11 Mart 2007 Pazar 00:00
Cari açık fren tutmuyor
Merkez Bankası, ocak ayı cari açığını 2 milyar 248 milyon dolar olarak açıkladı. Bu yıl ocak ayında cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 artış gösterdi ~|~Merkez Bankası, ocak ayı cari işlemler hesaplarını açıkladı. Buna göre; geçen yıl ocak ayında 2 milyar 240 milyon dolar olarak gerçekleşen cari işlemler açığı, bu yılın ocak ayında yüzde 0.4 artışla 2 milyar 248 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın ocak ayıyla karşılaştırıldığında, gelir dengesi kaleminde kaydedilen açıkta artış ve cari transferlerden kaynaklanan girişlerde azalış gözlemlendi. 2007 yılı ocak ayı verilerine göre, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.5 oranında azalarak 2 milyar 407 milyon dolara düştüğü görüldü.

İthalat fark attı
Alt kalemler itibariyle incelendiğinde ise, ocak ayındaki altın dahil ithalat (CIF) harcamalarının bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 18.3 artarak 9 milyar 631 milyon dolara ulaştığı; ihracat (FOB) gelirlerinin yüzde 26.5 oranında artarak 6 milyar 492 milyon dolara ve tahmini bavul ticareti gelirlerinin yüzde 23.9 oranında artarak 295 milyon dolara yükseldiği hesaplandı.

Ocak ayı için yapılan tahmin sonuçlarına göre, turizm gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.2 oranında artarak 774 milyon dolara ulaşması, turizm giderlerinin de yüzde 30.3 oranında artarak 284 milyon dolara yükselmesi bekleniyor. Bunun sonucunda, ocak ayı net turizm gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 azalarak 490 milyon dolara düşeceği hesap ediliyor.
Taşımacılık hizmetleri kaleminde 2006 yılı ocak ayında 8 milyon dolar tutarında net gider kaydedilmişken, bu yılın aynı ayında 38 milyon dolar tutarında net gelir oluştu. Taşımacılık kalemindeki bu değişimde, taşımacılık kaleminin bir alt kalemi olan diğer taşımacılık gelirlerindeki yüzde 1,3'lük azalışa rağmen navlun giderlerinde kaydedilen yüzde 55,3 oranındaki düşüş etkili oldu.

Yurtdışı müteahhitlik geriledi

Yurtiçinde yerleşik inşaat şirketlerinin yurtdışında gerçekleştirdikleri inşaat hizmetleri, 2007 yılında bir önceki yıla oranla YÜZDE 46.1 azalarak 55 milyon dolar giriş kaydetti.
Bu gelişmeler sonucunda, 2006 yılının ocak ayında 446 milyon dolar fazla veren hizmetler dengesi kalemi, bu yılın aynı ayında 487 milyon dolar fazla verdi.
Ücret ödemeleri ve yatırım geliri kalemlerinden oluşan gelir dengesi kalemi, ocak ayında 432 milyon dolar net çıkış kaydetti. Bu yılın yatırım geliri kaleminin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen net çıkışlar, sırasıyla 30 milyon, 194 milyon ve 198 milyon dolar oldu.

Faiz giderleri arttı

Aynı dönemde uzun ve kısa vadeli kredilere ilişkin faiz giderleri, 2006 yılına oranla yüzde 32.7 artarak 422 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Bir önceki yılla karşılaştırıldığında cari transferler, bu yılın ocak ayında yüzde 12.6 oranında azalarak 104 milyon dolar oldu; işçi gelirleri ve resmi transferlerden kaynaklanan girişler sırasıyla 73 milyon ve 31 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sermaye girişi yarı yarıya azaldı

2007 yılında finans hesaplarında gerçekleşen net sermaye girişi, bir önceki yıla göre yüzde 54.4 düşüş gösterdi ve 1 milyar 329 milyon dolar oldu.
Doğrudan yatırımlar kalemi altında, Türkiye'deki yabancı sermayeli şirketlerin yurtdışındaki ortaklarından kullandıkları kredileri ve yurtdışında yerleşik kişilerin Türkiye'de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını da içeren yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar, geçen yılın ocak ayında 452 milyon dolar olarak gerçekleşirken bu yılın aynı ayında 6 milyar 106 milyon dolar oldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100