06 Ekim 2006 Cuma 00:00
Çelikte elektrik maliyetleri Rekabeti zorluyor
Demir Çelik Üreticileri Derneğinin 2006 yılının 8 aylık döneminde ilişkin çelik raporuna göre, artan elektrik enerjisi maliyetlerinin sektörün rekabet etmesini zorlaştırdığı ve ihracat üzerinde de olumsuz bir etki oluşturduğu belirtildi ~|~

Türkiye'nin ham çelik üretimi bu yılın 8 ayında, yüzde 9,4'lük dünya ortalamasının üzerinde yüzde 11,1 oranında artarak 15,3 milyon tona ulaştı.

Böylelikle dünyanın en büyük 11. çelik üreticisi konumunu sürdüren Türkiye, ilk 15 ülke içerisinde, Çin ve Hindistan'dan sonra üretimini en fazla arttıran ülke oldu.
Demir Çelik Üreticileri Derneğinin 2006 yılının 8 aylık döneminde ilişkin çelik raporundan derlenen bilgilere göre, Ocak?Ağustos döneminde, Türkiye'nin ham çelik üretimindeki artış, yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşen dünya ortalamasının üzerinde bir performans gösterdi.

Rapora göre, bu yılın Ocak?Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 oranında artışla 12 milyon 928 ton uzun, yüzde 2,6 oranında artışla 2 milyon 90 bin ton yassı, yüzde 21,7 oranında artışla da 305 bin ton vasıflı olmak üzere toplam 15 milyon 323 bin ton çelik üretildi.
Geçen yılın aynı döneminde, söz konusu üretim 13 milyon 798 bin ton düzeyindeydi.
Toplam 15,3 milyon tonluk üretiminde de 11 milyon 64 bin tonu elektrik arklı ocaklı (EAO) tesislerde, 4 milyon 259 bin tonu da oksijen üflemeli fırınlarda (BOF) üretildi.
Çelik üretimi 8 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 oranında artan ve dünyanın en büyük 11. çelik üreticisi konumunda olan Türkiye, dünya sıralamasında ilk 15 ülke içerisinde, üretim artışı yüzde 18,8 olan Çin ve yüzde 15,3 olan Hindistan'dan sonra üretimini en fazla arttıran ülke oldu.

İç piyasaya yönelme eğilimi güçleniyor
Rapora göre, bu yılın Ocak?Haziran döneminde, büyük ölçüde iç talepteki canlılığın etkisiyle, üreticilerin satışlarını iç piyasaya yönlendirmeleri sonucunda, yüzde 3,3 seviyesinde kalan demir çelik ürünleri ihracatındaki artış, Mayıs ayının sonlarından itibaren döviz kurlarında gözlenen yükselişin, başta inşaat endüstrisi olmak üzere, iç talepte daralmaya yol açmış olması sebebiyle Temmuz ayında canlanma gösterdi.
Temmuz ayında toplam demir çelik ürünleri ihracatı, birikmiş siparişlerin de etkisi ile arızi bir şekilde yüzde 69,4 oranında artışla, 1,1 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. İç talepteki daralmadan kaynaklanan yüksek oranlı ihracat artışı, Ocak?Temmuz dönemi itibariyle, sektörün ihracatındaki artışın yüzde 10 seviyesine çıkmasına imkân sağlarken, Temmuz ayında kur artışından kaynaklanan iç talepteki ani daralma da sektörü ertelenmiş ihraç satışlarını gerçekleştirmeye yöneltti.

''Maliyetler rekabeti olumsuz etkiliyor''
Global çelik sektöründe hız kazanan konsolidasyon çalışmaları ile Çin'in her geçen artan etkisinin, uluslararası piyasalarda rekabeti arttırmakta ve uzun ürünlerde önemli bir ihracatçı olan Türk çelik sektörünün, iç ve dış piyasalarda varlığını sürdürebilmesi için rekabet gücünü arttırmasını zorunlu hale getirdiği belirtilen raporda, artan elektrik enerjisi maliyetlerinin sektörün rekabet etmesini zorlaştırdığı ve ihracat üzerinde de olumsuz bir etki yarattığı iddia edildi.

Raporda, ''sektör, devletten herhangi bir destek beklememekte, girmeye çalıştığımız AB'deki şartların, Türk çelik sektörü için de geçerli kılınmasını, başka bir ifade ile, hurda ve katı yakıt ithalâtında fon uygulamasına son verilmesini ve sanayi kesimine uygulanan elektrik enerjisi fiyatlarının, AB ülkelerinde olduğu gibi, kullanım miktarına göre, küçük, orta, büyük ve çok büyük ölçekli tüketici şeklinde tarifelendirilmesini talep etmektedir'' denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137