22 Ocak 2006 Pazar 00:00
Doğalgaza yüzde 10 zam
Doğalgaza 3 yılda 10 kez zam yapıldığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "İthal bir enerji kaynağı olan doğalgazın satış fiyatını oluşturan en önemli unsur alım fiyatları. ~|~ Alım fiyatları da petrol ve petrol ürünlerine endeksli formüllerle belirlenmektedir. Bu sebeple doğalgaz satış fiyatını enflasyona endekslemek mümkün değildir" dedi. Güler, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesine verdiği cevapta, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 2005 yılında uygulanacak doğalgaz toptan satış tarifesiyle ilgili 402 sayılı kurul kararı aldığını ve bu kararın 2005 yılının 1. ayından itibaren yürürlüğe konulduğunu hatırlattı.

Bakan Güler, kararla BOTAŞ için, iletim, depolama ve dağıtım bölgelerindeki serbest tüketicilere satış yapılması durumunda dağıtım şirketlerine ödenecek taşıma bedeli dahil doğalgaz toptan satış fiyatının üst sınırı Ocak ayı için 404 bin 269 TL/metreküp, 0.404269 YTL/metreküp (37.995,21 TL/kWh, 0.03799521 YTL/kWh) olarak tespit edildiğini, bu fiyatın Şubat ayından başlamak üzere her ay için alım fiyatı ve dolar kurundaki değişime endeksli bir formülle hesaplanacağı söz konusu kurul kararında belirtildiğine işaret etti. "Doğalgazın satış fiyatını oluşturan en önemli unsur konumundaki alım fiyatları, tüm uluslararası doğalgaz alım antlaşmalarında olduğu gibi, petrol ve petrol ürünlerine bağlı bir formül yapısı içinde belirlenmektedir" diyen Güler, "Dolayısıyla gerek dünya petrol fiyatlarında, gerekse dolar kurunda yaşanan değişiklikler, doğalgaz alım ve satış fiyatlarımızı etkilemektedir. Aynı şekilde alım antlaşmalarında yer alan fiyat revizyon maddeleri gereğince taraflar arasında varılan mutabakatlar sonucundaki fiyat değişimleri de satış fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.
Bu sebeple, ithal bir enerji kaynağı olan doğalgazın alım fiyatındaki değişimlerin satış fiyatına yansıtılması gerekmektedir. Ancak bu yansıma sadece artış yönünde olmayıp, indirim gerektiğinde de uygulanmaktadır. Ayrıca BOTAŞ'ın doğalgaz satış fiyatları incelendiğinde, EPDK'nın belirlediği üst sınır marjını kullanmadığı, alım ve işletme giderlerini ve piyasa koşullarını dikkate alarak tüketicilere makul fiyatlar belirleyip uyguladığı açıkça görülmektedir" dedi. Bakan Güler, 2002 Kasım?2005 Aralık tarihleri arasındaki dönemde konut ve sanayi sektörü doğalgaz fiyatlarına ortalama 10 kez zam yapıldığını, toplamda yüzde 58 oranında artış, 4 defa ve toplamda yüzde 24 oranında indirim yapıldığını açıkladı. Güler şunları kaydetti: "Buna göre sanayi ve konutlara doğalgaz satış fiyatında 2002?2005 Aralık arasındaki dönemde ortalama yüzde 31 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönem içinde petrol fiyatlarına ise yüzde 130 artış gerçekleşmiştir. Doğalgaz satış fiyatının belirlenmesindeki en önemli unsur alım fiyatlarıdır. Son 1 yıllık dönemde petrol fiyatlarında yaklaşık yüzde 50 artış olmuştur. Petrol fiyatlarındaki bu artış doğalgaz alım fiyatlarının da artmasına yol açmıştır.
Doğalgaz alternatif bir enerji yakıtıdır. BOTAŞ'ın 2005 Aralık ayında uyguladığı toptan satış fiyatıyla alternatif yakıt fiyatları birim enerji bazında kıyaslandığında, doğalgazın Fuey Oil'den yüzde 84, LPG'den yüzde 323, kalorifer yakıtından yüzde 182, motorinden yüzde 396 ucuz olduğu görülmektedir. İthal bir enerji kaynağı olan doğalgazın satış fiyatını oluşturan en önemli unsur alım fiyatları olup, alım fiyatları da petrol ve petrol ürünlerine endeksli formüllerle belirlenmektedir. Bu sebeple doğalgaz satış fiyatını enflasyona endekslemek mümkün değildir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.