11 Ağustos 2014 Pazartesi 00:02
Dünyada gıdaya talep yoğun
ERSAN İLTER/ANKARA
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin tarımda daha fazla ihracat olanağının her zaman var olduğunu bildirerek, “Rusya’da görüldüğü gibi gıdada dışa bağımlı ülkeler ithalatta sıkıntıya girdiklerinde, akıllarına gelen 3-4 ülkeden biri de Türkiye. Bu imkanı çok iyi değerlendirmemiz lazım” dedi. 
Bayraktar, yaptığı açıklamada, 7 Ağustos 2014 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıl süreyle Avrupa Birliği (AB), ABD, Avustralya, Kanada ve Norveç’e getirdiği ambargo kapsamında, sığır ve kümes hayvanları eti, meyve ve sebze, kaşar peynirleri ve süt başta olmak üzere tarım ve gıda ürünlerini ithal etmeme kararı aldığını, bu ürünlerde, genelde gıdada dışa bağımlı olan Rusya’nın, bu açığını kapatmak için dünyada aklına ilk olarak Türkiye, Brezilya, Çin ve Arjantin’in geldiğini belirtti.

Çiftçinin sorunları çözülmeli
Bunun Türkiye için önemli bir avantaj olduğunu, tarımın bütün sorunlarına rağmen potansiyelini gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, uzun yılların birikimi olan yapısal sorunların çözümünün çiftçiyi rahatlatacağına, tarımının önünü açacağına dikkati çekti.   
Dünyada gıdaya talebin sürekli arttığını, çoğu ülkenin gıdada dışa bağımlı duruma geldiğini belirten Bayraktar, Türkiye hariç ülkelerin gıda ve tarım ithalatının, 2012 yılında 1 trilyon 391 milyar doları geçtiğini, Türkiye’nin bu pastadan çok daha büyük bir pay alabileceğini bildirdi. 
Bayraktar, Dünya Bankası’nın 2012 yılı verilerine göre, Türkiye hariç, ülkelerin 557.5 milyar dolarlık bitkisel ürün, 517.2 milyar dolarlık işlenmiş gıda, 316.5 milyar dolarlık hayvansal ürün ithalatı yaptığını bildirdi. Buna karşın Türkiye’nin 2012 yılında 7 milyar 653 milyon dolarlık bitkisel ürün, 6 milyar 66 milyon dolarlık işlenmiş gıda ve 1 milyar 557 milyon dolarlık hayvansal ürün ihraç ettiğini belirten Bayraktar, “Halen 17 milyar dolar ihracat yapan, 2012 yılında yaptığı 15 milyar 276 milyon dolarlık ihracatla gıda ve tarım ithalatında sadece yüzde 1.1 pay alan Türkiye, rahatlıkla bu rakamı iki-üç katına çıkarabilir” dedi. 

Türkiye potansiyelini kullanamıyor
Türkiye’nin tarımda çok büyük bir potansiyeli bulunduğunu, ülkenin stratejik yönden de gıda ve tarım ürünü talep eden pazarların tam ortasında yer aldığını bildiren Bayraktar, “2013 yılında 17 milyar dolar ihracat yapan, 2012 yılında yaptığı 15.3 milyar dolar ihracatla gıda ve tarım ithalatında sadece yüzde 1.1 pay alan Türkiye, rahatlıkla bu rakamı iki-üç katına çıkarabilir. Türkiye’nin çok büyük bir bitkisel ürün üretim potansiyeli var. Bu yıl yaşanmayan doğal afet kalmadı. Çiftçimiz, kuraklık, don, dolu,  şiddetli yağış, su baskını, sel, fırtına, hortum bütün afetlerle mücadele etti. Bu doğal afetlerin bir sonucu olarak hububat, meyve, sebzede ürünler etkilendi, rekolte düşüşleri oldu. Yalnız, bu yıl bir istisna. Türkiye’nin çok büyük bir meyve sebze üretim potansiyeli var. Hayvansal ürünlerde de özellikle küçükbaş hayvancılıkta çok avantajlı durumdayız. Gelişmiş bir gıda sanayi bulunuyor. Kanatlı sektörü son derece modern ve dünya pazarlarında rekabet edebilir düzeyde. Kültür balıkçılığı için de potansiyel büyük. Bütün bunlara rağmen gıda ve tarım ihracatımız gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında hala yetersiz düzeyde. Sadece Almanya’nın toplam gıda ve tarım ithalatı 97,2 milyar doları buluyor. AB üyesi ülkelerin toplam gıda ve tarım ihracatı 541.3 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye, AB ülkelerinin gıda ve tarım ithalatından yüzde 5’lerde pay alması bile 27 milyar dolarlık bir ihracat demektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100