09 Aralık 2006 Cumartesi 00:00
Çukurova ve Anadolu'da her 4 kişiden biri işsiz
İktisatçı Mustafa Sönmez'in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de 2005'te yüzde 10.3 görünen resmi işsizliğin tarım dışında, yani ağırlıkla kentlerde yüzde 14'e yaklaştığı görülüyor. ~|~

Tarım dışı işsizlik bazı bölgelerde yüzde 25'i aşarken, yüzde 10'lara kadar düştüğü bölgeler de bulunuyor. Sönmez'in yaptığı belirlemelere göre, Çukurova ve İç Anadolu'da her 4 kişiden biri işsizlik sorunuyla boğuşuyor.  İktisatçı Mustafa Sönmez, "İşsizliğin Coğrafyası" konulu bir araştırma yaptı. 2005 yılında sayıları 2.5 milyona ulaşan işsizlerin yüzde 97'sinin tarım dışı kesimde olduğunu, bu anlamda tarım kesiminde işsizliğin yüzde 1.1 gibi çok düşük bir oranda yer aldığını kaydeden Sönmez, işsizliğin neredeyse tamamen tarım dışı kesimde olduğunu kaydetti. Sönmez, tarımsal nüfusun işgücü ve istihdam durumunu analize katmanın, aslında işsizliği kamufle edici bir unsur olduğunu belirterek, "O zaman yapılması gereken, işsizlik deyince doğrudan tarım dışı işgücü?istihdam?işsizlik göstergelerine bakmak" dedi.

Malatya'da yüksek
İşsizliğin reel fotoğrafını vermeye daha yatkın olan tarım dışı işsizlik olgusuna bir de bölgesel açıdan bakılması gerektiğini kaydeden Sönmez'in yaptığı araştırmaya göre, tarım dışı işsizlik oranının en yüksek olduğu bölgeyi Malatya ve çevresi oluşturuyor. Bu bölgede her 100 kişiden 27'si işsiz durumda. Bu bölgeyi, Çukurova yani Adana?Mersin izliyor. Bu bölgede de işsizlik oranı yüzde 22'ye ulaşıyor. Araştırmaya göre, Adana?Mersin hattında 212 bin işsiz bulunuyor.

Her 100 kişiden 21'i işsiz
Çukurova'nın bir alt bölgesi olan Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de de her 100 kişiden 21'i işsizlik sorunuyla boğuşuyor. Bu bölgede de 141 bin işsiz bulunuyor. Böylece birbirine komşu bu üç alt bölgede işsizliğin ortalama yüzde 25'i bulduğu, geniş anlamda Çukurova'da her 4 kişiden 1'inin işsiz olduğu anlaşılıyor.

Ankara ve İzmir
Yoğun işsizliğin yaşandığı ikinci bölge olan İç Anadolu Bölgesi ise yüzde 17 oranında işsizlik yaşıyor. İşsizlik Kayseri ve çevresinde ise yüzde 16'ya ulaşıyor. Kentlerde işsizliğin en yoğun olduğu üçüncü bölge Van havzası olarak belirlendi. Bu bölgede de her 100 kişiden 15'i işsizlikle boğuşuyor. Büyük metropollerden İzmir ve Ankara da işsizlik yüzde 15'i bulmuş durumda. İzmir'de 173 bin, Ankara'da da 214 bin işsiz olduğu belirlendi. İzmir, yatırım çekmede altıncı, Ankara ise ikinci sırada olmasına karşın, işsizliğin yüksek seyrettiği iller arasında yer alıyor. Gaziantep, son 5 yıldır en çok sanayi yapılan ikinci il olmasına karşın, Adıyaman ve Kilis ile birlikte 80 bin işsiz barındırıyor. Araştırmaya göre, işsizlik Güneydoğu için de önemli bir sorun ve Güneydoğu kentlerinde işsizlik yüzde 15 dolayında seyrediyor.

İşsizlerin yüzde 18'i İstanbul'da
İstanbul, toplamı 2,5 milyonu aşan işsizlerin 460 binin yani yüzde 18'ini barındırmakla beraber, işsizlik İstanbul'da yüzde 11.5 olarak belirlendi. Sönmez, "İstanbul'un son 5 yılda yatırımların yüzde 25'ine yakınını çeken metropol olarak belli ölçülerde istihdam oluşturmuş olmalı ki, megapolün işsizliği, yüzde 13.6'lık Türkiye ortalamasının altında görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tarım dışı işsizliğin, Türkiye ortalaması olan yüzde 13.6'nın altında kaldığı Anadolu ve Trakya kentleri analiz edildiğinde, İstanbul'un bir tür arka bahçesi sayılan Trakya illerinde, Bursa ve çevresinde işsizliğin yüzde 10'larda seyrettiği belirlendi.
Sönmez, Doğu'da Erzurum ve çevresinde kent işsizliği yüzde 11'in üstünde seyrederken, Ağrı, Kars dolaylarında en düşük işsizlik oranının görülmesini, istatistiki tanım farklılıklarına bağladı. Sönmez, Antalya ve yöresinin en düşük işsizlik yaşayan illerinden biri olmasını da bölgenin turizm ve inşaat sektöründeki hızlı gelişmesinin oluşturduğu istihdamla ilgili olduğunu kaydetti.

Sönmez, halkın en büyük sorun olarak tarif ettiği işsizliğin bu coğrafi görünümünün 2007 seçimlerinde seçmen tercihlerini ne kadar etkileyeceğinin ise ayrı bir analiz konusu olduğunu kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100