinde ödedikleri.... ~|~


Hükümet, 2008 yılında da vergi gelirlerinin büyük bölümünü, gelir, kar ve rant elde edenlerden değil, yurttaşların mal ve hizmet alımları sırasında fiyatın içinde ödedikleri KDV, ÖTV, özel iletişim, şans oyunları, banka ve sigorta işlemleri vergileri gibi "dolaylı" vergi kalemlerinden sağlayacak

2008 yılı bütçesi kapsamında 171.2 milyar YTL olarak hedeflenen toplam bütçe gelirlerinin 114.5 milyar YTL'lik bölümü dolaylı, sadece 56.6 milyarlık bölümü ise gelir ve kurumlar vergileri ile mülkiyet üzerinden alınan "doğrudan" vergilerden sağlanması öngörülüyor. Buna göre devlet gelecek yıl her 100 YTL'lik vergi gelirinin 66.9'unu, belli bir gelir, kar ya da servetin karşılığı olmayan ve herkesten aynı oranda alındığı için vergi adaletini bozan dolaylı vergilerden elde edecek. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri ile servet sahiplerinin her 100 YTL'lik vergi içindeki payı ise sadece 33.1 olacak.

Son yıllarda hızla artarak yüzde 70'e yaklaşan dolaylı vergi oranı, bu yılın ilk dokuz ayında ise yüzde 66.5 düzeyinde gerçekleşti. Bu gelişmede doğrudan vergilerdeki artıştan çok, ekonomide yaşanan daralma sonucu dolaylı vergi doğuran tüketim harcamalarındaki kısılma etkili oldu.

45 milyarlık ÖTV hedefi
Gelecek yıl yurttaşların tükettikleri ürünlere ödedikleri özel tüketim vergilerinde toplam tahsilat 44.7 milyar YTL düzeyinde bekleniyor. Bunun da 25.8 milyar YTL'sinin taşıt sahiplerinin akaryakıt alımları ile yurttaşların doğal gaz tüketimlerinden elde edilmesi öngörülüyor. Sigara ve diğer tütün mamulleri kullananlardan beklenen toplam ÖTV tahsilatı da 11 milyar YTL düzeyinde. Yeni motorlu taşıt alacaklardan yapılacak ÖTV tahsilatı 4.6 milyar, alkollü içki tüketenlerin ödeyeceği ÖTV 2 milyar YTL olarak hedefleniyor. Dayanıklı tüketim ve diğer eşya satın alanlardan yapılacak ÖTV tahsilatı 1.3 milyar, kolalı gazoz içenlerin ödeyeceği ÖTV de 400 milyon YTL düzeyinde bekleniyor.

Bütçenin diğer can simidi KDV
Dahilde alınan mal ve hizmetlerin satış dağıtım zincirinde yer alan ticaret erbabının tahsil ederek Maliye'ye aktardığı, nihai olarak tüketicinin cebinden çıkan katma değer vergisinde (KDV) 2008 yılı tahsilat hedefi 17.7 milyar YTL.
İthalde alınan KDV'de ise 30.5 milyar YTL tahsilat hedefleniyor. Yine bir dolaylı vergi olan gümrük vergisi ve diğer kalemlerle birlikte dış ticaretten alınan vergilerde toplam tahsilat 33.5 milyar YTL düzeyinde bekleniyor. Hükümetin 2007 hedeflerine göre ayrıca cep telefonu abonelerinden gelecek yıl 4.6 milyar YTL'nin üzerinde özel iletişim vergisi, devlet dairelerinde çeşitli işlemleri dolayısıyla yurttaşlardan 5.4 milyar YTL harç ve 4.2 milyar YTL de damga vergisi alınacak. Banka ve sigortacılık işlemleri yapanlar 3.9 milyar, şans oyunları oynayanlar ise 400 milyon YTL vergi ödeyecek.

Doğrudan vergiler
2008 yılında gelir ve kurumlar vergisi gibi gelir üzerinden alınan vergilerle, mülkiyetten alınan vergilerden oluşan "doğrudan" vergilerdeki toplam tahsilat hedefi ise 56.7 milyar YTL düzeyinde. Gelir vergisinde 38.1 milyar, kurumlar vergisinde 14.5 milyar, mülkiyet üzerinden alınan vergilerde 4 milyar dolayında tahsilat hedeflendi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.