27 Nisan 2011 Çarşamba 00:00
Ekonomik güç Doğuya kayıyor
Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Orta Doğu'da 10 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'in Uluslararası Operasyonlar Başkanı Hüseyin Akın, "2023'e Doğru İpekyolu" oturumunda, tarihin tekerrür ettiğini ve İpekyolu'nun dünya ticaretinde yeniden önem kazandığını söyledi ~|~

Bu sene 10.'su yapılan 'Forum İstanbul' kapsamında düzenlenen "2023'e Doğru İpekyolu: Türkiye-Orta Asya İlişkileri" paneli Coca - Cola İçecek Uluslararası Operasyonlar Başkanı Hüseyin Akın ve bölgeyi iyi tanıyan Asya ülkelerinin önemli temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 
Hüseyin Akın'ın yönettiği oturuma, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev,  Kırgız-Türk İş Konseyi Başkanı Tursunbek Çinibay Akınoviç, Özgür Tiflis Üniversitesi'nin kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Kakha Bendukidze konuşmacı olarak katıldı.
Oturumda, Türkiye ve bölge ülkelerinin güçlü ekonomik, politik ve kültürel bağlarının daha da güçlendirilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı. Önümüzdeki yıllarda hem bölgedeki istikrarın gelişmesi, hem de küresel ticaretin ve refahın artması açısından neler yapılması gerektiği konusunda fikirler verildi.

İpek yolu canlanıyor
Coca-Cola İçecek Uluslararası Operasyonlar Başkanı Hüseyin Akın, küresel ekonomik gücün Doğuya doğru kaydığı günümüzde, Türkiye ve Orta Asya'nın küresel anlamda öneminin giderek arttığını ve tarihi İpekyolu'nun bir kez daha dünya ticaretinde çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, şunları söyledi: "Tarihi ve kültürel ilişkilerimizin derinliği, Orta Asya ve Kafkasya Cumhuriyetleri'nin bağımsız birer ülke olarak vücut bulmalarını takiben, hızla politik ve ekonomik alana sıçramış; inşaat, turizm, gıda, beyaz eşya ve enerji gibi birçok sektörde hızlı bir işbirliği sağlanmıştır. Bu işbirliği bugün de hızlanarak sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, Orta Asya ve Kafkasya Cumhuriyetleri'nin kurulmasından bu yana, bölgenin siyasi ve ekonomik istikrarının korunması ve bölgesel işbirliğinin teşviki, ekonomik ve siyasi reformların desteklenmesi, bölge ülkelerinin dünya ile bütünleşebilmesi, Avrupa - Atlantik kurumlarına entegrasyonu, bölge ülkelerinin enerji kaynaklarının uluslararası piyasalara serbestçe ve farklı güzergahlardan nakledilmesi gibi alanlarda yoğun çaba harcamıştır. 1992 yılından bu yana gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler ve imzalanan 500 civarında ikili ve çok taraflı anlaşma, ilişkilerin pekiştirilmesinde önemli rol oynamıştır."

Türk yatırımcılara davet
Panele konuşmacı olarak katılan Kırgız-Türk İş Konseyi Başkanı Tursunbek Çinibay Akınoviç, Kırgızistan'ın Türkiye'yi örnek aldığını söyledi. Tursunbek, "Türkiye gibi parlamenter sisteme geçtik, demokrasimizi güçlendiriyoruz. Yatırımcılara bir çok teşvik sağlıyoruz ve Türk yatırımcılarını Kırgızistan'a davet ediyoruz" dedi. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tuymebayev de konuşmasında Kazakistan'daki Türkiye sevgisine atıfta bulundu ve şöyle konuştu: "Kazakistan halkı Türk halkını seviyor ve kucak açıyor. Kazakistan'da Türk Üniversiteleri çok tercih ediliyor. "

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100