09 Temmuz 2006 Pazar 00:00
Ekonomide umut yok!
Başkent'te 1056 tüccar ve esnaf arasında yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu; "Ekonomideki iyileşme sadrece kağıt üzerinde. Hükümet başarısız" ~|~

 

 


Ekonomik krizin aşılamaması ve ağırlaşan şartlar esnafın umudunu tüketti? Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) başkentin en işlek ticaret ve alışveriş merkezlerinde yaptırdığı ankete göre, her 100 kişiden 38'i ekonominin geleceğinden umutsuz.

Ankara'nın kalbinden çıkan çarpıcı sonuç
ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ''Çarşının Nabzı?1 Ekonomik Görünüm'' başlıklı ankete, Tunalı Hilmi Caddesi, Armada, Karum, Ankamall, Galeria, Atakule, Bahçelievler, Emek, Kızılay, Ostim, Gimat, Siteler, İzmir Caddesi, Anafartalar İş Merkezleri, Ulus ve Sıhhiye gibi ticaretin yoğun olduğu alanlarda faaliyet gösteren 1056 tüccar ve esnaf katıldı. Açıklamaya göre, ankete katılanların yüzde 28'i, ''Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin umutlarınız ne yönde?'' sorusuna karşılık, ''kötü olacağını düşünüyorum'', yüzde 10'u ise ''çok kötü alacağını düşünüyorum'' yanıtını verdi. 

Ekonomik program başarısız
ATO anketine katılan her 3 kişiden 2'si uygulanmakta olan ekonomik programı başarısız buluyor. Programı başarılı bulanların oranı ise yüzde 34. Ekonomik programı başarısız bulanların yüzde 42'si, en başarısız alan olarak ''işsizliğin azalmaması''nı gösteriyor. En başarısız ikinci kısım yüzde 25 ile ''iç ve dış borçların artması'' olarak ifade ediliyor. Katılımcıların yüzde 17'si ''cari açığın artması''nı başarısızlık olarak değerlendirirken, yüzde 16'sı enflasyondaki düşüşü yeterli bulmuyor. Açıklamaya göre, ankete katılan her 3 kişiden 2'si hükümetin ekonomik ve sosyal sorunları çözdüğüne inanmıyor.

Büyüme kağıt üzerinde kaldı
Ankete katılanların yüzde 80'i büyümenin işlerinde bir fark yaratmadığını belirtirken, büyümenin işlerine olumlu yansıdığını ifade edenlerin oranı yüzde 20. Katılımcıların yüzde 42'sinin 2005 yılı cirosu önceki yıla göre azaldı. Yüzde 19'unun cirosu artarken, yüzde 39'unun cirosu aynı kaldı. Anket sorularını yanıtlayanların yüzde 24'ü 2005 yılında personel çıkarttı. Yeni personel alanların oranı ise yüzde 11. Yüzde 65'inin ise personel sayılarında değişiklik olmadı.

En büyük sorun işsizlik
ATO'nun anketine katılanlara göre, 2006 yılının en büyük sorunları sırasıyla; işsizlik, döviz kuru dengesizliği ve cari açık. katılımcıların yüzde 46'sı ekonomide son dönemde yaşanan olumsuzlukların nedeni olarak yabancı sermaye girişlerindeki düzensizlik ve İran ile ilgili nükleer kriz beklentisi gibi dış etkileri gösterirken, yüzde 37'si ''yanlış ekonomik uygulamalar'' yanıtını veriyor. Bu soruya, ''erken seçim beklentisi'' yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 17. Ankete katılan 1056 kişinin yüzde 51'inin aylık hane geliri, aylık hane harcamasını karşılamıyor. Katılımcıların yüzde 87'si 2005 yılında tasarruf yapamadığını belirtirken, tasarruf yapabilen yüzde 13'lük kesimin en çok kullandığı tasarruf araçları yüzde 28 ile gayrimenkul ve yüzde 25 ile de TL mevduat...
Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 40'ının satın alma gücü, 2005 yılında azaldı. Yüzde 44'ünün ise satınalma gücünde bir değişiklik olmadı. Satınalma gücü iyileşenlerin oranı ise yüzde 16'da kaldı. 2006 yılında satınalma gücünün ''iyileşeceğini'' düşünenlerin oranı yüzde 14 iken ''kötüleşecek'' diyenlerin oranı yüzde 36, ''değişmeyecek'' diyenlerin oranı ise yüzde 50.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137