21 Eylül 2009 Pazartesi 00:00
Devletlerin senyoraj geliri elde etmeleri engellenmektedir
Kapitalist anlayış azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarını devletten bağımsız hale getirerek, devletlerin merkez bankaları üzerinden senyoraj geliri elde etmesine yasak getirmiştir. ~|~

 

Gelişmekte olan ülkelerde senyoraj geliri yerine gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının bastığı "hard currency"ler faizle borç alınarak emisyon yerine kullanılmaktadır. Bu da gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere gelir transferidir.

Bankaların ürettiği kaydi para senyoraja engeldir
Devletlerin senyoraj gelirinin önündeki bir diğer engel de özel bankaların ürettiği kaydi paradır. Özel bankalar topladıkları mevduat sayesinde kaydi para üreterek piyasanın ihtiyaç duyduğu para talebinin bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple merkez bankaları emisyon miktarını istenilen oranlarda arttıramamakta, sonuçta devletler de senyoraj gelirinden mahrum kalmaktadır. Emisyonun yerini yabancı veya kaydi paranın almasının ekonomilere birçok zararı vardır.

Senyorajı devreye koymayan devlet zayıflar
Bankaların ürettiği kaydi paranın piyasaya faiz kanalıyla arz edilmesi, devletlerin senyoraj haklarını kısıtlamaktadır. Bankaların kaydi para üretimi devletlerin sağlam bir para politikası uygulamasını imkansız hale getirmektedir. Böylece piyasayı istediği gibi yönlendirecek güce sahip olması gereken devlet bu gücünü kaybetmektedir. Öte yandan piyasanın ihtiyaç duyduğu emisyonun Merkez Bankası üzerinden değil de, özel bankalar üzerinden sağlanması, bu bankalara adeta senyoraj geliri elde etme hakkı tanımaktadır. Bankalar ürettikleri bu kaydi parayı vatandaşın üretiminin karşılığında yaptıkları için, faiz geliri elde etmenin yanında toplum ve devletin gelirini de kendilerine transfer etmektedir.

Emisyonunu genişletmeyen ülke faiz batağına sürüklenir
Azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, piyasaların ihtiyaç duyduğu parayı kendi emisyonlarıyla karşılamak yerine, gelişmiş ülkelerden faizle aldıkları yabancı para ile sağladıkları için, küresel güçlere faiz ödemek zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda senyoraj gelirlerini devretmişlerdir. Türkiye gibi kalkınmakta olan ülkelerin toplam borç tutarının trilyonlarca Doları bulmasının temel sebebi budur.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Krasivskaya Regina / Almanya
MEM pratik olarak uygulanabilir
Küresel ekonomilerde belirli ellerde sermaye birikimi oldu. Küreselleşme tekelleşmeye neden oldu. Bu da küreselleşmenin büyük güçler tarafından olduğunu gösteriyor. Küreselleşme ulus devletlerin egemenliklerini kaybetmesine neden oldu. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, küreselleşmenin sakıncalarını açıkça ortaya koymaktadır. MEM bu konuda oldukça önemli argümanları barındırmaktadır. Bu nedenle son derece özgün bir modeldir. Özellikle tarıma getirdiği anlayış dikkat çekiyor. Küreselleşmenin tarım konusunda yaptığı yıkımlar MEM ile önlenebilir. Mevcut sistemler bu konuya hiçbir çözüm sunamıyor.
MEM doğal kaynaklara, toprak bütünlüğüne ve sanayileşmeye de önem veriyor. Modeli incelediğimizde gerekli olan her alana değindiği için komple bir model olduğunu görüyoruz. Model bir bütün. MEM pratik olarak uygulanabilir. Modelde yer alan unsurlar çok net ve somut bir şekilde hayata geçirilebilir. MEM somut problemlere somut çözümler getirmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.