20 Şubat 2009 Cuma 00:00
Devletin asli görevi devlet - millet kaynaşmasını sağlamaktır
Devletin asli görevi devlet - millet kaynaşmasını sağlamaktır ~|~

 

Kapitalizmin IMF, WTO, DB gibi? kurumlarının kontrolüne girmeyi reddeden siyaset anlayışının temelinde, onlara ihtiyaç duymadan kendi kendine yeter bir modele sahip olunması yatmaktadır. Bunun adı, tam bağımsız devlet, Milli Devlet'tir. Devletin asli görevi, devlet?millet kaynaşmasını temin etmek, toplumsal barış ve uzlaşmayı sağlamaktır.

Mille olmadan devlet olmaz
Devlet toplumun tüm kesimlerine sahip çıkacak, millet olmadan devletin olamayacağı şuuru ile hareket edecektir. Millete hizmet ise, eğitimden sağlığa; tarımdan hayvancılığa; ulaşımdan sanayiye; sosyal alanların planlanmasından haberleşmeye; savunmadan stratejiye; milli güvenlikten sosyal güvenliğe kadar her sahayı kuşatmaktadır. Bu nedenledevletin vazifeleri çok geniştir; ancak bu vazifeleri ifa etmesi için gerekli kaynaklar, Milli Ekonomi Modeli ile devletlerin kullanımına sunulmaktadır. Türkiye için konuşacak olursak; bu imkanlar fazlasıyla mevcuttur.
Milli Ekonomi Modeli'nde geniş olarak izahını yaptığımız gibi, devletin gelir kaynakları sadece halktan alınan vergiler değildir. Diğer sistemler, gerek kaynakların kıt olduğu yanlışından yola çıktıkları ve gerekse tek gelir kaynağı olarak vergileri kabul ettikleri için, sahip oldukları kaynakların ya farkına varmamış yada global odaklara devretmişlerdir. Geride ise, hakları gasp edilmiş ve mutsuz bir çoğunluk kalmıştır. Bu devlet anlayışında devlet, vergi toplayarak yalnızca "alan el"dir.
Milli Devlet'te ise devlet, "alan el" değil, aldığından fazlasını "veren el"dir. "Baba devlet" anlayışını hayata geçirecek olan Sosyal Devlet/ Milli Devlet'te, insan ihtiyaçlarının karşılanmasında kaynakların sınırsız olduğu gerçeği ispatlandığı gibi, devletin tek gelir kaynağı olarak da vergiler görülmemektedir. Devletin, üretimin karşılığı olan parayı basma hakkı olarak senyoraj gelirleri; değeri 3 katrilyon dolar olarak tespit edilen yeraltı kaynaklarımızın devlet?millet ortaklığı ile işletilmesinden elde edilecek gelir ve bunların yanında büyüyen ekonomilerden elde edilen artan vergiler devletlerin gelir kaynaklarıdır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sosyal devlet kitabı Rusya için gerekli
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır. O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir.  Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.