15 Haziran 2008 Pazar 00:00
Ekonomilerde paraya ulaşım kolaylaştırılmalıdır
Modelimizde paranın serbest dolaşımını kastederken, paraya herkesin ulaşabildiği bir ekonomi sisteminden bahsediyoruz. Paranın belli ellerde tekelleşmesi,  piyasanın birkaç insanın kontrolü altında olması ve faizle birlikte gelirlerin sayıları çok az olan bu gruba transfer edilmesi manasına gelir. ~|~


Diğer taraftan paranın spekülatif amaçla istediği gibi hareket etmesi ise sanal alemde ürettiği etkilerle birçok ülke ekonomisini batırmaktadır.
Paranın üretimin ve tüketimin dışında spekülatif amaçla değerlendirilmesi ekonomilerde tedavisi çok zor hastalıklara sebep olmaktadır.

Paranın emeğin ve üretimin karşılığı olduğu hatırlanıldığında p miktarındaki para eğer dp kadar üretimin dışında bir sanal değer üretmişse bu miktarda piyasada bulunan üretimin para sahibine transfer olması anlamına gelir.
Ortada dp kadar bir para varken karşılığı olan reel bir değer oluşturulmamışsa, paranın kendisine karşılık bulması ancak eskiden var olan piyasadaki değer ile olacaktır ki bu gelir dağılımında dengesizliği ve diğer taraftan da ekonominin kendi içine doğru daralmasını beraberinde getirecektir.

Başka bir ifade ile toplam üretim miktarı artmaz iken sürekli olarak belli bir kesimin sahip olduğu parasal miktarın arttığını düşündüğümüzde; bu kesimin toplam üretimden daha fazla pay almaya başladığı, diğer taraftan toplumun geri kalan kısmının ise oransal olarak daha az pay aldığı gerçeği ile karşılaşırız.
Para bir tahrik unsuru ve emek ile üretimin karşılığı olarak görüldüğünde, buna uygun ekonomi politikaları geliştirildiğinde hayat artık bizler için çok daha rahat olacaktır. Aksi takdirde yine bugünkü problemlerle boğuşmaya devam edeceğimiz bir gerçektir.Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr. Istvan Friedrich Macaristan Devlet Üniversitesi

MEM köklü çözümler sunuyor
Bizim için çözümsüz gibi görünen pek çok probleme Prof. Haydar Baş çözüm getirmektedir. Ülkemde, hükümetlerin ekonomiye, dış sermayeye kayıtsızlığı ciddi bir sorundur. Yatırımcıların yeterli sermayeleri bulunmamaktadır. Altyapı sorunları vardır. Mİlli Ekonomi Modeli'nin çare olacağını düşünüyorum.
İlk ağızdan dinlemek büyük şeref
Milli Ekonomi Modeli, geçiş ekonomisi problemleriyle boğuşan Macaristan için çok köklü çözümler sunmaktadır. Bu kongreye katılmak ve bu muhteşem modeli ilk ağızdan dinlemek benim için büyük bir şeref oldu.
MEM tek umut kaynağımız
AB'ye giriş sürecimizde IMF ve dünya bankasının direktiflerini dinledik,ekonomimiz allak bullak oldu. Elimizdeki son kaynakları da kaybettik. Küresel şirketler finans kuruluşlarımızı, stratejik şirketlerimizi, bir bir ele geçirdi. Borçlarımız katlanarak arttı, ama ödeyecek kaynaklarımız sürekli daraldı.Milli Ekonomi Modeli, Macaristan için de tek umut kaynağıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137