10 Ağustos 2006 Perşembe 00:00
Cari açık borç sarmalını arttırdı
Mayıs ve haziran aylarında yaşanan sıcak para çıkışıyla birlikte cari işlemler açığının finansmanında borçlanma ve doğrudan yabancı sermaye girişlerinin ağırlığı arttı. ~|~


Merkez Bankasının verilerinden yapılan hesaplamaya göre 18.7 milyar dolara yükselen yılın ilk altı aylık dönemindeki cari işlemler açığının finansmanı için 18.4 milyar dolara gereksinim duyulurken, Türkiye'ye net 28.3 milyar dolarlık bir sermaye girişi yaşandı. Sıcak para girişinin sürdüğü dönemlerin aksine bu yılın ilk altı aylık dönemindeki sermaye girişinin 22.2 milyar dolarla çok büyük bir bölümünü borç yaratan fonlar oluşturdu. Borç yaratmayan fon girişi ise net 6.4 milyar dolarda kaldı.
Ocak?haziran dönemindeki borç yaratan fon girişlerinin 1.7 milyar dolarlık kısmı Hazinenin uluslararası piyasalardan yaptığı Eurobond borçlanmalarından kaynaklandı. Kamu kesiminin kredi kullanımı ise net 386 milyon dolarlık geri ödemeyle sonuçlandı.

Bankacılık sektörü net 5.4 milyar dolar borçlanırken, özel sektördün net dış borçlanması ise 14.4 milyar dolara kadar ulaştı. Bir tür borçlanma olan ve dış borç stoku içerisinde de yer alan yabancıların Türkiye'deki mevduatları ise 1.8 milyar dolarlık bir büyüme kaydetti.

Borç yaratmayan sermaye girişi ise tümüyle yabancıların doğrudan yatırımlarından kaynaklandı. Ocak?haziran döneminde Türkiye'ye net 8.8 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımı geldi. Ancak, yabancıların Türkiye'deki menkul kıymet alım satımları ise bu dönemde 2.2 milyar dolarlık bir net çıkışla sonuçlandı. Böylece net 6.4 milyar dolarlık bir borç yaratmayan fon girişi sağlandı.

Ocak?haziran döneminde borç yaratan ya da yaratmayan kaynaklardan yaşanan 28.3 milyar dolarlık sermaye girişinin 18.4 milyar dolarlık kısmı aynı dönemdeki cari işlemler açığının finansmanı için kullanıldı. 18.7 milyar dolar olan cari açığın finansman ihtiyacının daha düşük kalması net hata ve noksan kaleminden 246 milyon dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişi yaşanmasından kaynaklandı.
Giren sermayenin 3.6 milyar doları IMF'ye yapılan borç geri ödemelerinde kullanılırken, 6.3 milyar doları ise bankaların ve Merkez Bankasının rezervine yansıdı. Bu dönemde Merkez Bankasının rezervi 4.1 milyar, bankaların rezervi ise 2.2 milyar dolar arttı.

Cari işlemler açığının 28.6 milyar doları bulduğu haziran sonu itibariyle son bir yıllık dönemde ise net hata ve noksan kaleminden yaşanan 7560 milyon dolarlık kaynağı belirsiz döviz çıkışının da etkisiyle 29.4 milyar dolarlık bir finansmana gereksinim duyuldu.
Bu dönemde Türkiye'ye borç yaratan ve yaratmayan sermaye hareketleri yoluyla toplam 54.3 milyar dolarlık giriş yaşandı. Girişin 35.1 milyar doları borç yaratan, 18.5 milyar doları ise borç yaratan fonlardan kaynaklandı.
Yaşanan sermaye girişinin 29.4 milyar doları cari işlemler açığının finansmanında kullanılırken, 6.5 milyar doları ise IMF'ye yapılan geri ödemenin finansmanına gitti. Kalan 18.5 milyar dolar ise uluslararası rezervlere artış olarak yansıdı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137