12 Haziran 2011 Pazar 00:00
Cari açık ?Aşil Topuğu'
Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşu olan Deloitte, Türkiye raporunu yayınladı. Deloitte Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer hazırlanan raporda, yüksek cari açığın Türkiye'nin 'Aşil Topuğu' olduğuna işaret ediliyor ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Deloitte Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer tarafından hazırlanan Ekonomik Görünüm Haziran 2011 raporu yayınlandı. "Dengeli Büyüme Arayışları" başlıklı raporda, cari açığa dikkat çekilerek, reform takvimini detaylandırması halinde Türkiye'nin sürdürülebilir yüksek büyüme rakamlarını yakalayabileceği vurgulanıyor. Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı Hüseyin Gürer, cari açığın Türkiye'nin 'Aşil Topuğu' oolarak tabir edebileceğine işaret ederek, "Cari açık (döviz açığı) 2010 yılında tarihinin en yüksek düzeyine, GSYH'nin (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) yüzde 6.6 seviyelerine ulaştı. Daha önemlisi, finansman yapısı daha kırılgan bir hal alırken, bu artış trendi Merkez Bankası'nın geçen sene sonundan başlayarak aldığı bazı para politikası önlemlerine rağmen yılın ilk aylarında da hızla devam etti. Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi reform takvimini detaylandırıp, kurumlarını güçlendirmeye ısrarla devam eden bir Türkiye'nin, sürdürülebilir yüksek büyüme oranlarını tutturabileceğini ve bu şekilde gerek bölgesinde gerekse dünya genelinde önemli konumunu pekiştireceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Faiz oranları artacak
Rapora göre; Türkiye 2011 yılında yüzde 5.5 civarında bir büyüme oranı yakalayacak. Raporda GSYH'ye oran olarak yüzde 9 - 10 bandında bir cari açık bekleniyor. Bu bağlamda petrol fiyatlarının ortalamada 110 dolar civarında seyredeceği varsayımıyla, 45 - 50 milyar dolar bandında bir enerji ithalatı (net) yapılacağı tahmin edilen raporda, "Böyle bir senaryoda, finansman tarafında çok zorlanılmasa dahi, cari açığın düzeyinden dolayı, kurun nominal olarak güçlenmesini ve/veya gösterge faizin yumuşamasını çok muhtemel görmüyoruz. Merkez Bankası/Para Piyasası Kurulu'nun politika faizini (haftalık repo) bir noktada yükselteceğini ama bunun ölçülü olacağını düşünüyoruz" deniliyor.

İşsizlikteki azalma geçici
Güçlü büyümenin etkisi, istihdam tarafında özellikle geçen yılın son çeyreğinde açık bir şekilde hissedilmeye başlandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranının yılın ilk aylarında kriz öncesindeki yüzde 11 düzeylerine yaklaştığı gözlemlendi. Ancak bu başarıya rağmen istihdamdaki artışın ve işsizlikteki düşüşün kaynağının sanayiden çok, ağırlıklı olarak tarım ve belli servis sektörlerinden kaynaklanması (örneğin tarım istihdamının kriz öncesi döneme göre kabaca 500 bin kadar arttığını hesaplanıyor) bu performansın sürdürülebilirliği konusunda bazı soru işaretleri yaratıyor.

Cirosu 26 milyar TL

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşu olan Deloitte, 140'tan fazla ülkede, yaklaşık 170 bin personeli ile faaliyet gösteriyor. Deloitte'un dünya çapında cirosu yılda 26.6 milyar dolar. Türkiye'de çalışmalarına 1986 yılında başlayan Deloitte faaliyetlerini İstanbul, Ankara ve İzmir'de 1000'i aşkın çalışanıyla sürdürüyor. Deloitte Türkiye'de denetim, vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman ve kurumsal risk alanlarında hizmet vermekte.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137