14 Mayıs 2004 Cuma 00:00
Çiftçiye destek artmadı
Çiftçiye geçtiğimiz yıl yapılan yetersiz destek, bu yıl da aynen yürürlüğe konulacak. Hükümet, çiftçilere 2004 yılı için ödenecek doğrudan gelir desteği oranını (DGD) arttırmadı. Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS)kayıt olacak çiftçilere, 2004 yılı için de geçen yıl olduğu gibi dekar başına yalnızca 16 milyon lira doğrudan gelir desteği ödenecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı'nın birlikte hazırladığı Tarımsal Üretimle İlişkili Olarak, Doğrudan Gelir Desteği Ödemesi Yapılmasına ve Bu Amaçla Çiftçi Kayıt Sisteminin Oluşturulmasına İlişkin Tebliğ'i Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, ÇKS oluşturulması ve doğrudan gelir desteği ödenmesi konusunda görev alan kurum ve kuruluşların belirlenmesi, tarımsal üretimle uğraşan çiftçi seçiminin esaslarını, çiftçi kayıtlarının düzenlenmesini, ödeme tutarlarının tespitinde esas alınacak tarım arazisi büyüklüğüne ilişkin kriterleri ve ödemeye ilişkin usul ve esasları kapsıyor. Tebliğ uyarınca, çiftçil~|~ere, üretim yaptıkları 500 dekara kadar arazileri için dekar başına 16 milyon lira ödenecek. Bir parselin toplam alanı 100 metrekarenin altında ise DGD ödemesi yapılmayacak.

Ödenek kuşa çevrildi

2004 yılı bütçesinde DGD ve mazot desteği ödemeleri için 2 katrilyon 980 trilyon lira ödenek ayrıldı. Ancak bütçede yüzde 13 kesintiye gidilmesi nedeniyle, kullanılabilecek miktar 2 katrilyon 592 trilyon liraya düştü. Bunun 2.1 trilyon lirası 2003 yılı ikinci dilim DGD ödemelerinde kullanılacak. 325 trilyon lirası ise mazot desteğinin ikinci dilim ödemelerinde kullanıldı. Ayrılan kaynağın azalması nedeniyle 2004 yılı DGD ödemelerinde dekar başına verilecek miktarın artırılamadığı belirtiliyor. Diğer taraftan DGD, üretimle doğrudan ilişkili olmadığı, şehirlerde oturanların da köylerdeki arazisi için destek aldığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bu eleştiriler nedeniyle, DGD'nin toplam tarım destekleri içindeki payının azaltılması, ürün bazındaki desteklerin artırılması planlanıyordu. Dekar başına DGD ödemelerinin artırılmamasında bu durumun da etkili olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.