24 Temmuz 2005 Pazar 00:00
Elektrik piyasası lisans yönetmeliğinde değişiklik
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Dünkü Resmi Gazete'de yayımlananarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, otoprodüktör lisansı başvuruları hariç, lisans başvurusu sahibi tüzel kişilikte yüzde 10 ve üzerinde doğrudan ya da dolaylı pay sahibi olan gerçek kişiler ile yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve yardımcısı unvanları ile başka unvanlarda istihdam edilseler dahi yetki ve görevleri itibarıyla genel müdür yardımcısına denk veya daha üst makamlarda bulunan yönetici ve denetçilerin belirlisuçlardan mahkumiyeti bulunmayacak.  Sayılan yöneticilere ilişkin hüküm, yeni yönetmelikte şu şekilde yeraldı: "Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis, basit veya nitelikli zimmet, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı suçları işlemediği; istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama, devlet sırlarını açığa vurma veya vergi kaçakçılığı suçlarından kesinleşmiş mahkumiyet kararlarının bulunmaması zorunludur."
İnceleme ve değerlendirme sonuçları
Yeni yönetmelik, lisans başvurularına ilişkin inceleme ve değerlendirme işlemlerini de yeniden düzenledi. Buna göre, inceleme ve değerlendirmeye alınan lisans başvuruları, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınması gereken uygun bulma kararına esas teşkil edecek nihai görüşün, EPDK'ya geliş tarihinden itibaren 45gün içinde sonuçlandırılacak. Bu süre Kurul kaydıyla uzatılabilecek. İnceleme ve değerlendirme sonucu lisans alması uygun bulunan başvuru sahibi tüzel kişilerden, belirli şartları yerine getirmeleri istenecek.
Lisans bedelleri
 Yeni düzenlemede, lisans bedellerinde de değişikliğe gidildi. Bu çerçevede, özel mücbir sebepler dışında, üretim, otoprodüktör grubu ve yerli doğal kaynaklar ile yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı otoprodüktör lisansları kapsamındaki bir üretim tesisinin, tesis tamamlanma süresinin yüzde 10'unu, diğer enerji kaynaklarına dayalı otoprodüktör lisansları kapsamındaki bir üretim tesisinin de yüzde 50'ini aşan bir süre sonunda tamamlanması halinde yıllık lisans bedeli, tesisin tamamlanması gereken tarihten 31 Aralık'a kadarki süreiçin, sunulan ortalama üretim miktarı üzerinden nispi olarak, bu durumun devamı halinde ise takip eden dönem için ortalama üretim miktarı üzerinden hesaplanacak. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.