22 Kasım 2005 Salı 00:00
Dünyanın geleceği Türkiye'nin elinde
Sanayinin tuzu olarak anılan ve yeni bir alem olarak görülen nano
teknoliji 21. yüzyılın hakim güçleri olarak şimdiden dünyanın gündeminde ~|~

Dünya üzerinde insanoğlu bulunduğu coğrafyaya, madenlere ve onu işleyecek teknolojiyi kullanabilmesiyle yön vermiş ve yönetmişlerdir.

Bu gerçek yontmataş devrinden beri bilinen bir gerçektir. 20. Yüzyıla da hepimizin bildiği gibi petrol ve nükleer bilim yön vermiş ve bu maden ve bilime sahip olanlar dünya ya da yön vermiş hatta yönetmişlerdir. 21. yüzyılın madeni olarak Bor, teknolojisi olarakta Nano teknoloiji yerini almış durumda.

Bor, bilinen birçok madenin aksine sanayinin her yerinde var ve yine tüm dünyanın bildiği gibi yer yüzünde bilinen Bor rezervlenin %65 gibi çok büyük bir kısmı Türkiye'de. Bu mucizivi maden nano alemde teknolojiyle biraraya geldiğinde adeta bilnen tüm kuralları yeniden yazdıracak bir konuma geliyor. Mesela çelikten daha dayanıklı alümünyumdan hafif metaller elde edilebiliniyor. Bu konuda, ciddi araştırmalar yapan ve bir motoryağı katkı malzemisi de geliştiren KOBİKA şirketinin Genel Müdürü Mustafa TANYERİ yaptığı açıklamada sanayide tuz gibi her alanda kullanılan hatta yakın gelecekte otomobiller için  yakıt olarakta kullanılacak yani petrolün yerini alacak diyebileceğimiz Bor "malesef ülkemizde sıradan bir maden gibi bile önemsenmiyor". Buna en güzel örnek olarakta ABD'nin stratejik maden olarak gördüğü Bor'u kendi topraklarında önemli ölçüde çıkartmadığını beklediğini bizim ise bu madeni neredeyse topraktan çıkartma maliyetine ihraç ettiğimizi ifade ediyor.

Kerim Aktacir Kendinizi Bor madeninin ülkemiz açısından neresinde görüyorsunuz?
Mustafa TANYERİ Biz Bor hakkında danışmanlık ve araştırmacılık yapan bir şirketiz. Kendemizi başkabir ifadeyle Bor ile ilgili bilgi merkezi konumuna gelmeye çalışan bir kuruluş olarak tanımlıyoruz. Bir taraftan da kendimizin geliştirdeği bir katkı ürünümüz var bir boyutumuzla da bu ürünü pazarlıyoruz.

Aktacir ?
Bor Sanayinin tuzu diyorsunuz bunu biraz  açarmısınız.
TANYERİ ? Bor her alanda kullanılan ve yakında bildiğimiz yakıt türlerinin bile yerini alabilecek stratejik bir ürün. Bayanlar bilir  "borcam" diye anılan bir fırın kabı vardır. Bu bor katkılı bir cam ürünüdür ve Borun ısı iletkenliği, ısıya dayanıklığı ki bu yönüyle çelikten çok daha geç ergiyen bir maden ve ısı tutuculuk özelliklerinden yararlanılarak üretilmiş bir ürün.

Aktacir ?
Son günlerde boya markaları bile reklamlarında Nano teknolijiden bahsediyor. Sizde Bor ve nano ifadelerinin olduğu bir motor katkı ürünü satıyorsunuz nedir bu Nano Bor ilişkisi?
TANYERİ ? Nano başlıbaşına bir alem herçeşit madenin bildiğimiz  özelliği bu alemde yeniden yazılıyor. Mesela stratejik bir sanayi olan savunma sanayinde çelikten sağlam alüminyumdan hafif araçlarlarla ordumuz çokdaha güçlü bir hale gelebilir. Burada Bor ile ilgil şu önemli saptamayı yapmakta da fayda var bor teknolijiyle birleşdiğinde asıl faydası ortaya çıkan bir ürün bu yönüyle de her alanda kullanılabiliyor. Yani Bor'u sadece petrolün altarnatifi gibi değil sanayinin tuzu gibi görmek daha akıllıca yaklaşım olur. Yani bor dünya için petrolden çok daha stratejik bir ürün ve bu üründe Türkiye nerdedeyse tekel konumunda.

Aktacir ?
Peki Türkiye Bor'dan gerektiği gibi yararlanabiliyor mu?
TANYERİ? Kesinlikle hayır. Şu anda hiç Bor çıkarmasak daha kardayız. Yapılan Bor ihracatı ve burdan elde edilen kar ortada bordan senelik karımız neredeyse 50 milyor Dolar civarı olarak tahmin ediliyor. Buda bizim çapımızda bir ülke için önemsenmiyecek bir rakam.

Aktacir-
ABD Bor yataklarının önemli bir kısmını kullanmıyor bunun nedeni nedir?
TANYERİ?Çok basit, gelecekte bağımlılığı ortadan kaldırmak. Yani yarın Borda Türkiyenin eline düşmemek. Sonra topraktan çıkarma maliyetine yakın bir bedelle bizden satın alabilirken neden sınırlı olan madenlerini işletsin ki. Bu gün belki çok konuşulan bir konu değil ama yakın gelecekte bor katkılı otomobil yakıtlarının çalışmaları hızla devam ediyor. Nano teknoloji işte burda devreye giriyor. Teknolojiyle Bor binlerce kat değerleiniyor. Yani bugün toprakta 1 lira eden Bor nano teknolijiyli milyonlarca lira ediyor. Buda iyi bir stratejiyle Türkiyenin gelecekteki ekonomik garantisi demektir.

"6 yıl uğraştılar, BOR'un değerini 100 bin kat arttırdılar"
.Türkiye'nin ilk nanoteknoloji firması NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri A.Ş. tarafından 6 yıl süren Ar?Ge çalışmaları sonucunda üretilen BOR POWER Motor Koruyucu piyasaya sunulmaya hazır. Bor madeninin Nanoteknolojik işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen Türkiye'nin ilk yerli Bor uç ürünü olan BOR POWER; son yıllarda adından çokça söz edilen ve dünya rezervlerinin büyük bölümünün ülkemizde bulunduğu Bor madeninin önemini ve yaratacağı katma değeri bir kez daha gözler önüne seriyor. NNT Nanoteknoloji  A.Ş. tarafından tümüyle kendine özgü nanoteknolojik yöntemlerle ve MCDP  adı verilen Bor kristalleri kullanılarak üretilen BOR POWER, her tür benzinli ve dizel motorların yanı sıra sanayi makinelerinde koruyucu ve performans arttırıcı olarak tasarlandı. Bugüne kadar piyasaya sunulmuş kimyasal motor yağı katkılarından tamamen farklı olarak, nanoteknolojinin sağladığı avantajlarla fiziksel koruma ve performans artışı sunan ürün, sağladığı faydaların yanı sıra ekonomik olmasıyla da dikkat çekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137