11 Mayıs 2007 Cuma 00:00
Cari açığa ?yazılım' reçetesi
Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gültekin Günal, yazılım sanayisine destek verilmesi halinde Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu cari açığın azaltılabileceğini söyledi. ~|~

Günal, yazılım sektörünün istihdamın artması, işsizliğin azalması, savunma başta olmak üzere sektörlerin güvenliğı açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.
YASAD, ulusal yazılım sanayinin desteklenmesinin Türkiye için "Altın yumurtlayan sektör" olduğunu savundu. YASAD Başkanı Gültekin Günal yaptığı açıklamada, Hindistan gibi "Bilişim Teknolojileri" ile adını özdeşleştiren ülkelerdeki devlet teşviklerinin aksine Türkiye'deki desteklerin sadece şekilsel olarak var olduğunu, pratikte ise bunlardan yararlanılmasının bürokratik engellerden dolayı imkansızlaştırıldığı kaydetti.

"ARGE yok ediliyor"

Gültekin Günal, Türkiye'nin çok başlı güvensizlik üzerine kurulan yaklaşımlarla büyük zaman, para ve insan kaynağını da israf ettiğini öne sürdü. Günal, "ARGE ve Yazılım Şirketleri kavramının tasarıdan çıkarılması ve herşeyin projeye endekslenmesi mevcut ve verimli yürüyemeyen proje destek statükosunun muhafaza edilmesinden başka işe yaramayacaktır. Proje finansman desteği ayrıca engeller kaldırılıp, iyileştirilerek sürmelidir" diye konuştu.

YASAD olarak diğer ülkelerdeki uygulamalar hakkında bizzat bilgi sahibi olduğunu da hatırlatan Günal, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, İran, Pakistan, Mısır, İsrail, Hindistan, Azerbaycan ile ikili ilişkiler başlattıklarını belirtti. Günal açıklamasında, Türkiye ile karşılaştırma yaparak Hindistan'daki teşvik ve uygulamalara dikkat çekti. Günal, Hindistan'ın ortaya koyduğu ulusal yazılım stratejisi ile yazılım şirketlerine teknokent ve benzeri şartlar getirmeden her konuda tam destek verildiğini belirtti. Vergiden tam istisna olmalarının yanı sıra yazılım proje hibeleri, sigorta primleri desteği, katmadeğer vergileri istisnası, ihracat teşvikleri, pazarlama ve yurtdışında şirket açma gibi pek çok önemli destek verildiğini kaydeden Günal, Hindistan'ın sadece yazılım alanında milyonlarca kişiye istihdam olanağı sağladığını ve 22 milyar dolarlık yazılım ürün ve hizmetlerini ihraç eder duruma geldiğini söyledi.

"Cari açık yazılım sanayi ile azaltılabilir"

Günal, kayda değer hiçbir teşvik olmadan, yerli yazılım sanayinin de her endüstriye uygun ürün ve hizmet sunduğunu ve 35 ülkeye ihracat yapıldığını ifade etti. "Yerli Yazılım'ın en önemli milli güvenlik konularımız arasında olduğunu da unutmamalıyız" diyen Günal, sektörün stratejik konumuna da vurgu yaptı. Günal, ekonomik gelirin ve ülke refah seviyesinin yükseltilmesi, istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılması, yerli yazılım ile savunma sektörü başta olmak üzere, tüm sektörlerde güvenliğin arttırılması açısından önemli olduğunu söyledi. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.