10 Mart 2006 Cuma 00:00
Doktor, asgari ücretliden daha az kazanıyormuş!
Gelir beyanında dudak uçuklatan sonuçlar ortaya çıktı... Örneğin 2004 yılı gelir vergisi beyanlarına göre, doktorların yüzde 50'si, avukatların yüzde 42'si asgari ücretten daha az kazanıyor ~|~

Türkiye genelinde ortaya çıkan beyannameler şaşırtmaya devam ediyor... Bursa'daki Gelir Vergisi mükelleflerinin 2004 yılı beyanlarına göre, doktorların yüzde 50'si, avukatların da yüzde 42'sinin aylık geliri asgari ücretten daha az. 2004 yılı Gelir Vergisi beyanlarında, sektörel olarak en yüksek gelir beyanını noterlerin yaptığı belirlendi. 

Bursa Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Kilci, düzenlediği basın toplantısında, mart ayı itibariyle Gelir Vergisi beyanname döneminin başladığını hatırlatarak, Vergi Dairesi olarak 2004 yılı içinde, ''kimin ne kadar vergi verdiğini göstermek amacıyla" bir çalışma yaptıklarını belirtti. Çalışmada ortaya çıkan rakamların, Bursa ve Türkiye gerçeğini yansıttığını ifade eden Kilci, 2004 yılında Gelir Vergisi mükelleflerinin yüzde 1'inin, toplam vergi matrahının yüzde 20'sini ödediğinin, yüzde 10'undan ise toplam Gelir Vergisi matrahının yüzde 47'sinin tahsil edildiğini kaydetti.

Kilci, mükelleflerin yüzde 65'inin ise 2004 yılı itibariyle asgari ücretten düşük gelir beyan ettiklerini, beyanların sektörel değerlendirmesine göre, noterlerin Gelir Vergisi beyanında ilk sırada yer aldıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Noterler kamu görevi görüyorlar. Herşeyi kayıtlı, kayıt dışılığın çok düşük veya hiç olmadığı bir sektör. İhracat, ithalata baktığımızda, onlar da asgari ücretten oldukça yüksek bir ortalama gelir beyan etmişler. Detaylı olarak analiz ettiğimizde, mükelleflerin yüzde 37'sinin 'sıfır',  toplam olarak ise yüzde 74,3'ünün asgari ücretten düşük matrah beyan ettiğini görüyoruz. Aslında beyanlar ortalama olarak ele alındığında meblağ çok yüksek görünse de, mükellef bazında baktığımızda çoğunun asgari ücretten daha düşük gelir beyan ettiğini tespit ettik."

Avukatlar ve doktorlar
Kilci, avukatların 2004 yılında beyan ettikleri ortalama kazancın 15 bin 659 YTL olduğunu, bunun bir avukatın ayda ortalama bin 100 YTL kazandığı anlamına geldiğini vurguladı. Ayrıntıya bakıldığında avukatların yüzde 8,66'sının "sıfır", yüzde 34,18'inin ise "sıfır ile asgari ücret arasında" matrah beyan ettiğini, toplamda da yüzde 42'sinin asgari ücretten daha düşük matrah beyan ettiklerinin anlaşıldığını anlatan Kilci, doktorların da 2004 yılı beyannamesi toplamının 12 bin 122 YTL olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
 "Yani bir doktor ayda ortalama bin YTL'yle geçiniyor gibi görünüyor ama ayrıntıya baktığımızda, doktorların yüzde 8.26'sının sıfır matrah beyan ettiğini, yüzde 41'inin sıfır ile asgari ücret arası gelir gösterdiğini gördük. Toplamda da, doktorların yüzde 50.1'inin asgari ücretin yıllık toplamı olan 4 bin 900 YTL'den daha düşük gelir beyan ettiğini saptadık."

 Deterjan imalat sanayii, lokantalar, konfeksiyon perakende, topraksanayii, mobilyacılar, mensucat sanayii, unlu mamuller, diş protez laboratuvarları, sanatçılar, deri mamulleri üreticileri ve ayakkabı imalatçıları sektörlerinin de yıllık gelirlerini asgari ücretten düşükgösterdiklerine işaret eden Kilci, şöyle konuştu:
Kaçırılan her kuruş, geleceğimizi yok ediyor

"Bu rakamlar, şu acı gerçeği ortaya koyuyor; toplum içinde veya ekonomide çok önemli yere sahip olan sektörlerde dahi, neredeyse asgari ücret düzeyinde bir geçim standardının olduğu anlaşılıyor. Bu rakamlar, bu şekilde ortaya konduktan sonra aslında çok fazla söylenecek söz yok. Sadece oturup düşünmek gerekiyor. Tabii kamu idaresi, vergi idaresi olarak bizim böyle bir lüksümüz yok. Biz bu rakamların çok tatmin edici gerçekçi olmadığının bilinci içindeyiz. Hukukun ve vergi mevzuatının bize vermiş olduğu bütün imkanları kullanarak, kayıt dışılığın üzerine gitmekteki kararlılığımızı sürdüreceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele sadece vergi dairesinin mücadelesi değildir. Bu mücadelede herkesin yer alması gerekmektedir. Kaçırılan her kuruşun vatandaşın kendi geleceğinden, çocuğunun geleceğinden yapılan bir hırsızlıktır diye düşünüyorum. Mükelleflerimizden gerçek gelirlerini beyan etmeleri açısından son şanslarını da değerlendirmelerini talep ediyoruz. Artık çok daha etkin ve yaygın kontroller yapıyoruz. Bu, Türkiye çapında da geçerli."

Beyanname verme süresi uzadı
Gelir vergisi mükelleflerinin, 2005 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi, 24 Mart 2006 Cuma günü akşamına kadar uzatıldı. Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gelir Vergisi Kanunu'na göre, 2005 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesinin 2006 yılı Mart ayının 15'inci günü akşamına kadar verilmesi ve söz konusu beyannameyle bildirilen gelir üzerinden tahakkuk ettirilen gelir vergisinin, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitte ödenmesi gerektiği hatırlatıldı. Vergi Usul Kanunu'nun ilgili maddesindeki yetkiye dayanılarak gelir vergisi mükelleflerinin 2005 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresinin 24 Mart Cuma akşamına kadar uzatıldığı kaydedildi. Beyanname verme süresinin uzatılmasının ödeme süresini etkilemeyeceği belirtilen açıklamada, mükelleflerin beyan ettikleri vergileri kanuni süresinde, yani 2006 yılı Mart ve Temmuz aylarında ödeyecekleri bildirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.