05 Aralık 2005 Pazartesi 00:00
Dünya mısır üretimi, tüketimi karşılayacak
Uluslararası Hububat Konseyi'nin kasım ay raporunda 2005/2006 sezonu dünya mısır üretimi, 677 milyon ton, tüketimi ise 672 milyon ton tahmin ediliyor ~|~

Uluslararası Hububat Konseyi'nin (IGC) Kasım ayı raporunda 2005/2006 sezonu dünya mısır üretimi, 677 milyon ton, tüketimi ise 672 milyon ton olarak tahmin ediliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, IGC'nin Kasım ayı raporunda, ABD'deki beklenenden daha yüksek verim nedeniyle, dünya mısır üretimini geçen aydan 5 milyon ton yükselterek, 677 milyon ton olarak açıklandığını bildirdi.  Üreticilerin geçen yılın kazançlarının düşük olması nedeniyle Güney Afrika'da ekimlerin azaldığının belirtildiği raporda, Arjantin ve Brezilya'da ise yağmurların ürün kalitesi üzerinde olumlu etki oluşturduğunu  açıklandığını ifade eden Boyacıoğlu, şunları kaydetti:

"Konsey, 2005/2006 için dünya mısır tüketimini ise geçen aydan 2 milyon ton yükselterek, 672 milyon ton düzeyinde tahmin etmektedir. Konseyin raporunda, Asya'nın diğer yerlerinde kuş gribi salgını sonrasında talep belirsizliklerinin sürdüğü belirtiliyor. IGC, dünya mısır ticaretini ise önceki tahmininden 0.3 milyon ton düşük, 76.7 milyon ton olarak açıkladı. Uzak Doğu Asya'dan talep zayıf iken, Brezilya'nın normalden çok fazla talebi nedeniyle, Güney Amerika'nın geçen sezondan daha fazla ihracat yapması bekleniyor."
 Boyacıoğlu, konseyin dünya mısır devir stoklarının, geçen ayın tahmininden 3 milyon ton ve 2004/2005 sezonu sonundan 5 milyon ton yüksek olarak, 130 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceğini öngördüğünü belirterek, 2 yıldır yüksek verimin alındığı ABD'de sezon sonu stoklarının 59 milyon tona yükselmesinin beklendiğini bildirdi.

DTÖ'de yeniden tarım ve pazar savaşı başlıyor
Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 6. Bakanlar Konferansı 13-18 Aralık tarihleri arasında 148 üye ve 30 aday ülke katılımcısı ile Hong Kong'da yapılacak.  Toplantıda Türkiye'yi Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkanlığında, resmi ve sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyet temsil edecek. Tüzmen, DTÖ konferansında, dünya ticaretinin önündeki engellerin kaldırılması, pazarların açılması için mücadele edeceklerini söyledi.
 DTÖ'nün Cancun'da yapılan 5. Bakanlar Konferansı'nda gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkelerin başta tarımsal destekler ve pazarların açılması konularında yaşanılan anlaşmazlıklar nedeniyle çıkmaza giren görüşmelere Hong Kong'ta çözüm aranacak. Toplantıda Türkiye'yi temsil edecek olan Devlet Bakanı Tüzmen, Hong Kong'ta yapılacak Bakanlar Konferansı ile ilgili olarak 8 yıldır 4 DTÖ zirvesine katıldığını belirterek, şöyle devam etti: 

 "Konferans tarım, sanayi ürünlerinde pazara giriş, hizmetler, ticaretin kolaylaştırılması gibi konularda 2001 yılından beri devam eden müzakerelere gerekli politik desteğin sağlanarak dünya kamuoyuna olumlu bir mesaj verilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hong Kong Zirvesi'nde Cancun'da yaşanan olumsuzluklar tersine çevrilmeli ve anlaşma yoluna gidilmelidir.
 Şu ana kadar yapılan tartışmalar tüm dünyada özel konumu dikkate alınarak farklı muameleye tutulan tarımın müzakerekelerde de en sorunlu alanı oluşturduğu göstermektedir. Tarım ülkemiz açısından da hassas bir sektördür."
Dünyada tarım sektörünün ticaretinde haksız bir rekabetin sürdüğünü belirten Bakan Tüzmen, konferansta Türk çiftçisine uygun kararlar alınması için çalışacaklarını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.