22 Ağustos 2007 Çarşamba 00:00
Devlette ''Kiralık taşıt'' dönemi
Kamu kuruluşları da artık 'kiralık taşıt ve kiralık şoförle' hizmeti tercih ediyor. Uygulamanın başladığı 2006 yılı Mart ayından bu yana, 1.250 kiralık taşıt için Maliye Bakanlığından izin alındı. ~|~


Devlette kiralık taşıtla hizmet anlayışı giderek yaygınlaşıyor. Taşıt Kanununda 2005 yılı içinde yapılan bir değişiklikle, kamuda taşıt kiralamanın yolu açıldı. İlgili Kanunda, hizmet alımı suretiyle edinilecek taşıtların cinsi, adedi, yaşı, hangi hizmetlerde kullanılacağı, kaynağı, yabancı menşeli olup olmayacağı ve diğer hususlarla ilgili esas ve Usullerin Bakanlar Kurulu tarafından saptanması öngörüldü.
Bakanlar Kurulu da, geçen yılın Mart ayında, "Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usuller"i yürürlüğe koydu.

Kamu hizmetlerinin gerektirdiği taşıt ihtiyacının hizmet alımı yoluyla karşılanmasının temel amacı da, "Kamudaki taşıt giderlerinin asgari seviyeye indirilmesi ve kaynakların savurganlığa yol açılmadan, bütçe olanaklarıyla uyumlu bir biçimde kullanımının sağlanması" olarak ortaya konuldu.

Kiralama şartları
İlgili düzenlemede, uygulamanın genel esasları da şu şekilde belirlendi:
?Zırhlı araçlar ve koruma altına alınanlarla ilgili Yönetmelik hükümlerine göre tahsis olunan araçlar dışında kullanılacak binek ve station?wagon cinsi taşıtların motor hacmi 1.600 cc'yi geçmeyecek.
?Taşıtlar, şoförlü veya şoförsüz, yakıt dahil veya hariç, kısmen şoförlü veya şoförsüz veyahut kısmen yakıt dahil veya hariç olarak edinilebilecek.
?Taşıtların her türlü vergi, sigorta ve bakım?onarım gibi giderleri, yükleniciye ait olacak.
?Yüklenicilerce çalıştırılan şoförlerin, sözleşmeye aykırı her türlü davranışlarından, bunların taşıtlara, kurum mensuplarına ve 3. şahıslara verecekleri zararlardan yükleniciler sorumlu olacak.
?Hizmet alımı suretiyle taşıt edinilmesinin gerektirdiği giderler, kurum bütçesinde öngörülen ödenekler çerçevesinde karşılanacak.
?Kurumlar, sosyal tesis kaynaklarından karşılanmak şartıyla sosyal tesis hizmetlerinde kullanılmak üzere hizmet alımı suretiyle de taşıt edinebilecek.
?Kurumlar, 1 önceki yılda veya yıl içinde, tasfiye edilen veya sözleşmesi sona eren binek ve station?wagon cinsi taşıtların sayısı kadar hizmet alımı yoluyla taşıt edinebilecek.
?Hizmet genişletilmesi veya zorunluluk arz eden hallerde, hizmet alımı yoluyla ilave binek veya station?wagon cinsi taşıt edinebilmek için önceden Maliye Bakanlığının uygun görüşünü alacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137