29 Temmuz 2006 Cumartesi 00:00
Desteksiz bırakılan çiftçiye tasarruf nasihatleri
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Arslan, çiftçilerin tohum, gübre ve mazot giderlerinden önemli ölçüde tasarruf yaparak kazançlarını artırabilecekleri söyledi. ~|~

Arslan, tarımsal üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarında yaşanan artışların, çiftçilerin üretimi her geçen gün daha güç koşullarda sürdürmelerine neden olduğunu belirtti.  Tohum, gübre, kimyasal ilaç ve mazot maliyetlerinin küçük çiftçiler için yıllardır karşılanamaz düzeylerde seyrettiğine dikkati çeken Arslan, "Özellikle üretim yapamama durumuyla karşı karşıya kaldıkları gözlenen küçük çiftçilerimiz maliyetlerini olabildiğince azaltmanın yollarını aramak zorundalar" dedi. 

Arslan, tarımsal üretimin bilgi ve bilinçle yapılması halinde tarımsal üretim girdileri için yapılan harcamadan tasarruf sağlanabileceğine dikkati çekerek, sözlerini söyle sürdürdü:  "Tohum, gübre ve ilaç maliyetleri uygun makine kullanımı ve makinelerin doğru ayarlanması ile bir miktar azaltılabilir. Örneğin, hububat ekimi ülkemizde çoğunlukla fırfır ile yapılmakta, dekara 20?30kilogram tohum atılmakta. Oysa, ekim makinesi (mibzer) kullanılarak dekara 15?18 kg tohum kullanılabilir ve tohumluk maliyeti azaltılabilir. Buğday ve arpada yaptığımız denemelerde ekim makinesi kullanılarak dekara 15 kilogram tohumluk kullanıldığında verimin azalmadığını gördük.  Gübre maliyelerinden de tasarruf edilebilir. Bunun için çiftçilerimiz toprak analizi yaptırmadan gübre uygulamamalı. Gübre uygulamak için kullanılan makinelerin doğru ayarlanması çok önemli. Gübre uygulama makinelerinden fırfır ile ilgili olarak yapılan testlere göre, imalatçı firmaların tavsiye ettiği ayar değerlerinde, makine üzerinde belirtilen miktardan yüzde 30 ile yüzde 90 daha fazla gübre atıldığı görülmüştür. Bu çiftçinin gerekmediği halde gübre için daha fazla para harcamasıdır.' 
Mazottan yüzde 25 tasarruf
Arslan, çiftçilerin üretim maliyetinden tasarruf edebilecekleri diğer bir girdinin de mazot olduğunu ifade etti.  Mazotun tarımsal üretim için yapılan harcama içinde en yüksek payasahip olduğunu kaydeden Arslan, en fazla mazot tüketiminin ise toprağın işlenmesi sırasında yapıldığını belirterek, şunları anlattı:  "En fazla yakıt tüketen işlemler toprak işleme ile ilgilidir. Bunların içinde pulluk ile toprak işleme (dip patlatmadan sonra) en pahalısı, çünkü toprağı derin işlemek için çok fazla güç gerekmektedir.  Örneğin hububat kökleri, pamuk kökleri gibi derine inmemektedir veyaklaşık olarak 20 santimetre kadar bir derinliğe ulaşmaktadır. Buğdayekimi için toprağın 25 santimetre yerine 20 santimetre sürülmesi halinde mazot sarfiyatı yüzde 25 oranında azalıyor."   Arslan, birçok üreticinin yeterince dikkatli yapılmayan makine ayar ve bakımları nedeniyle önemli sayılabilecek tasarruf fırsatlarını gözden kaçırdığını ifade etti. 

Tarımsal üretim sırasında yapılan harcamanın yaklaşık yüzde 50'sinin tarım makineleriyle ilgili olduğuna dikkati çeken Arslan, ''Pek çok çiftçi makinelerin ortaya çıkardığı önemli mali yükün farkında olmadıkları gözleniyor. Çünkü çiftçilerimizin büyük bir kısmının tarım makinelerini hor kullandıkları görülmektedir" diye konuştu. Arslan, tarım makinelerinin güneşten, yağmur ve kardan yeterince korunmadığı için ekonomik ömürlerini erken tamamladığını vurguladı.  Arslan, tarım makinelerinin doğru seçilmesinin, ayarlarının doğru ve bakımlarının düzenli olarak yapılmasının, makine giderlerinin en az düzeyde tutulması ve tarımsal üretimin verimli yapılabilmesi için zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137