19 Kasım 2009 Perşembe 00:00
Devlet, kendi topraklarında yerli sermayenin dolaşımını temin etmelidir
Devlet yerli sanayinin yurt dışında rekabet edebileceği maliyet ve fiyat avantajlarını kendi ihracatçısına emisyonla birlikte ihracat teşviki olarak sağlamak zorundadır. ~|~

 

Devlet kendi topraklarında kendi parasının dolaşımını sağlarken, yabancı paranın dolaşımını kontrol altına almak zorundadır. Aksi takdirde kendi insanının emeği, dolaşımda olan her yabancı para miktarı kadar yabancı ülkelere transfer edilmiş olacaktır.

Devletin küçültülmesi talebi sömürü maksatlıdır
Devletin küçülmesini savunanlar devletin topluma hizmet sunan yönünün küçülmesini isterler. Yoksa devletin kendi halkından vergi toplaması söz konusu olduğunda kayıtdışının kayıt altına alınması adı altında devletin elinin son derece güçlü bir şekilde halkının üzerinde olmasını savunurlar. Devlet ile hane halkları arasında iki türlü etkileşim vardır. Bunlardan birincisi devlet vergi olarak alandır. Diğerinde ise sosyal ve kamu harcamalarında verendir. İşte "devleti küçültelim" diyenler vergi toplayan devleti değil aksine halkına hizmet sunan devleti küçültmeyi kastederler. Çünkü ne kadar çok vergi toplanır ne kadar az harcama yapılırsa faize o kadar para aktarılacak global tefeciler ve onların yerli taşeronları o kadar kazanç elde edecektir.

MEM'in üç çeşit gelir kaynağı vardır
Kapitalist anlayışta devletin tek gelir kaynağı olarak vergiler gösterilmektedir. Oysa Milli Ekonomi Modeli'mize göre devletin gelirleri üçe ayrılır. Birincisi vergi gelirleridir. İkincisi devletin kendi işletmelerinden elde ettiği gelirlerdir. Üçüncüsü büyüyen ekonomilerde devletin elde edecek olduğu senyoraj geliridir. Bu üçünün toplanması sonucu devletin girdileri oluşur.
G(v)=Vergi Gelirleri, G(t)=İşletme Gelirleri, G(s)=Senyoraj Gelirleri
GT=Toplam Gelir, HT=Harcamalar Toplamı, SD=Sosyal Devlet Katsayısı
GT=G(v) + G(t) + G(s)
Denk Bütçe: HT = GT

G(v)'nin G(T)'ye oranı ne kadar az olursa, hükümetler o kadar başarılı bir idare sergiliyorlar demektir. Çünkü önemli olan en az vergi ile devletin ihtiyaçlarını karşılayacağı yapıyı hayata geçirmesidir.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Valeriy Vorotin / Ukrayna Devlet İdarecilik Akademisi
MEM, gerçekleştirme mekanizmalarını barındırıyor
Bildiğiniz gibi 21. Yüzyılın başında sosyalizm sonrası bütün ülkeler bunalıma düştüler. Bugün ekonomi yönetiminin özü değişim geçirmekte, ekonominin ruhu değişim geçirmekte. Bugün özdeki bu değişimler, şu veya şekilde bu sistemdeki ekonomik gelişmeleri yepyeni kavrayışlara arayışlara itiyor. Prof. Dr. Sn. Haydar Baş'ın çalışması, bugün yapılanmakta olan bütün bu ekonomik sisteme yepyeni ve geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Muhakkak ki Milli Ekonomi Modeli yeni pozisyonlar, yeni arayışlar için önemli bir imkandır. Milli Ekonomi Modeli kendisinde gerçekleştirme mekanizmalarını da bulunduruyor. Ve her detay ve yekpare mekanizma bize bu modeli gerçekleştirme imkanı verecek. Az gelişmiş ülkeler yoktur, belki yetersiz idare edilen ekonomiler vardır. Eminim ki bugün Prof. Dr. Sn. Haydar Baş"ın düşündüğü şey, Milli Ekonomi yönetimi için yepyeni bir düşünce sistemidir.
Ve bu milli ekonomiler, şüphesiz dünya ekonomisinin de bundan sonraki gelişiminde yepyeni bakışlar açacaktır. Çünkü bugün bize yukarıdan baskı uygulayan ve ona küreselleşme dediğimiz şey, bize başarıyı hak eden bu milli çerçeveleri göz ardı ettirmemeli.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137