08 Haziran 2006 Perşembe 00:00
Çevreyi kirletene 100 YTL ceza...
Kamuya açık yerlerde çevreyi kirletenlere 100 YTL idari para cezası
verilecek. Bu ceza kurum, kuruluş ve işletmelere ise üç kat olarak uygulanacak ~|~

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 500 YTL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 1000 YTL idari para cezası verilecek.  Hava kirliliği yönünden önemli etkileri nedeniyle kurulması ve işletilmesi izne tabi tutulan tesisleri, yetkili makamlardan izin almadan kuran ve işletenlere 24 bin YTL ceza verilecek. Bu tesislerde emisyon miktarları yönetmelikle belirlenen sınırları aşıyorsa 48 bin YTL ceza uygulanacak.

İzne tabi tesisleri, aldıkları izin belgesinde veya yönetmeliklerde öngörülen önlemleri almadan, emisyon standartlarına ve sınırlamalarına aykırı olarak işletenlere de 24 bin YTL idari para cezası uygulanacak. Hava kirliliği yönünden özel önem taşıyan bölgelerde veya kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığı zamanlarda ve kritik meteorolojik şartlarda gerekli önlemleri almayan, yasaklara aykırı davranan, mahalli çevre kurullarınca alınan kararlara uymayanlara söz konusu cezalar bir kat artırılarak uygulanacak.  Standartlara aykırı emisyona neden olanlar 6 bin YTL para cezası ödeyecek. Yasaklara aykırı davranan ya da mahalli çevre kurullarınca bu konuda alınan kararlara uymayanlara, söz konusu cezalar bir kat artırılarak uygulanacak.
Toplu veya tek ısıtılan konutlarda, standartlara aykırı emisyona neden olunlara her bağımsız bölüm için 300 YTL idari para cezası verilecek. Cezai sorumluluk toplu ısıtılan konutlarda yöneticiye, ferdi ısıtılan konutlarda ise konutu kullanana ait olacak. Hava kirliliği açısından özel önem taşıyan yerlerde yasaklara aykırı davrananlara bu ceza bir kat artırılarak verilecek. Sınır değerlerin üzerinde kokuya sebep olan emisyonları çevreye verenlere 2 bin YTL idari para cezası verilecek.

Gürültü ve titreşime neden konutlara 400 YTL idari para cezası verilecek. Standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden ulaşım araçlarına 1200 YTL, standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden işyerleri ve atölyelere ise 4000 YTL idari para cezası uygulanacak.

Gerekli önlemleri almayan veya standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olan fabrika, şantiye ve eğlence yerler ise 12 bin YTL ceza ödeyecek. İyonlaştırıcı olmayan radyasyona ilişkin olarak yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara 1000 YTL cezası verilecek.

Ülkenin egemenlik alanlarındaki denizlerde ve yargılama yetkisine bağlı olan deniz yetki alanlarında ve bunlarla bağlantılı sularda, doğal veya suni göller ve baraj gölleriyle akarsularda, petrol ve petrol türevleri (ham petrol, akaryakıt, sintine, slaç, slop, rafine ürün ve yağlı atık gibi) tahliyesi veya deşarjı yapan tankerlerden; bin (dahil) gros tona kadar olanlar için gros ton başına 40 YTL, bin ile 5 bin (dahil) gros ton arasında olanlara, bu miktar ve ilave her gros ton başına 10 YTL, 5 bin gros tondan fazla olanlara ise, söz konusu miktarlara ek her gros ton başına 100 kuruş ceza uygulanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137