22 Mart 2006 Çarşamba 00:00
Ekonominin en zayıf noktası işsizlik
Dünya Bankası Baş Ekonomisti Aristomene Varoudakis, sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin sağlanması, istihdamı artırma, sürdürülebilir bir cari işlemler açığı gibi konuların Türkiye ekonomisinin zayıf noktalarını oluşturduğunu açıkladı ~|~

İşsizlik konusunda hükümete uyarı üzerine uyarı geliyor...Dünya Bankası Baş Ekonomisti Aristomene Varoudakis, Türkiye'nin, ekonomik olarak büyük bir potansiyelinin bulunduğunu ve bu potansiyelinin ileriki yıllarda daha çok ortaya çıkacağını bildirdi.  Bugün bile Romanya ve Bulgaristan'a karşı bazı alanlarda ekonomik üstünlükleri bulunduğunu vurgulayan Varoudakis, bunun için Türkiye'nin, yapısal reformları gerçekleştirerek, sürdürülebilir bir büyüme sağlaması gerektiğini kaydetti. Türkiye ekonomisinin, 2002 yılından buyana çok güçlü bir performans gösterdiğini hatırlatan Aristomene Varoudakis, güçlü bir ekonomik büyüme ile ihracat artışınına sağlandığını, verimliliğin arttığını ve bu gelişmeler sonucunda da, ciddi bir yabancı sermaye girişinin gerçekleştiğini anlattı.

Türkiye ekonomisinin zayıf alanları
Türkiye ekonomisinde bazı zayıflıkların bulunduğunu da vurgulayan Varoudakis, "sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin sağlanması, istihdamı artırma, sürdürülebilir bir cari işlemler açığı gibi konular Türkiye ekonomisinin zayıf noktalarını oluşturuyor" dedi. Cari işlemler açığının sebeplerinden birisinin ekonomik büyüme olduğunu hatırlatan Varoudakis, ancak sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için de cari işlemler açığının kontrol altına alınması gerektiğini ifade etti. Cari işlemler açığını oluşturan unsurların, hızlı ekonomik büyüme nedeniyle artan ithalat talebi ve değerlenen YTL olduğunu belirten Varoudakis, petrol fiyatlarındaki artışın getirdiği maliyetin de bu açığın artmasında etkili olduğunu ifade etti. Varoudakis, cari açığın kontrol altına alınmasında, yüksek bir faiz dışı fazla ile birlikte sürekli bir mali disiplinin sağlanmasının da önemine dikkat çekti.

İşsizlik
Türkiye'deki işsizliğin nedenlerinden birinin şirket yapısından kaynaklandığının altını çizen Varoudakis, değerli YTL ortamında çalışan Türk şirketlerinin, rekabet güçlerini koruyabilmek için yeterli istihdam yaratamadıklarını kaydetti. İşsizliğin diğer bir sebebinin, işgücü piyasasında yeterli esnekliğin bulunmamasından kaynaklandığını belirten Varoudakis, işgücü piyasasındaki esnekliğin artması doğrultusunda istihdamın da artacağını, ancak işgücü esnekliğinin sağlandığı bir ortamda da, çalışanlar için sağlam sosyal güvenlik sisteminin bulunması gerektiğini de ifade etti.
İstihdamın artırılabilmesi için istihdam piyasasında, esneklik sağlayıcı reforma gidilmesinin de önemine dikkat çeken Varoudakis, istihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılmasının da istihdamı artıracağını, vergi yükünün azaltılmasının ayrıca, kayıt dışını da önleyerek sosyal güvenlik finansmanına olumlu katkıda bulunacağını belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137