13 Ekim 2011 Perşembe 00:00
Ekonomiden kırmızı sinyaller geliyor
Türkiye'de faal,yet gösteren yaabancı yatırımcıların yüzde 83'ü önümüzdeki 6 ayda dünyada ekonominin yavaşlayacağı görüşünde. Yüzde 65'i ise Türkiye'de de ekonominin yavaşlayacağını düşünüyor. Yüzde 55'e göre ise Türkiye'de enflasyon artacak ~|~

RECEP BAHAR - İSTANBUL

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), uluslararası yatırımcıların nabzını tuttuğu 2011 yılı ikinci Barometre Anketi sonuçlarını açıklandı. Türkiye'deki uluslararası yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen, ekonomik ve siyasi gelişmelere yönelik değerlendirmelerini içeren ve yatırım ortamının nabzını tutan YASED Barometre Araştırması sonuçları, YASED Başkanı İzzet Karaca, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Özlem Özyiğit tarafından açıklandı. YASED 2011 2. Dönem Barometre Araştırması sonuçlarına göre, yabancı yatırımcılar en çok uluslararası piyasalarda yaşanacak yeni bir finansal krizden tedirginlik duyuyor. Uluslararası finansal krizi, sırasıyla yerel ekonomik dalgalanma, yapısal reformların tamamlanamaması, büyümenin sürdürülebilir olmaması, yerel siyasi dalgalanma ve AB müzakerelerinde yaşanacak tıkanıklıklar endişesi takip ediyor. Türkiye'deki yabancı yatırımcılara göre, dünya ve Türkiye'de ekonomik büyüme yavaşlayacak, Türkiye'de enflasyon yükselecek, faiz oranları sabit kalacak ve döviz kuru enflasyondan daha hızlı artacak.
2. Dönem Barometre Araştırmasından ortaya çıkan beklentilere göre, cari işlemler açığı yüzde 56 ile daha önceki anketlerden farklı olarak hükümetin önümüzdeki dönemde öncelik vermesi gereken konuların başında yer alıyor. Cari işlemler açığını yüzde 47 ile yapısal reformlar, yüzde 46 ile kayıtdışı ekonomi izliyor. Yabancı yatırımcıların tahminine göre, Türkiye'ye, 2011 yılında 12 milyar dolar civarında uluslararası doğrudan yatırım girişi olacak. Yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapma kararlarını etkileyen unsurların başında ise pazar büyüklüğü, kaliteli işgücü ve Türkiye'nin lojistik avantajları geliyor.

Yabancılar enerjiyi sevdi
Barometre Araştırma sonuçlarına göre 2011 yılı sonuna kadar en fazla yatırım yapılacağı düşünülen sektör, yine enerji... Finansal hizmetleri yükselen yatırım trendlerinde ikinci sıraya koyan şirketler, sağlık, otomotiv ve yan sanayi, gıda ve tarım, hızlı tüketim malları, Ar-Ge, bilgi ve iletişim teknolojilerini de gözde sektörler olarak belirliyor.

Türkiye ekonomisi yavaşlayacak

Yabancı yatırımcıların yüzde 48'i 2011 yılı ilk 6 ayında ciro hedeflerine ulaştı. Net karlılık hedefine ulaşma oranı ise yüzde 45. Yabancı şirketlerin yüzde 15'inde çalışan sayısı 2011 yılının ilk 6 ayında azaldı, yüzde 38'inde aynı kaldı, yüzde 47'sinde ise arttı. Temmuz-Aralık döneminde yeni çalışan istihdam etmeyi düşünen yabancı yatırımcı oranı ise sadece yüzde 41. Çalışanlarından işten çıkarmayı düşünenlerin oranı ise yüzde 11. Yabancı yatırımcıların yüzde 83'ü önümüzdeki 6 ayda ekonominin yavaşlayacağı görüşünde. Yüzde 65'i Türkiye'de de ekonominin yavaşlayacağını düşünüyor. Yüzde 55'e göre ise enflasyon Türkiye'de artacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137