22 Ocak 2014 Çarşamba 00:01
Ehl-i Beyt Günlüğü
“Hacılara su vermeyi, Mescid-i Haram’ı onarmayı Allah’a ve ahiret gününe iman edip de Allah yolunda cihat edenlerin imanı ile bir mi tutuyorsunuz? Onlar Allah katında bir olmazlar Allah zulmeden toplumu doğru yola iletmez. İnanan, hicret eden, Allah yolunda mallarıyla canlarıyla cihad eden kimselere Allah katında büyük dereceler vardır. Kurtuluşa erenler de işte onlardır.” (Tevbe, 19-20).
Hafız Süleyman, Nesai’nin ikinci cildinde Muhammed b. Ka’b el-Kurtubi’nin rivayetine göre; “Bir gün Abdu’d-Dar’dan Talha b. Şeybe, Abbas b. Abdulmuttalib Kâbe’ye olan hizmetlerinden bahsedip iftihar ediyorlardı. Talha, ‘Kâbe’nin anahtarları bende’, Abbas ise ‘sulama işi bana ait’ diyordu. Yanlarında bulunan Hz. Ali de şöyle buyurdu: ‘Ben bu Beyt’e herkesten altı yıl öncesinden secde edenim ve cihad eden benim.’ Ve akabinde Cebrail (a.s.) bu ayeti getirdi.” (Meveddet Pınarları, s.18). 
İmam Muhammed Bâkır (a.s.) şöyle buyurdu: “Bu ayet; Ali, Hamza, Ca’fer, Abbas ve Şeybe hakkında indi. Abbas şöyle dedi: ‘Ben senden daha faziletliyim çünkü hacılara su vermek benim elimdedir.’ Şeybe de dedi ki: ‘Ben de senden daha faziletliyim çünkü Mescid-i Haram’ı tamir etmek benim elimdedir.’ İmam Ali de, ‘Ben ikinizden daha faziletliyim. Çünkü sizden önce Allah’a iman ettim ve Allah yolunda cihadda ve hicrette bulundum’ buyurdu.
İkisi de dedi ki: ‘Bizler Resûlullah’ın (s.a.a.) vereceği hükme razıyız.’ Beraberce Resûlullah’ın huzuruna varıp, herkes dediğini tekrarladıktan sonra, Yüce Allah Peygamberine bu ayetleri indirdi.” (Kur’an’da Ehl-i Beyt, s. 108).
Bu ayeti bu şekilde yorumlayan önemli Ehl-i Sünnet âlimlerinden bazıları şöyledir: “Kifayetu’l-Talib, s. 237-238, Kenci Şafii; Ruhu’l-Beyan, c. 1, s. 323, Nuru’l-Ebsar, s. 77, Nuzhetu’l-Mecalis, c. 2, s. 169; Tefsiru’l-Celalin, c. 1, s. 10; Tefsiru’l-Kurtubi, c. 8, s. 91; Tefsiru’l-Menar, c. 1, s. 216; Tefsiru’l-Kur’anu’l-Azim, c. 2, s. 241; Camiu’l-Beyan fi Tefsiru’l-Kur’an, c. l0, s. 68; Mefatihu’l-Gayb, c. 4, s. 422; Esbâb-ı Nuzul, s. 182; Durru’l-Mensur, c. 3, s. 218; Fusulu’l-Muhimme, s. 123; Camiu’l-Usul, c. 9, s. 477.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137