11 Şubat 2004 Çarşamba 00:00
Çin ile ticaret açığımız 1,5 milyar $
Türkiye ile Çin arasındaki ticarette Türkiye aleyhine olan açık 1 milyar 532 milyon 466 bin doları bularak bir önceki yıla oranla yüzde 91.4 arttı. Çin Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Türkiye 2003 yılında Çin'den 2 milyar 65 milyon 265 bin dolarlık ithalat yaparken, bu ülkeye 532 milyon 799 bin dolarlık mal ihraç etti. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi 2 milyar 598 milyon 64 bin dolara ulaştı.

Türkiye'nin geçen yıl Çin'den yaptığı ithalat yüzde 89.6, Çin'e yaptığı ihracat yüzde 84.5, iki ülke arasındaki toplam ticaret de yüzde 88.5 arttı. Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmi 2002 yılında 1 milyar 378 milyon 61 bin doları ulaşırken, Türkiye'nin Çin'den yaptığı ithalat 1 milyar 89 milyon 295 bin dolara, Çin'e yaptığı ihracat da 288 milyon 766 bin doları bulmuştu. Türkiye'nin geçen yıl Çin'e ihraç ettiği mallar arasında; demir?çelik ürünleri, otomobil, mermer, otomobil yan ürünleri, metal ve kimyasal ürünler, Çin'den ithal ettiği ürünler arasında da makine ve ~|~aksamı, dokumaya elverişli maddelerden eşyalar, demir?çelik ürünleri, plastik ürünler, mineral yakıtlar, kimyasal ürünler, deri eşya, seramik ve benzeri ürünler, nakil vasıtaları, optik aletler ve ayakkabı bulunuyor. Türk yetkililer, Türkiye'nin Çin'e yönelik ihracatını artırmak için alınacak önlemler çerçevesinde Çin'de Türk ürünlerinin sergilendiği bir ticaret merkezi kurulması için çabaların sürdüğünü belirttiler.

Dampingli ithalata önlem

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, dampinge karşı alınan önlemlerle, yerli üreticilerin maruz kaldığı haksız rekabet giderilmeye çalışıldığını bildirdi. Kayalar, yerli üretimin korunması için ithalatta alınan önlemler konusunda bilgi verdi. Gümrük Birliği'nin uygulamaya konulmasından itibaren, AB ile ortakgümrük tarifesine geçildiğini hatırlatan Kayalar, böylece sanayi mallarına uygulanan olduğu yüzde 14 civarındaki koruma oranlarının, taahhütler uyarınca kademeli olarak düşürüldüğünü kaydetti. Kayalar, bu yıl sanayi mallarına uygulanan genel koruma oranının yüzde 4.2 olduğunu belirtirken, koruma oranlarında ortaya çıkan indirimler sonucunda, yerli üreticilerin genel olarak AB menşeli mallarla ilgili olarak şikayetçi olmadıklarını, ancak son yıllarda özellikle Uzakdoğu menşeli mallar konusunda çeşitli vesilelerle sık sık Müsteşarlığa şikayette bulunduklarını bildirdi. Müsteşar Kayalar'ın verdiği bilgilere göre, Yerli üreticilerin yaşadığı sıkıntıların başında, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere bazı ülkelerden yapılan ithalat fiyatlarının, çeşitli sebeplerle dünya fiyatlarına oranla daha düşük olması geliyor. Bu konu, Müsteşarlık tarafından yakından takip edilirken, çeşitli önlemlerle aşılmaya çalışılıyor.

Bazı Çin ürünlerine vergi konuldu

Bu kapsamda yerli üreticilerin Çin menşeli ürünlerle ilgili başvuruları üzerine açılan dampingi soruşturmaları sonucunda, bazı çakmaklar, duvar saatleri, battaniye, kurşun kalem, bisiklet ve motosiklek parçaları, cam kapak gibi ürünlere yönelik, 1 geçici ve 15 kesin önlem şeklindeki dampinge karşı vergiler uygulamaya konuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.