27 Şubat 2011 Pazar 00:00
Ekonomiyi kemiren kurt: Faiz
Faiz ekonomilerin dengesini bozup, sermayenin belli ellerde toplanmasını sağlayan adaletsiz bir ekonomik zehirdir. Faiz, insanlığın başındaki en büyük felaketlerden biridir. İnsanın imanına, ahlakına, vicdanına kasteder. İnsanda ne can emniyeti, ne mal emniyeti, ne de namus emniyeti bırakır ~|~

"Faiz yiyenler ancak şeytanın çarptığı kimselerin kalktığı gibi kalkarlar. Bu onların, 'zaten alışveriş faiz gibidir' demelerinden dolayıdır. Halbuki Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizcilikten vazgeçerse, geçmiş olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm Allah'a aittir. Kim de dönerse onlar cehennem yaranıdırlar, orada temelli kalacaklardır." (Bakara, 275).

Faiz, adaletsiz bir ekonomik zehirdir
Faiz ekonomilerin dengesini bozup, sermayenin belli ellerde toplanmasını sağlayan adaletsiz bir ekonomik zehirdir.
Faiz, insanlığın başındaki en büyük felaketlerden biridir. İnsanın imanına, ahlakına, vicdanına kasteder. İnsanda ne can emniyeti, ne mal emniyeti, ne de namus emniyeti bırakır.
"Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki, kurtuluşa eresiniz." (Âl-i İmran, 130).
"Allah faizi mahveder, sadakaları arttırır. Ve Allah hiçbir günahkar kafiri sevmez." (Bakara, 276).
Allah-u Teala, apaçık faizi mahvedeceğini, ya sahibinin elinden tamamını alacağını, ya da malının bereketini kaldırarak ondan faydalanamayacağını ve bu sebeple azaba uğrayacağını haber vererek uyarmaktadır.
"De ki: Murdarın çokluğu hoşunuza gitse de, murdarla temiz bir olmaz. Öyleyse ey akıl sahipleri! Allah'tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz." (Maide, 100).

İslam ölçüsü ile faiz düzeni asla bir arada bulunamaz
Bir müslüman kesinlikle unutmamalıdır ki; Allah-u Teala herhangi bir şeyi haram kıldıysa, hüküm kesinlikle değişmez. İslam ölçüsü ile faiz düzeni asla bir arada bulunamaz. Aksini söyleyen, ılımlaştıran yalancıdır, inkardadır, günahkardır, zavallıdır.
"Ey iman edenler; Allah'tan korkun. Eğer mü'minlerden iseniz, faizden kalanı bırakın.
Böyle yapmazsanız, bunun Allah'a ve Peygambere karşı bir harp olduğunu bilin. Şayet tevbe ederseniz sermayeniz sizindir. Hem haksızlık yapmamış, hem de haksızlığa uğratılmamış olursunuz.
Borçlu darda ise kolaylığa karşı beklemelidir. Eğer bilirseniz sadaka olarak bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır.
Hem öyle bir günden sakının ki, o gün Allah'a döndürüleceksiniz. Sonra herkese kazandığı tamamıyla ödenecek, onlara haksızlık edilmeyecektir." (Bakara, 278-281).

Kıyamet günü, şeytan çarpmış kimselerin çarptığı gibi kalkanlar
Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki;
"İsra gecesi, karınları evler gibi olan ve karınlarının dışında yılanların dolaştığı bir topluluğa uğradım. Onlardan birisi kalktığında hemen yıkılır ve der ki: 'Allah'ım kıyamet kopmasın.' (Bunlar Firavun hanedanının yolu üzerindeydiler. Yolcular geliyor ve çiğniyorlardı.) Onların Allah Azze ve Celle'ye yalvararak çığlık attıklarını duydum. Ve dedim ki: 'Ey Cibril! Bunlar kimlerdir?'
Cibril dedi ki: Bunlar ümmetinden faiz yiyenlerdir. Onlar ancak şeytan çarpmış kimselerin çarptığı gibi kalkarlar."

"Kıyamete yakın zina, içki ve faiz salgın hale gelir."
Resulüllah (s.a.v.)'den: "Allah faiz yiyen ve yedirene, ona şahit olana ve yazanı lanetlesin."
"Faiz yetmiş üç çeşittir. En hafifi insanın annesiyle zina yapması gibidir."
"Kıyamete yakın zina, içki ve faiz salgın hale gelir."
"Affedilmeyen günahlardan sakınınız. Bunlardan biri hile ve hıyanettir. Hile ve hiyanet yolu ile mal kazanan kimse kıyamet günü onu sırtında taşır. Diğeri de faizdir. Sonra faiz yiyen kimse kıyamet günü çarpılmış bir deli olarak mahşere gelir."
"Faizciliği meslek haline getirenler sonunda mutlaka kıtlıkla karşılaşırlar."
"Öyle bir gün gelecek ki, hiç kimse müstesna olmamak üzere herkes faiz yiyecektir. Hiç faiz yemeyene bile tozu bulaşacaktır."

"Faizin domuz etinden ne farkı var."
"Dikkat ediniz cahiliye devrindeki bütün faizler kaldırılmıştır. Kaldırılan ilk faiz amcam Abbas'ın faizidir. Tamamı kaldırılmıştır."
İbn-i Abbas şöyle diyor: "Faizi yiyenler kıyamet günü nefesi boğulmuş deli gibi kalkarlar."

Faiz haramdır, beladır. Azap sebebidir. Faizin
azı çoğu yoktur.
Faizle uğraşan, faiz yiyen; Allah'ın helalden nasip ettiğine rıza göstermeyip, helalle yetinmeyip, haram olan faiz girdabında boğulandır. Faiz haramdır, beladır. Azap sebebidir. Faizin azı çoğu yoktur. Azı da faizdir, çoğu da faizdir.
Helal rızık hassasiyeti, bir yönü ile ferdi ilgilendiren, bir yönü ile toplumu ilgilendiren, bir ucu dünyaya, diğer ucu ahirete uzanan bir zincirin halkaları gibidir.
Allah Resulü, "Helali talep etmek ve aramak her müslümana farzdır.  İbadet on parçadan müteşekkildir. O on parçanın dokuzu helal rızıktır. Her kim ki; kırk gün helal rızık yerse Cenab-ı Hak onun kalbini nurlandırır. Onun kalbinden hikmet pınarları fışkırtıp dilinden akıtır" buyuruyor.
Helal de, haram da apaçık bildirilmiştir. Faiz haramdır. Günah-ı Kebair'dir.
"İnsanların malları artsın diye faizle her ne verirseniz, Allah katında artmaz. Ama Allah'ın hoşnutluğunu isteyerek her ne zekat verirseniz işte bunu yapanlar sevaplarını kat kat arttıranlardır."
Faiz ne kadar çoğalırsa çoğalsın azalmaya mahkumdur. Müslüman; kendisini gazaba yaklaştıran her şeyden sakınmak zorundadır. Asıl olan Allah'ın rızasıdır.
Rabbim, rızasını kazanmayı
cümlemize nasip etsin.
n Fatma Güner

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137