16 Temmuz 2009 Perşembe 00:00
Eğitimle bireylerin kötü alışkanlıklardan kurtulması sağlanacaktır
Bireyin kendi bedeni ile barışık olması, daha ilkokul dönemlerinden itibaren gerek eğitim sistemi, gerekse sağlık personelinin aile hekimliği çerçevesinde vereceği eğitimle sağlanacaktır. ~|~

 

Bu eğitim çerçevesinde, sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerin zararlarının öğretilmesinin yanında; yanlış beslenmenin sebep olduğu obeziteye karşı bireylerin bilinçlendirilmesi yer alacaktır. Aşırı hız sebebi ile trafik kurallarına uyulmadığı için her yıl sakatlanan 50 milyona yakın insan ve ölen 1.2 milyon (7) insan sayısının azaltılması için eğitimler verilecektir.

Çocuğun sağlıklı büyümesi için 15 bin TL verilecek
Yaşam kalitesini arttırarak sürdürmek için atılacak adımlar, kontrol ve iyileştirme kapsamında ele alınacaktır. Her şeyden önce yetersiz beslenmeye karşı, öncelikle doğan her çocuk için 15 bin liralık (10.000 dolar) yıllara yayılmış kademeli doğum desteği verilecektir. Bu rakam ülkemizin satın alma gücüne göre hesaplanmıştır. Her ülke için farklı olmakla birlikte; hedef, doğan her bebeğin okul öncesi öncelikli olarak beslenme ihtiyacı olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Bireylerin satın alma gücü desteklerle arttırılacak
Uygulanacak Sosyal Devlet projeleri ve ekonomi politikaları ile vatandaşların gelir düzeyi asgari geçim seviyesine taşınacak; ayrıca tarım politikaları ile fiyatların ucuzlaması hedeflenerek iki yönden bireylerin satın alma gücü desteklenip arttırılacaktır. Yine kontrol çalışmaları çerçevesinde aile hekimliği sistemi devreye konularak; her vatandaşın bağlı bulunduğu bir aile hekimi sistemi geliştirilmiştir.

Hastalık öncesi iyileştirme sistemi devreye konulacak
Bireylerin sağlık durumları, daha ana rahminden itibaren belli periyotlarda düzenli takip edilerek; hastalanmadan önceki evrede gerekli olan desteklerle birlikte "hastalık öncesi iyileştirme" sistemi devreye konulacaktır. Bugün üniversite kapılarında bekleyen yüz binlerce genç, sınavı kazanamadığı için meslek sahibi olamaz iken; diğer taraftan yeterli doktor olmadığı için insanlar kuyruklarda sıra beklemek zorunda bırakılmaktadırlar. Doktor olanların ise ihtisas yapmasına yine sınav sistemi ile engel olunmaktadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Dr. Eric SHAYDULLİN / Harward Üniversitesi
Krizden kurtulmanın yolu var
Dünyadaki tablo ve ekonomistlerin yorumlarına baktığımızda dünyanın gelecek ekonomisine dair hemen hemen herkes kötümser ve iç karartıcı konuşuyor. Ama ne hazindir ki, kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bu sorunların nasıl çözüleceğine dair de fikirleri bulunmuyor.

Kötümserliğe gerek yok
Ben diyorum ki kötümserlik için bir sebep yok. Çünkü Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirlerine bakın ve gözünüzü oraya çevirin. Bence bu krizden kurtulmanın yolu orada. Sayın Baş'ın Ekonomi alanındaki fikirlerinden benim en ilginç bulduğum yer, paranın yeni bir tarife, yeni bir tanıma kavuşturuluyor olması.

Paraya getirilen yeni tarif, yüzyılın buluşu
Sayın Baş'ın tezinde, yeni bir tarif getirilen paraya, üretimin karşılığı olarak vazife veriliyor. Bence bu yüzyılın buluşu, hatta paranın icadından beri en ilginç buluşlardan ve tesbitlerden bir tanesidir. Paraya getirilen bu yeni tarif, bence çok önemli bir keşiftir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137