31 Temmuz 2009 Cuma 00:00
Çiftçilere her alanda eğitim verilecektir
Çiftçilerin kendi branşlarında eğitilmesine azami önem verilecektir. Gerek tarım, gerekse hayvancılıkla uğraşan bireylerin eğitilmesi ve kendilerine son teknolojilerin öğretilmesi şarttır. ~|~

 

Bu bağlamda her köyde belli günlerde eğitim verilerek; muhtarların desteği ile, aynı zamanda köylünün gerek hayvancılık, gerek ormancılık ve gerekse tarım ile ilgili ihtiyaçlarına yerinde cevap verilecektir.

Milli Devlet, evrensel çare modelidir
Özetle Milli Devlet, tarım konusunda M. Kemal Atatürk'ün şu sözlerini esas kabul etmektedir: "... Tarım sektörünün emeği, modern ekonominin tedbirleriyle en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Köylünün bilgisini artırmak, teknik araçlar kullanmasını sağlamak, emeğin karşılığını vermek, iktisat politikamızın ruhu olacaktır. Tarım ürünlerimiz, dış rekabetten korunacaktır.
Çiftçiye tohumluk verilecektir. Ziraat Bankası, tarım aracı ve gereçlerini uygun fiyatla dağıtacaktır. Ürünlere iç piyasada sürüm sağlanacaktır. Tarım milli ekonomimizin temelidir." Milli Devlet'in tarım projeleri sadece gelişmekte olan ülkelerin değil aynı zamanda gelişmiş kabul edilen ülkelerin çiftçilerinin de yaşadıkları sıkıntılara çözüm olmakta, tarımı ülkeler arasında bir kavga unsuru olmaktan çıkarmaktadır.

AB tarıma destekle öne geçti
Dünyada 2005 yılı itibari ile 852 milyar dolara ulaşan tarım dış ticaretinin 396.1 milyar dolarlık kısmını AB oluşturmakta; ABD ise 82.67 milyar dolarlık ihracat ile onu izlemektedir. Afrika kıtasının ise toplam tarım ihracatı, sadece 32.3 milyar dolar seviyesindedir. 2004 yılında ise toplam tarım ticaretinin yüzde 44'ü AB'nin elinde iken, ABD yüzde 10.2 ve Kanada yüzde 5.1'lik pay ile onu izlemektedir. Gelişmekte olan ve geri kalmış ülkeler, tarıma dayalı istihdam yapısına sahip olmalarına ve milli hasılalarının ciddi bir kısmı tarıma dayanmasına rağmen; gelişmiş kabul edilen birkaç ülke, uyguladıkları baskıcı gayrı ticari uygulamalarla tarım dış ticaretinin aslan payını ellerinde tutmakta, hatta diğer ülkelerin gelişmesine dahi müsaade etmemektedirler. Bugün, AB uyum yasaları adı altında çıkarılan yasalar ve IMF talepleri ile Türkiye'de tarım ve hayvancılık bitirilmiştir. Bilinçli olarak yapılan yeni düzenlemelerle bir yılda hayvancılıktaki gerileme oranımız yüzde 35'lere varmıştır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Yuri Kadak / Rektör, Sosyal Bilimler Enstitüsü
Prof. Dr. Baş, insanlık ve bilim adına bir yüzakı bilgedir
Özelleştirme hareketine en hızlı katılanlar, sosyalist bloktan ayrılan ülkeler oldu. Rusya ve Baltık ülkeleri başta olmak üzere bütün devlet işletmeleri hızla el değiştirdi. Neoliberal ideoloji, bu ülkelerde öyle kök saldı ki, bugün Avrupa Birliği pazar ekonomisini toplumun ihtiyaçlarına daha duyarlı hale getirmeye çalışırken; Estonya ve Letonya buna direniyor. Bu noktada sayın Prof. Dr. Haydar Baş'ın üç tane uluslar arası kongre yapılan Milli Ekonomi Modeli, bilimsel yol gösteriyor, çözüm ve proje sunuyor, labirentleri ortadan kaldırıyor. Nitekim, Estonya ve Letonya'dan birçok bilim adamı ve ekonomi uzman, Prof. Dr. Baş'ın modeli ve kendileriyle bizzat tanışmak için bu kongrelere iştirak ettiler, hayli istifade ettiler. Estonya ve Letonya, bu Milli Ekonomi Modeli kongrelerinden edindiği yol haritalarıyla kendilerini garanti altına aldılar. Yirminci yüzyıl sonlarında, devlet ve vatandaş arasındaki bağın hiçbir mantıki gerekçeye dayanmadan yıpratılması, hatta koparılmaya çalışılarak dengelerin zorlanması çok ciddi problemlerden biri? Eserde benim en önemli bulduğum yön bu problemi telafi eden bir mekanizmayı somutlaştırması ve formülleştirmesi. Prof. Dr. Baş, devleti güçlendirirken, Sosyal Devlet enstrümanlarıyla milleti de kuvvetlendiriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137