18 Haziran 2006 Pazar 00:00
Çalışmayan memur işten kovulacak
Kapağı devlete atana iş garantisi veren 657 sayılı kanun değişiyor... Yeni yasanın hayata geçirilmesiyle birlikte, memur sözleşmeli olacak. Çalışmayan memurun canı yanacak... ~|~

Türkiye, kamu yönetimi alanında gerçek anlamda bir reforma imza atıyor. Kamuda çalışan memurlara iş garantisi veren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu sil baştan değiştirilecek  Radikal değişiklik, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde en geç 2013 yılına kadar tamamlanacak  Yeni sistemle birlikte devlet memurlarının çalışma sistemi özel sektörde olduğu gibi serbest sözleşme esasına dayanacak. Devlet veya memur tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilecek...

Devlet artık çalışmayan, işini aksatan ya da vatandaşa kötü davranan memurunu uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda işine son verebilecek. Türkiye'nin AB ile yaptığı müzakerelerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu "iş garantisi" özelliğiyle gündeme geldi. AB tarafı sendikal haklar, grev ve lokavt konularının görüşülmesi sırasında 657 sayılı yasanın serbest çalışma mekanizmasına ters düştüğünü ilettiler. Çalışma hayatının kamu ya da özel sektör ayrımı olmaksızın bir bütün içerisinde ele alındığına işaret eden AB tarafı, 657 sayılı yasanın özellikle iş garantisi vermesi nedeniyle kamu çalışanları açısından bu bütünlüğü bozduğunu belirttiler.

AB'den gelen bu kritik uyarıyı değerlendiren Türkiye, 2007?2013 dönemini kapsayan 9. Plan'a 657 sayılı yasanın değiştirilmesiyle ilgili maddeyi ekledi. Plan metnine göre Türkiye, 657 sayılı yasayı kaldırıp bunun yerine geçecek yeni bir yasa yürürlüğe konacak. Yasa değişikliğiyle ilgili çalışmaların başladığına işaret edilen plan metninde, gerekçe AB'ye uyum olarak ifade edildi, ancak iş garantisinden bahsedilmedi.

Hemen değil ama...
AB müzakerelerini değerlendiren AB Genel Sekreterliği'nden üst düzey bir bürokrat, "AB'de, 657'nin çalışma hayatı kurallarına uygun düşmediği açıkça ifade edildi. 657, AB'de 'iş garantisi' olarak algılanıyor. Sendikal haklar, grev, lokavt... Bütün bunlar serbest piyasa ortamının, çalışma hayatının olmazsa olmazları. Türkiye hemen değil ama mutlaka kamu çalışanlarına iş garantisi sağlayan 657'yi değiştirmek zorunda kalacak"dedi.

Fiilen dönüşüm var
Devlet personel rejimi konusunda bilgi veren yetkililer de, 657 sayılı yasada ciddi değişiklikler yapılmaya başlandığını, ancak henüz iş garantisini düzenleyen konulara değinilmediğini söylediler. Yetkililer, "AB'nin tarif ettiği şekildeki değişiklikler için biraz daha zamana ihtiyaç var. Ancak, kamu personeli sisteminde büyük bir değişiklik fiilen zaten yaşanıyor. Kamu çalışanları hızla sözleşmeliye doğru kaydırılıyor. Yeni alınan elemanlar uzunca bir süredir sözleşmeli statüde istihdam ediliyor. Mühendisler başta olmak üzere teknik personelin büyük bölümü sözleşmeli. Sözleşmeli veznedarlar bile var. Bu personelle devlet birer yıllık sözleşme imzalıyor. Süre bitiminde görev de bitiyor. Bu sayı arttığında AB'ye uyum daha kolay olacak"dediler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100