19 Nisan 2008 Cumartesi 00:00
Durmak yok satmaya devam
Stratejik öneme sahip enerji üretim ve dağıtım şirketleri, kamu bankaları, köprü ve otoyollar...
Hükümet açık kapatmak için ne var ne yok satıyor, ama açık artıyor. ~|~

 Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, elektrik dağıtım ihalelerinde, ihale sürecini bu ay başlatmayı hedeflediklerini söyledi.
Elektrik özelleştirmelerine ilişkin sorular üzerine Kilci, elektrik dağıtım özelleştirmelerinin 'ön yeterlilik' süreçleri tamamlanmış ihalelerin devamı şeklinde olacağını, sürece daha önce ihaleye çıkılan 3 dağıtım bölgesinden ikisiyle devam edeceklerini bildirdi.
Kilci, bu kapsamda ilk olarak Ankara (BEDAŞ), Sakarya?Kocaeli (SEDAŞ) şirketleri için ihaleye çıkılacağını belirtirken, "Bunların dışında bir tanesi büyük ihtimalle Meram (Konya), Doğu Anadolu Bölgesi'nde, ya
Erzurum?Kars (ARAS) ya da Van Bölgesi (Dicle) dağıtım şirketi olabilir. Her ikisi de hazır. Ancak hangisinde olacağı netleşmiş değil. Hedefimiz Nisan ayı içerisinde bunların ihale sürecini başlatabilmek. Tabii bazı sarkmalar olabilir ama şu anda bu hedefi koruyoruz" dedi.

Elektrik üretim özelleştirmeleri
Kilci, elektrik üretim özelleştirmeleri ile ilgili çalışmaların ise  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldığını, Özelleştirme İdaresinin de henüz portföye alınmamakla birlikte, ön çalışmanın yapılabilmesi için, gelecek hafta danışmanlık ihalesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Halkbank ve Ziraat Bankası
Halkbank'ta hükümet tarafından belirlenmiş bir özelleştirme stratejisinin bulunmadığını belirten Kilci, ikincil halka arzın daha ağırlıklı bir ihtimal olduğunu söyledi.
Yılın ikinci yarısında strateji belgesinin hükümete sunulacağını bildiren Kilci, "Onların kararına göre ve piyasa şartlarını dikkate alarak bir karar vereceğiz" diye konuştu. Kilci, Ziraat bankası ile ilgili de henüz bir gelişme olmadığını, 4603 sayılı kanunun 2010 yılına kadar özelleştirmelerin tamamlanmasını öngördüğünü hatırlattı. Bu yıl özelleştirme gündeminin yeterince yoğun olması nedeniyle, bu konuda herhangi bir öngörülerinin bulunmadığını söyledi.

İstanbul'da arazi satışı
Kilci, İstanbul'da Göztepe civarında, E?5 karayolu üzerinde Devlet Malzeme Ofisinin depolarının bulunduğu 80 bin metre karelik arazinin özelleştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Türk Telekom'un kalan hisseleri
Bu arada Türk Telekom'daki Hazine'ye ait yüzde 15'lik hissenin halka arzında SPK'nın ilk başvuruları onayladığını belirten Kilci, sürecin kesintiye uğramaksızın devam ettiğini söyledi.

Köprü ve otoyol özelleştirmeleri, zam sinyali
Köprü ve otoyol özelleştirmelerine ilişkin soruya karşılık da Kilci, gündemlerinde öncelikle TBMM'deki yasanın bulunduğunu, planı etkileyecek olanın yasa olduğunu söyledi. Kilci, Türkiye'deki otoyol tarifelerinin Avrupa da satın alma paritesine göre bakıldığında bile çok düşük olduğunu ifade ederek, "Bu konuda yerleşik alışkanlıklar ve değişik yaklaşımlar var. Bunları değiştirmek özellikle tarife artışı yönünde değişiklik yapmanın bir takım zorlukları olduğunu biliyoruz. Ama şu gerçek ki otoyol ve köprüler emsallerine göre satın alma paritesini de dikkate aldığınızda çok düşük" dedi.

Galataport
Galataport konusunda imar planında sorunlar yaşandığını, yapılmak isteneni anlatamadıklarını belirten Kilci, bu projenin kendileri için prestij projesi olduğunu söyledi.
Kilci, "Tarihi yapıyı koruyucu tedbirler aldık. Proje yarışması yapacaktık. Anıtlar kurulunun talebi oldu. Orada bir müze var. Başka pürüzlerde var müze kalkabilir yeri değişebilir. İstanbul'n en değerli arazisini satıyor değiliz. Kriterlerini bizim belirlememiz gerekiyor. Bu bizim dışımızdaki bir süreç çözmeye çalışıyoruz sorun bu yıl çözülürse hemen ihaleye çıkabiliriz" dedi.

Şeker fabrikaları
Kilci, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili olarak da Rekabet Kurulu'nun görüşünün alınacağını, şeker pancarı üretimi kotasını sabit tutmak kaydıyla özelleştirme stratejisi düşündüklerini söyledi.
Kilci, özelleştirmede yıl içerisindeki satışlardan gelecek toplam gelirin 5 milyar 740 milyon doları bulacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137