19 Şubat 2009 Perşembe 00:00
Çalışma sonucunda elde edilen maaş ya da kar alınterini karşılamaz
Bir milletin alın teri demek, vatandaşların üretimleri mukabili elde etmesi gereken haklar demektir. Gerek işverenin, gerekse işçinin çalışması sonucu elde ettiği maaş ya da kâr, onun alın terine karşılık gelmez. Ortada geriye kalan bir kazanç daha vardır. ~|~

 

Elde edilen katma değer artışına mukabil piyasadaki emisyon hacminin de arttırılması gerekir. Eğer bu hakkı, kapitalist modellerde olduğu gibi "hard currency" sahibi gelişmiş ülkeler sağlarlarsa, milletin alın teri ve emeği dışarıya aktarılacaktır. Ama piyasanın ihtiyaç duyduğu para senyoraj geliri elde edilerek emisyonla karşılanırsa; Sosyal Devlet'in ihtiyaç duyduğu finansmanın bir ayağı ortaya çıkacaktır. Böylece milletin alın teri, Milli Devlet'te, yine millete hizmet olarak sunulacaktır.

Marks'ın peşine düştüğü ve kavga zeminine taşıdığı "artık değer", Milli Devlet'te sosyal huzurun ve barışın teminatı olarak olması gerektiği konumda olacaktır. Senyoraj geliri ile elde edilen gelir, "artık değer"e karşılık gelmekte ve Sosyal Devlet modeli ile çalışan kesime iade edilmektedir. Sosyal Devlet/ Milli Devlet tezimizde, diğer sistemlerde olduğu gibi küçülen veya sadece belli konularla ilgilenen bir devlet anlayışı değil, güçlü devlet anlayışı vardır. Devletin küçültülmesi değil, her sahada güçlenerek büyümesi hem milleti için hem de günümüz küreselleşme sürecinde bir zorunluluktur.

Güçlü ve bağımsız bir milletin olabilmesi için, ona bu yolda yardımcı olacak güçlü bir ordunun varlığı da şarttır. Böylece ancak "güçlü devlet? güçlü millet" anlayışı doğrultusunda geleceğe güvenle bakan nesiller yetiştirilebilir. Güçlü ordunun varlığı devletlerin bağımsızlığı için en az ekonomik bağımsızlık kadar gereklidir.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Metin TULGAR / Nöroteknoloji Merkezi Başkanı
Sizleri yürekten kutluyorum
Globalleşme ve serbest piyasa ekonomisi çığırtkanlıklarıyla izlenmesi gereken tek yol gibi yansıtılan liberal? kapitalist modelin tıkanıklarını açıkça sergileyen bu eser, ülkemiz üzerinde hesapları olanların Cumhuriyet yönetimi, din, laiklik ve etnik yapı konularında  kafaları karıştırmalarına karşın bu olguları yalın ve sade biçimde tam yerine oturtmaktadır. Güçlü devlet, güçlü ordu ve sağlam aile yapısı kurumlarını temel ilke edinen "Sosyal Devlet/Milli Devlet"  tezi ulusal potansiyelimizi idrak ederek yeniden kimliğimizi kazanmamızı öngörmektedir. Milli Ekonomi Modeli kendi kendine yeten bir kalkınmayı ve sürekli büyümeyi sağlayarak devletlerin siyaseten bağımsız olacaklarını ifade etmektedir. Bu önemli eseri, kurtuluş reçetesi arar haldeki insanlığa sunan Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ Hocamızı yürekten kutluyorum. Bugün Yüce Türk milletine düşen görev, Milli Ekonomi Modeli'nin yanı sıra, bu modelin devlet ve millete dönük yüzü olan Sosyal Devlet?Milli Devlet tezinin sahibi, ilim ve siyaset adamı Prof. Dr. Haydar Baş beyin bu muhteşem model ve projeleri etrafında kenetlenerek Türkiye'yi sürüklendiği badirelerden kurtarmaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.