18 Ocak 2007 Perşembe 00:00
Çalışanlara işveren güvencesi

Yeni hazırlanan çalışma taslağına göre, işveren, işle ilgili her konuda çalışanların sağlık ve güvenliğini korumakla yükümlü olacak. Ciddi ve yakın tehlike durumlarında iş tamamen durdurulacak. İşveren bu nedenlerle işsiz kalan çalışanlarına ücret ödeyecek.

~|~


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bütün iş yerlerinde ve işlerde uygulanmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarı Taslağı hazırladı.
Bir süredir bakanlığın gündeminde olan taslakla ilgili çalışmalar tamamlandı. Taslağın yasalaşması halinde, sadece İş Kanunu kapsamındaki işler ve iş yerlerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri, bütün iş yerlerinde ve işlerde uygulanacak.

İşverenin yükümlülüğü

Tasarı taslağına göre, işveren, işle ilgili her konuda çalışanların sağlık ve güvenliğini korumakla yükümlü olacak. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği konusunda iş yeri dışındaki uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alması, bu konudaki sorumluluğunu ortadan kaldırmayacak. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükleri, "işverenin sorumluluğu" ilkesini etkilemeyecek.

Ciddi ve yakın tehlike durumları
İşveren, ciddi ve yakın tehlike durumunun devam ettiği çalışma şartlarında, zorunlu kalınması halinde gerekli donanıma sahip ve özel olarak görevlendirilen kişiler hariç, çalışanlardan çalışmaya devam etmelerini isteyemeyecek. Ciddi, yakın ve önlenemeyen tehlike durumunda iş yerini veya tehlikeli bölgeyi terk eden çalışanların bu davranışları nedeniyle hakları kısıtlanamayacak.

Çalışanların da görüşü alınacak
İşveren, iş sağlığı ve güvenliği konusunda özel görevi bulunan çalışanların veya iş sağlığı ve güvenliği çalışan temsilcilerinin görüşlerini alacak. İş sağlığı ve güvenliği çalışan temsilcileri, tehlikenin kaynağında yok edilmesi veya tehlikenin azaltılması için işverene öneride bulunup, işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteyebilecek.

Risk grupları
Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, özürlüler ve diğer hassas risk grupları, özellikle bunları etkileyen tehlikelere karşı korunacaklar. Yapılacak risk değerlendirmesinde hassas risk grupları da özel olarak dikkate alınacak. İşveren bu değerlendirmenin sonucuna göre gerekli önlemleri alacak. Gebe veya çocuk emziren kadınlar, çalışma şartları bakımından özel olarak korunacak. Gebe veya çocuk emziren kadınların hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğu ve bunların çalışmalarında sakınca olmayan işlerde hangi şartlar ve usullere uyulacağı, ne suretle emzirme odaları veya çocuk bakım yurdu (kreş) kurulması gerektiği, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak bakanlık tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle belirlenecek.

Çalışan temsilcisi

En az 10 çalışanın bulunduğu iş yerinde işveren, sağlık ve güvenlikle ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, önlem alınmasını isteme, önerilerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili, 1 veya daha fazla kişinin, "iş sağlığı ve güvenliği çalışan temsilcisi" olarak görev yapmasını sağlayacak. Çalışan temsilcilerinin, iş yerinde bu görevlerini yürütmeleri nedeniyle hiçbir şekilde hakları kısıtlanamayacak. En az 50 çalışanın istihdam edildiği ve 6 aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı iş yerlerinde her işveren bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu kurmakla yükümlü olacak. İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği kurullarınca iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun olarak verilen kararları uygulayacak.

İşin durdurulması, iş yerinin kapatılması
İş yeri bina ve eklentilerinde, çalışma yöntem ve şekillerinde, iş ekipmanlarında çalışanların yaşamı için tehlikeli olan bir husus tespit edildiğinde, bu tehlike giderilinceye kadar komisyon kararıyla, tehlikenin niteliğine göre iş tamamen veya kısmen durdurulacak veya iş yeri kapatılacak. İşveren, işin tamamen veya kısmen durdurulması veya iş yerinin kapatılması sebebiyle işsiz kalan çalışanlara ücretlerini ödemekle veya ücretlerinde bir düşüklük olmamak üzere meslek veya durumlarına göre başka bir iş vermekle yükümlü olacak. İşveren, tütün ve tütün mamullerinin kullanılmasının zararları ile ilgili eğitici faaliyetlerde bulunacak. Tüm iş yerlerinde çalışanların fiili olarak iş başında çalışmaları esnasında tütün ve tütün mamullerini kullanmaları yasaklanacak.

Cezalar

Kanun hükümlerine uymayan işverenlere 77 YTL ile 8 bin YTL arasında değişen idari para cezaları verilebilecek.
Tahsil edilen para cezaları, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmetlerde kullanılmak üzere Bakanlık adına açılan hesapta toplanacak. Bu kaynağın nasıl kullanılacağı en çok işçi ve işvereni temsil eden kuruluşların temsilcilerinin de yer alacağı komisyon tarafından kararlaştırılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.