17 Haziran 2009 Çarşamba 00:00
Buzulların erimesiyle ani iklim değişikliği olacak
Küresel ısınma ile eriyen buzların ABD ile İngiltere arasında yer alan sıcak su akıntısını soğutması ve buzulların erimesi ile özellikle Avrupa'nın batısı ile Amerika kıtasında çok ciddi iklim değişiklerinin yaşanması kaçınılmazdır. ~|~

 

Bilim adamlarının tespitlerine göre çok eski yıllarda bu sıcak su akıntısının buzulların erimesi ile soğuması defalarca tekrar etmiştir. Basına sızdırılan bu bilgi yeni bir bilgi değildir. Bilim adamları tarafından uzun zamandan beri bilinmekte ve çeşitli toplantılarda dile getirilmektedir. Mesela Woods Hole Oşinografi Enstitüsü, Massachusetts'ten Robert Gagosian'ın teorisine göre; global ısınma eriyip okyanuslara karışan su miktarını sürekli artıracak, bu da sıcak Gulf Stream akıntısının ani olarak yolunu değiştirmesine ve Kuzey Atlantik'e uğramamasına yol açacaktır.

Çölleşme artacak
Bu sayede ani bir global iklim değişikliği başlayacak ve kendini dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli şekillerde gösterecektir. Soğuk bölgelerde hava, daha da soğuyacak ve sıcak bölgelerde kuraklık ve çölleşme artacak; kasırga ve Muson kuşağında ise bu hava olaylarının şiddeti afet boyutlarına ulaşacak. Bütün bunlar Amerikan kıtasının çok yakın bir gelecekte
Gulf Stream'deki değişiklik nedeni ile, sanki bir buzul çağına gireceğini göstermektedir. Bu süreci uzun zamandan beri bilen ABD, önceleri kendisine uzayda vatan aramaya çalıştı.
Ancak buradan netice alamayınca kendisine "yaşanabilir bölge" olarak "verimli hilal" diye ifade edilen Anadolu ve Ortadoğu topraklarını seçmiştir.

Buna Türkiye 'dur' diyebilir
Anglo Sakson'ların geçmişte kendisine Amerika kıtasını seçtiğinde orada yaşayan yerli halka ne yaptığı ise açıkça ortadadır. Şimdi aynı süreç, BOP adı altında coğrafyamız için Irak ve Afganistan ile başlamış gözüküyor. Buna dur diyecek olan elbette "güçlü devlet, güçlü asker, güçlü millet" birlikteliği ile Türk milleti olmalıdır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Patric Boulogne / Paris Üniversitesi
Milli devlet ? Sosyal Devlet tezi dikkatle incelenmelidir
Eski Sosyalist Dışişleri Bakanı Hubert Verdine'in, Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı'na sunduğu raporda küreselleşme karşısında Fransa'nın iki özel durumunu öne çıkarmaktaydı: Bunlardan birincisi serbest pazar ekonomisine yönelik zayıf halk desteği, öteki ise serbest pazar ekonomisine duyulan güvensizlikti.
İşte tam bu noktada yani Fransa da ve diğer Avrupa ülkelerinde bir taraftan ahlaki değerler , bir taraftan ekonomik pazarlar kaybedilirken Prof. Dr. Haydar Baş Milli Devlet teziyle hem ortak değerleri koruyor, hem de Pazar kavgalarındaki haksız rekabeti önlüyor.
Prof. Dr. Haydar Başın tezine göre, bugün Avrupa Birliği kendi içinde oturmamışken, AB yöneticileri problemleri çözmekte yetersiz kalırlarken  ve dahası nasıl bir Avrupa sorusuna tam ve nihai cevap verilmemişken Sayın Baş'ın Milli Devlet ve Milli Ekonomi Modeliyle her toplumun ve her devletin problemlerini başka devletlerin ve halkların problemleriyle çoğaltmadan kendi içinde çözüyor.Dünya yeni oluşumlara giderken Baş'ın Milli Devlet / Sosyal Devlet tezi çok anlamı ifade etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100