05 Haziran 2005 Pazar 00:00
Çağlayan'dan asgari önerisi
ASO'nun Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği, "Sektör Analizleri Toplantısı"na katılmak için Kızılcahamam'a gelen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Zafer Çağlayan, gazetecilere istihdam sorununun çözümlenmesi konusundaki görüşlerini aktararak soruları yanıtladı. Türkiye'de yaklaşık olarak kayıtlı 2,5 milyon asgari ücretli bulunduğunu, bunların 267 bininin kamuda çalışan, geriye kalan 2 milyon 190 bin 560'ının ise özel sektörde çalıştığını söyledi.Bu kayıtlı asgari ücretlinin 70 bininin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çalıştığını ifade eden Çağlayan, Doğu ve Güneydoğuya yatırımları kaydırabilmek için asgari ücrette yerel bir uygulamaya gidilebileceğini söyledi.
2001 yılında, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 2 bin 140dolar olduğunu, bir asgari ücretlinin yıllık eline geçen asgari ücretin ise 929.5 dolar olduğunu anlatan Çağlayan, aynı yıl Kocaeli'nin milli gelirden kişi başına aldığı payın, 6 bin 165 dolar iken, Ağrı'da bu rakamın 568 dolara düştüğünü kaydetti.
 Çağlayan, bunun Kocaeli'nde kişi başına milli gelirin yüzde 15'inetekabül ettiğini, Ağrı'da ise yüzde 150'sine denk geldiğini belirterek, milli gelirden alınan pay bakımından da Türkiye'de asgari ücretliler arasında, ciddi bir dengesizlik bulunduğuna dikkat çekti.
Tüketim harcamalarına bakıldığında İstanbul'da 2002 yılı rakamlarıile 319 milyon lira, Ankara'da ise 270 milyon lira civarında bir tüketim harcaması yapıldığını kaydeden Çağlayan, Ağrı, Bitlis, Bingöl ve Muş gibi illerde ise bu tüketim harcamasının 80 milyon Lira civarında olduğuna vurgu yaptı.
Çağlayan, "bunlarda gösteriyor ki, bu gelişmişlik ve kalkınmışlığı belli bir seviyeye getirmemiz gerekiyor. Doğu ve Güneydoğuda bizim iş sahibi yaptığımız, iş kazandırdığımız her bir insan terörün elinden aldığımız muhtemel bir teröristtir" dedi.
Onların Doğu ve Güneydoğuda her an PKK terörünün eline düşebileceğini belirten Çağlayan, PKK terörü için şimdiye kadar 100 milyar doların üzerinde para harcandığını ve 35 bin şehit verildiğini söyledi.
YEREL ASGARİ ÜCRET UYGULAMASI
 Türkiye'de istihdam sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Çağlayan, bunun için 3 kademeli bir öneride bulunduğunu, bu öneriyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a aktardıklarını ifade etti.
 Bu konuda Başbakan'a bir rapor sunacaklarını ve onun çalışmalarının devam ettiğini anlatan Çağlayan, Başesgioğlu ile Unakıtan'ın bu öneriye sıcak baktıklarını vurguladı.
 Söz konusu konuyu, Türk İş Başkanı Salih Kılıç, ayrıca Hak?İş Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebiye'de ilettiklerini, onların ise konuya kendi açılarından farklı yaklaştıklarını dile getiren Çağlayan, asgari ücretin yerel olarak uygulanmasında, 3 yöntemin söz konusu olabileceğini anlattı.
EN FAKİR 19 İLDE ASGARİ ÜCRET
 Türkiye'deki 81 ilden, 49'unun teşvik kapsamına alındığını anımsatan Çağlayan, bunlardan 19'unun çok yoksul illerden oluştuğunu, bu illerin asgari ücrette 1. bölge olarak kabul edilebileceğini ve buraya farklı bir asgari ücret uygulanabileceğini bildirdi.
 Çağlayan, bu 19 ilde asgari ücretin 350 milyon yerine, sözgelimi 250 milyon lira olarak uygulanabileceğini ve yasal olarak takip edilebilmesi için yüzde 1 oranında SSK ve yine yüzde 1 oranında vergi konulabileceğini anlattı.
 Zafer Çağlayan, bu 19 il için söz konusu uygulamanın 10 yıl süre ile uygulanabileceğini de dikkat çekti.
KIDEM TAZMİNATI SORUNU ÇÖZÜLMELİ
 ASO Başkanı Çağlayan, istihdam sorununun halledilebilmesi için kıdem tazminatı sisteminin mutlak suretle çözülmesi gerektiğini bildirdi. Şu anda bir kişinin ortalama kıdem tazminatı yükünün, yıllık16.5 milyar lira olduğunu, toplam kıdem tazminatı yükünün de 34 katrilyon lira civarında olduğunun söylendiğini öne süren Çağlayan, busorunun bir fon oluşturularak çözümlenmesi gerektiğini söyledi.
 Çağlayan, işsizliğin bir nedeninin de kıdem tazminatı sorunu olduğunu belirtirken, zorunlu istihdam uygulamasının da işsizliği etkileyen bir diğer faktör olduğuna dikkat çekti.
 Diğer uygulama nedeni ile işverenlerin 49'dan fazla eleman çalıştırmadığını anlatan Çağlayan, yine askerlik süresinin kısaltılması halinde üniversiteye gitmek isteyen erkek sayısında düşmeolacağını ve bunların mesleki eğitime kayacağını, bunun da özel sektörün vasıflı elemen ihtiyacını karşılayarak istihdama yardımcı olacağını bildirdi. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137