25 Ağustos 2008 Pazartesi 00:00
Büyüyen ekonomilerde üretim ile tüketim arasında açık vardır
Öncelikle şu soruyu kendimize soralım acaba kendi başına bırakılan piyasalarda üretim harcamalarından elde edilen gelir bu üretimi karşılayacak tüketimi oluşturabilir mi? Bu sorunun cevabını para bahsinde vermiştik. Her zaman büyüyen ekonomilerde üretim ile tüketim arasında belli bir açık olacaktır. Eğer bu açığa müdahale edilmezse ekonominin zaman içerisinde kendi kendini dengelemesi mümkün değildir. ~|~

 

İşte üretim ile tüketim arasında ekonominin yapısından kaynaklanan bu açığın kapatılması ancak devlet tarafından yapılabilir. Devletin bu açığı kapatması piyasalar için bir zorunluluktur. Milli Ekonomi Modeli'mizde devletin bu açığı kapatmak için uygulayacağı model Sosyal Devlet Projesi olarak ortaya konmaktadır. İleride sosyal devlet projesine değineceğiz. Ancak devletin ekonomideki tek vazifesi tüketim ile üretim arasındaki açığı kapatmak değildir.

Devletin bir diğer vazifesi de başta sermaye piyasaları olmak üzere piyasaları düzenlemektir. Büyük sermaye gruplarının kontrolüne bırakılan piyasalarda haksız rekabetin olması kaçınılmazdır. Tekelleşme sonucu ortaya çıkan yeni yapılanma hem verimsiz, hem de fiyatlar genel düzeyinin normal seviyesinin üzerinde olduğu bir ekonomik yapıyı da beraberinde getirecektir. Büyük balık küçük balığı yutar anlayışına terk edilen piyasalarda zaman içerisinde büyük balıklarda açlıktan ölürler.

Devlet piyasalarda herkese hayat şansı verecek, herkesin çıkarını koruyacak olan hakemlik vazifesini ifa etmek zorundadır. Devletin bir başka vazifesi de millete ait olan yeraltı ve yerüstü kaynaklarının milletin kullanımına açılmasını sağlamaktır.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Yakup Çiçek Marmara Üniversitesi:
MEM herkese hayat şansı veriyor

Kapitalist ve sosyalist ekonomik sistemlerce benimsenen faiz; para ve sermayeyi bloke eder, paranın piyasadaki dolaşımını engeller ve ayrıca insanların kabiliyetlerinin ortaya çıkışına set çeker. "Milli Ekonomi Modeli, faizi tamamen sistem dışı tutarak paranın serbest hareketine zemin hazırlar, gelir dağılımında dengeyi gözetir ve üretimin önündeki tüm yapay engellerin kaldırılmasını ister.
Ülkemizin her kesimini ilgilendiren güncel önemli konuların ele alındığı "Milli Ekonomi Modeli" isimli eser, insanımızı içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve idari sıkıntı ve bunalımlardan kurtarmayı, adil ve dengeli idari ve ekonomik bir yapıya kavuşturmayı ve bunun yollarını göstermeyi hedef alır. Bu modelde devlet, herkese hayat şansı verir, haklarını korur, yatırım için sıfır faizle finansman temin eder.
Bu model, gelir dağılımının dengeli olmasını, istihdamın sürekli sağlanmasını ve halkın hiç bir şekilde ezilmemesini, sömürülmemesini ana bir esas olarak ele alır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.